WZDĘCIA

(Patrz też: SCHORZENIA WĄTROBY)

Sławomir Gromadzki

 

Najczęściej występującą przyczyną wzdęć jest niedobór w organizmie enzymu laktazy niezbędnej do trawienia laktozy – cukru obecnego w mleku i produktach zawierających w składzie mleko, twarogach, serach żółtych, ciastach itp.

Aby sprawdzić czy powodem jest niedobór laktazy, należy przez przynajmniej tydzień unikać spożywania mleka i wszelkich pokarmów, które mogą zawierać je w składzie lub są z mleka produkowane.

Zamiast mleka krowiego najlepiej spożywać mleko sojowe, zamiast twarogu i sera żółtego, można spożywać np. ser z soi o nazwie Tofu. Zamiast jogurtów mlecznych, jogurty z soi, itp. Produkty te dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością.

Negatywne objawy niedoboru laktazy pojawiają sie często dopiero wiele godzin po spożyciu danego pokarmu zawierającego mleko, dlatego trudno jest stwierdzić co jest przyczyna.

Pokarmy mięsne i nabiałowe są wyjątkowo kwasotwórcze i najlepiej w przypadku wzdęć zupełnie wyeliminować je z diety.

Unikać należy pokarmów zawierających w składzie cukier razem z mlekiem czy jajami (ciasta, słodycze, desery itp.), gdyż pokarmy te powodują fermentacje w układzie pokarmowym.

Podczas tego samego posiłku nie powinno się łączyć surowych owoców z warzywami. Jeśli do obiadu spożywa się surówkę, to nie powinno sie zaraz potem jeść owoców.

Bardzo ważne jest powoli przeżuwać pokarm i jeść w pogodnym nastroju i nigdy nie popijać posiłków, ale pic ok 30 min przed jedzeniem lub ok. 2 godziny po nim, najlepiej ciepłą przegotowana wodę, a w tym przypadku zioła. Powinno się pić 3 x dziennie po przynajmniej 2-3 szklanki wody tak żeby mocz był bezbarwny.

Inne możliwe powody to: Połykanie nadmiaru powietrza podczas szybkiego jedzenia, picia lub rozmowy w czasie posiłku (powietrze zalega wówczas w żołądku, skąd wydalane jest na zewnątrz w formie odbijania – część powietrza przechodzi jednak dalej, do jelit), stres, lęk, picie napojów gazowanych (dwutlenek węgla zawarty w napojach gazowanych jest wchłaniany w jelicie cienkim i wydalany potem przez płuca, przy wydechu), niedobór innych enzymów trawiennych, schorzenia wątroby, kamica żółciowa, usunięcie woreczka żółciowego, zespół jelita drażliwego, nietolerancja glutenu zawartego w produktach zbożowych niedobór flory bakteryjnej po terapii antybiotykowej, niestrawność po spożyciu fasoli, grochu, kapusty itp.

Jeśli chodzi o zioła, to najlepiej zmieszać jednocześnie (po np. ok. 50 gr.): rumianek, melisie, koper włoski, kminek, lukrecje, nagietek, dziurawiec, mniszek, anyż, tysiącznik.

Wymieszać wszystko razem (w tej mieszance nie muszą być wszystkich w/w ziół) i pic codziennie 3 razy dziennie po 1 szklance miedzy posiłkami, a po jedzeniu zażywać jakieś ziołowe tabletki np. przeciw niestrawności.

Carbo medicinalis (ang. charcoal) – aktywowany węgieł drzewny w tabletkach lub proszku, to pomocny i zupełnie nieszkodliwy środek w takich sytuacjach, gdyż wychlania wszelkie toksyczne związki z układu pokarmowego. Jeśli jest zażywany należy pic więcej wody, aby uniknąć możliwych zaparć po spożyciu węgla.

Bardzo wskazany byleby 1 dniowy post raz w tygodniu.

Czasami powodem może być tez nadmierny wzrost w układzie pokarmowym drożdży candida albicans. W tym przypadku należy zaznajomić się i zastosować zalecenia z opracowania KANDYDOZA.

Jeśli powodem wzdęć jest fasola lub groch, to należy przed spożyciem moczyć je w wodzie nawet 2-3 razy wylewając wodę, wtedy związki powodujące wzdęcia są zwykle usuwane i objawy się nie pojawiają lub są łagodniejsze.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.