ZAPARCIA

Sławomir Gromadzki

 

Unikanie zaparć jest bardzo ważne, gdyż mogą one prowadzić do: hemoroidów, raka jelita grubego, zmęczenia, depresji, bólów głowy, wzdęć, przepukliny, bezsenności, nadwagi czy żylaków.

Zwykle zaparcia są wynikiem zbyt małej ilości błonnika w diecie (spożywanie pozbawionego błonnika nabiału i mięsa, a także cukru, słodyczy, ciast, czekolady, białego pieczywa zamiast razowego, unikanie spożywania pełnoziarnistych kasz, brązowego ryżu, przetworów z razowej mąki, owoców, warzyw czy roślin strączkowych), siedzącego trybu życia (braku ruchu) i picia niedostatecznej ilości płynów.

Inne możliwe przyczyny to: zaburzenia pracy mięśni, nadmierny stres, depresja, zaburzenia w funkcjonowaniu systemu nerwowego, uszkodzenie nerwów odpowiedzialnych za właściwy przebieg procesu perystaltyki jelit np. w wyniku długotrwałego stosowania środków przeczyszczających, nadmiar żelaza w organizmie wynikający ze stosowania suplementów żelaza, niektóre leki przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, nadmiar wapnia w organizmie, niski poziom hormonu tarczycy, cukrzyca, choroby nerek, odwodnienie organizmu (picie niedostatecznych ilości wody i dieta uboga w owoce i warzywa, które zawierają dużo wody), rak oraz choroby jelit.

Według dr Agathy Trash „zaparcia są bardzo często związane z wrażliwością na mleko” („Alergia Pokarmowa”, str. 19, 20).

Ogromne znaczenie ma w przypadku zaparć picie bardzo dużych ilości wody miedzy posiłkami. Koniecznie należy tej zasady przestrzegać, pijąc 3 x dziennie po ok. 3 szklanki ciepłej wody (do smaku można dodawać jedynie trochę soku z cytryny).

Brak ruchu powoduje, ze perystaltyka jelit jest upośledzona, dlatego należy codziennie dużo się ruszać lub ćwiczyć.

Dieta musi zawierać dużo błonnika (owoce, warzywa, razowe pieczywo, kasze, nierafinowane zboża, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, czosnek, śliwki świeże i suszone, figi, otręby żytnie, ryżowe, marchew, buraki itp.).

Zioła po 50 gr.: senes, rzewień, kruszyna, koper włoski, melisa, dziurawiec, arcydzięgiel, lukrecja. Wymieszać wszystkie składniki razem. Dwie duże łyżki tej mieszanki zalać 2 szklankami wrzątku w termosie i pić rano i wieczorem po 1 szklance. Jeśli to będzie za bardzo przeczyszczać, to należy zmniejszyć dawkę ziół do wypicia 1 szklanki wieczorem lub 2 razy dziennie po ½ szklanki.

Nasiona babki płesznik mają działanie przeczyszczające i nie podrażniają śluzówki jelit w przeciwieństwie do innych ziół przeczyszczających. Należy je zmielić i spożywać 1 dużą łyżkę 2-3 razy dziennie z posiłkami.

Z tłuszczów najlepiej stosować oliwę z oliwek tłoczoną na zimno (Extra vergine) do każdego posiłku po 1 dużej łyżce. Innym korzystnym olejem jest olej lniany tłoczony na zimno. Pozostałych tłuszczów (masła, margaryny, oleje itp.) unikać lub przynajmniej mocno ograniczyć. Szczególnie szkodliwy wpływ mogą wywierać palone tłuszcze oraz takie pokarmy jak frytki, paczki, placki itp.

Otręby żytnie z suszoną śliwką – do każdego posiłku po ok. 1 dużej łyżce.

Dodatkowo należy jednocześnie stosować:

Wit. C, beta-karoten,

B-kompleks,

Wit. B12,

Wit. D,

Kwas foliowy,

Magnez (unikać należy wodorotlenku i cytrynianu magnezu), zestaw witamin i minerałów, witamina E – ok. 500 jednostek dziennie z posiłkami.

Wszystkie w/w składniki zawiera preparat „Special Two” – 2 razy dziennie 1 po jedzeniu.

Jeśli te metody nie pomogą, to koniecznie trzeba przynajmniej 1 raz w tygodniu zrobić lewatywę. Najpierw wlać do odbytu ok. 1/2 litra cieplej wody, następnie po wypróżnieniu ponownie wlać wodę, ale tym razem w ilości 1 litra, a po kolejnym wypróżnieniu, na koniec półtora litra. Do lewatywy można używać samej wody, a mogą to być również odwary z ziół lub woda z dodatkiem soków z warzyw.

UWAGA: Osoby często stosujące środki przeczyszczające powinny zażywać ACIDOPHILLUS (zwiększa ilość przyjaznych bakterii w jelitach), gdyż ciągłe używanie środków przeczyszczających prowadzi do usunięcia dobroczynnych bakterii z jelit i pojawienia się chronicznych zaparć.

Czytaj także tematy: STRES, DEPRESJA.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.