REFLUKS, ZGAGA

Sławomir Gromadzki

 

Ewentualne przyczyny: zwiększenie czasu narażenia błony śluzowej przełyku na zarzucaną zwrotnie treść żołądkową, niewydolność dolnego zwieracza przełyku, przepuklina rozworu przełykowego przepony, nieprawidłowa dieta, leki zmniejszające ciśnienie dolnego zwieracza przełyku, opóźnione opróżnianie żołądka (zaburzenia motoryki), nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego, ciąża itp.

Refluks może polegać na cofaniu zawartości żołądka do przełyku w wyniku niewydolności wpustu. Występuje wtedy, gdy podnosi się ciśnienie w jamie brzusznej. Może też mieć związek z przepuklina rozworu przełykowego (część żołądka prześlizguje się wtedy ku górze do klatki piersiowej ponad przeponę okalająca przełyk).

Drugi rodzaj refluksu związany jest z przedostawaniem się żółci do żołądka, co często prowadzi do owrzodzeń.

Bardzo ważne jest picie 2 szklanek cieplej wody miedzy posiłkami, gdyż spłukuje to nadmiar kwasu solnego lub żółci i objawy znacznie się zmniejszają.

Unikać należy tłuszczów i smażonych potraw, ostrych przypraw, słodyczy, kawy, herbaty.

Nie wolno nosić obcisłych ubrań, bielizny, ani niczego, co mogłoby uciskać okolice pasa.

Najlepiej w ogóle nie spożywać kolacji, a jeśli już, to powinna ona być bardzo lekkostrawna i spożywana nie później niż o 17 godzinie.

Nie wolno popijać też posiłków i w żadnym wypadku nie dopuszczać do zaparć.

Alergia na niektóre produkty także może się do tych dolegliwości przyczyniać

Objawy świetnie łagodzi węgiel drzewny, który należy zażywać kilka razy dziennie po kilka tabletek, popijając przynajmniej 2 szklankami ciepłej wody.

Jednym z najlepiej działających w tym przypadku środków jest MUMIO, które należy zażywać według instrukcji zawartej w ulotce (patrz: ZIOŁOLEKI).

Inny bardzo dobry środek to papaja – owoc zawierający papainę (enzym, który doskonale ułatwia trawienie i daje dobre wyniki w przypadku zgagi i innych żołądkowych problemów). Papaja, która jest jednym ze składników Special Two, może się okazać zbawienna, jeśli powodem tej dolegliwości jest brak enzymów trawiennych, co też może wywoływać objawy zgagi.

Ponieważ ananasy zawierają bromelainę, również w tym przypadku mogą być pomocne.

Nie powinno się pić wody gazowanej, bo nawet, jeśli początkowo objawy ustępują, to pogłębia ona – podobnie jak soda – cały problem.

Bardzo ważne jest, aby pilnować picia cieplej niegazowanej wody miedzy posiłkami (3 x po 2 szklanki).

Trzeba też unikać zginania w pasie, ale raczej w kolanach, szczególnie przy podnoszeniu przedmiotów.

Należy uważać na przyprawiane i smażone potrawy oraz konserwanty.

Niektórzy specjaliści zalecają też umiar w spożywaniu owoców cytrusowych i pomidorów, ale nie podają uzasadnienia. Być może chodzi o możliwość powodowania uczulenia, które także może przyczyniać się do pogłębiania objawów.

Leżenie na lewym boku zmniejsza objawy, bo żołądek w tej pozycji znajduje się poniżej przełyku, co zapobiega cofaniu się kwasu solnego.

Nie wolno też dopuszczać do przejadania się. Nie powinno się spożywać cukru, ostrych przypraw, marynat, kawy, alkoholu, przetworów z białej mąki i słodyczy.

Jeśli chodzi o orzechy, to zasadotwórcze są migdały, a wszystkie pozostałe kwasotwórcze. Każdy posiłek warto dokładnie przeżuwać.

Zboża, kasze i rośliny strączkowe długo gotować przed spożyciem.

Unikać spożywania nabiału z cukrem oraz łączenia w jednym posiłku owoców z warzywami.

Spośród roślinnych pokarmów, najczęściej powinno się spożywać te, które mają w tym przypadku bardziej zasadotwórcze działanie: szczególnie buraki, a także banany, marchew, nać pietruszki, seler, kapusta (nie kiszona), brokuły, kalafior, pomidory, owoce, morele (świeże i suszone).

Ponieważ układ pokarmowy ma bardzo duży związek z nerwowym niezwykle ważna jest w tym przypadku umiejętna kontrola stresu (patrz: STRES).

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.