PRZETWORY

 

Kiszone ogórki
Przygotować drewnianą beczkę lub stój. Dno posypać solą, a następnie układać warstwami ogórki. Przed kiszeniem ogórki na godzinę zanurzyć w zimnej wodzie, po czym dokładnie umyć i ponakłuwać widelcem. Na każdą warstwę ogórków układać warstwę przypraw np.: drobne listki selera, pietruszki, liście porzeczki czarnej, lub winogron i wiśni, nakłutą widelcem czerwoną paprykę, przekrojoną na 4 części cebulę, pieprz, ziele angielskie, świeży koper, estragon, kminek itp. Całość zalać solanką (na l wiadro wody należy dać 70 dag soli) i przykryć drewnianą pokrywą, kamieniem lub talerzem, tak aby wszystkie ogórki były przykryte roztworem. Kiszenie powinno odbywać się w temperaturze pokojowej.
dowolna ilość ogórków;
przyprawy: drobne listki selera,
pietruszki, liście porzeczki czarnej,
lub winogron i wiśni,
czerwona papryka, cebula, pieprz,
ziele angielskie, świeży koper,
estragon, kminek, sól

Barszcz biały
Kilka łyżeczek razowej mąki żytniej lub płatków i kawałek żytniego, suchego chleba włożyć do glinianego dzbanka lub szklanego słoja i zalać letnią, przegotowaną wodą, najlepiej źródlaną lub oligoceńską. Trzymać naczynie przykryte w ciepłym miejscu przez kilka dni. Gdy barszcz się zakisi przelać do garnka doprowadzić do wrzenia i na wrzący wrzucić pokrojone w bardzo drobną kostkę ziemniaki i włoszczyznę. Jeśli chcemy otrzymać czysty barszcz do filiżanek, to należy zagotować barszcz kilka minut i dodać wywaru z jarzyn. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Można też dodać pokrojoną drobno natkę pietruszki lub koperek.
5 łyżeczek mąki razowej żytniej,
skórka z żytniego suchego chleba,
woda

Buraki kiszone
Buraki umyć, oczyścić, pokroić w dość duże plastry i włożyć do glinianego garnka lub stoją. Dodać kilka ząbków czosnku i gałązkę kopru z nasionami. Można też dodać kilka nasion gorczycy i kolendry oraz skórkę z razowego, żytniego chleba, którą należy wyjąc po rozpoczęciu fermentacji. Zalać całość dobrą wodą źródlaną lub oligoceńską, obciążyć buraki kamieniem, tak aby nie wypływały powyżej linii wody w naczyniu. Naczynie przykryć, aby się nie zakurzyło i postawić w ciepłym miejscu na kilka dni. Buraki można użyć do sałatek lub jako przekąska. Barszcz z kiszenia można zagotować, dodać łyżkę oliwy i przyprawić solą, pieprzem, kminkiem lub czosnkiem. Podawać w filiżankach.
na pięciolitrowy stój: 2 kg buraków;
przyprawy: kilka ząbków czosnku,
gałązka kopru z nasionami,
można też dodać kilka nasion
gorczycy i kolendry;
skórka z razowego żytniego chleba,
sól

Cukinia kwaszona
Cukinie ułożyć w czystym słoju lub w stoikach, dodać czosnek, koper i inne przyprawy. Zagotować około l litr wody z solą, ostudzić do temperatury pokojowej i zalać wodą cukinie. Zamknąć słoje i na 2,3 dni wynieść je do chłodnego miejsca. Po 3 dniach cukinie są już dobre do jedzenia. Jeśli chcemy, aby przetrwały zimę, należy je włożyć do słoików i zapasteryzować przez 20 minut.
1 kg młodych cukini nie dłuższych
jak 15-18 cm, wiązka suchych łodyg
kopru z nasionami, 3 ząbki czosnku,
4 dag soli;
przyprawy: nasiona kolendry,
(iście szałwi, bazylia