NADWAGA I OTYŁOŚĆ

Sławomir Gromadzki

 

Szanowny Panie Sławomirze,

Proszę o informacje na temat ziół wspomagających odchudzanie. Mam dużą nadwagę, która stanowi wynik mojego “obżarstwa” oraz stosowania leków hormonalnych (z polecenia lekarza). Słyszałam o mieszance ziołowej według Cz. Klimuszki. Mam jednak trochę sceptycznie stosunek do takich przesadnie reklamowanych środków. Z drugiej strony wierzę, że odpowiednio dobrane zioła mogą pomóc. Nie wiem tylko gdzie można kupić odpowiednią mieszankę. Mieszkam w Poznaniu. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam.

Katarzyna

Szanowna Pani Katarzyno,

Ma pani rację sceptycznie podchodząc do reklamowanych w prasie „cudownych” środków odchudzających, dlatego, że takowe po prostu nie istnieją. Dodatkowo, ponieważ ich dystrybutor czy producent musi odzyskać koszt reklamy, takie mieszanki ziołowe czy inne reklamowane specyfiki są dużo droższe w porównaniu z ich faktyczną wartością. Jedyną skuteczną i trwale likwidującą przyczyny nadwagi i otyłości metodą są, codzienne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta, kontrola stresu oraz wszystko, co składa się na tzw. zdrowy styl życia.

Nie musi też Pani stosować mieszanki ziołowej dokładnie według przepisu Cz. Klimuszki. Biorąc pod uwagę własne doświadczenia mogę polecić mieszankę z następujących ziół: ziele skrzypu (herba equiseti), korzeń wilżyny (radix ononidis), liść melisy (folium melissae), korzeń lubczyka (rdest levistici), naowocnia fasoli (pericarpium phaseoli), ziele srebrnika (herba anserinae), korzeń mniszka (radix taraxaci), liść szałwii (folium salviae), ziele krwawnika (herba millefolii), znamiona kukurydzy (stigma maydis) oraz jedno zioło przeczyszczające (tylko wówczas, gdy występują problemy z wypróżnianiem) – liść senesu (folium sennae) lub kora kruszyny (cortex frangulae). W mieszance tej bardzo przydatny byłby jeszcze morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus), ale ponieważ często zawiera zbyt duże stężenie metali ciężkich, osobiście polecam zamiast niego zażywanie Kelpu, który jest również glonem morskim, jednak wolnym od zanieczyszczeń i znacznie skuteczniej przyspieszającym przemianę materii poprzez usprawnienie funkcjonowania tarczycy.

Taką mieszankę ziołową może Pani skomponować sobie sama. Wystarczy udać się do sklepu zielarskiego i nabyć w/w zioła (wszystkie po 50 gr.). W razie kłopotów z nabyciem wszystkich ziół może Pani zamówić je w sklepie zielarsko-medycznym prowadzonym przez moją żonę (tel. 0-89 5432535) lub pisząc do mnie (zielarz@nadzieja.pl). Mieszanka ta kosztuje 25 zł (10 lub 11 ziół po 50 gr. Łącznie 0.5 kg). Wszystkie w/w zioła trzeba bardzo dokładnie wymieszać razem i przechowywać w szczelnie zamkniętym i nie przepuszczającym światła pojemniku. Codziennie rano należy 3 duże łyżki w/w mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie. Pić z tego w ciągu dnie 3 razy dziennie po 1 szklance ciepłego odwaru miedzy posiłkami i po około 1/5 szklanki zaraz po jedzeniu.

Oprócz tego, niezwykle ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, i unikanie przesadnego koncentrowania się na wyglądzie. Przejmowanie się z powodu nadwagi jest jedną z jej przyczyn, a to dlatego że takie zamartwianie się i inne formy stresu powodują niedobór np. leptyny, cholecystokininy, serotoniny czy insuliny – najważniejszych hormonów regulujących łaknienie i mających związek z przemianą materii i spalaniem tłuszczu. Ich niedobór – spowodowany stresem, a także niezdrowym stylem życia – jest główną przyczyną otyłości i nadwagi. Dodatkowo, stres sprawia, że wątroba wytwarza znacznie większe ilości cholesterolu, który też przecież stanowi formę tłuszczu. Z tego powodu, należy cieszyć się życiem i nie przejmować się z powodu nadwagi.

Naukowcy z Harvardu wykazali, w jaki sposób leptyna – hormon znajdujący się w komórkach tłuszczowych – funkcjonuje w mózgu i steruje komórkami mózgowymi, które sprawują kontrolę nad ilością spożywanego pokarmu. Docierając do centralnej części podwzgórza leptyna uaktywnia „anorektyczne” komórki nerwowe, które uwalniają pewne neuropeptydy, zajmujące się hamowaniem apetytu. W tym samym czasie leptyna hamuje aktywność innej grupy komórek nerwowych zajmujących się pobudzaniem apetytu. Te dwie grupy czułych na leptynę komórek wysyłają hamujące apetyt sygnały do komórek mózgowych znajdujących się w bocznej części podwzgórza. W czasopiśmie “SCIENCE” (5283/1998) podano informację, mówiącą o tym, że podanie otyłym myszom zastrzyku leptyny sprawia, że bezmyślne obżarstwo przestaje być dla nich atrakcyjnym zajęciem.

Z informacji tych wynika, że niezwykle istotne jest w tym przypadku dążenie do podniesienia poziomu leptyny oraz innych w/w hormonów w organizmie. Najlepszym zaś sposobem na zwiększenie ilości leptyny a także serotoniny czy cholecystokininy są regularne i energiczne ćwiczenia fizyczne (wykonywane w pogodnym nastroju), kontakt z przyrodą, dieta wegetariańska oraz pozytywne myślenie.

Spośród zwierząt największe skłonności do przejadania się mają konie wyścigowe. Gdyby nie ograniczano im ilości spożytego pokarmu mogłyby jeść niemal cały czas. Powodem jest silny stres, który powoduje mutacje genu odpowiedzialnego za wytwarzanie leptyny, która daje uczucie sytości i chroni przed przejadaniem się. Dlatego zwierzęta te, są stale głodne.

Nadmierne łaknienie może też stanowić wynik niewłaściwej diety, stresu i stosowania używek, co zwykle prowadzi do sporych niedoborów cynku i chromu, których deficyt sprawia, ze pojawiają się trudności z poskromieniem nadmiernego apetytu. Jeśli chodzi o chrom, to najlepszym jego źródłem są tabletki z drożdży, które dostępne są w sklepach zielarskich (np. „Humavit”, najlepiej z dodatkiem skrzypu). Inne bardzo dobre źródła chromu to: brokuły, razowe pieczywo. Jeśli chodzi o suplementy chromu, to najlepiej przyswajalny jest pikolinian chromu.

Najbogatszym natomiast źródłem cynku jest razowe pieczywo, czosnek, pieczarki, pestki dyni, orzechy, nasiona. Suplementy najlepiej zażywać w postaci glukonianu cynku i nie więcej niż 100 mg dziennie.

Oprócz tego, należy koniecznie i to codziennie ćwiczyć fizycznie (szybki spacer, lekki bieg lub jakiekolwiek inne energiczne ćwiczenia) do 1 godziny dziennie (nie krócej niż 40 min.).

Bardzo ważne jest picie cieplej wody miedzy posiłkami (np. 3 x dziennie po 2 szklanki ok. 30 min. przed jedzeniem). Stosowanie tej zasady pozwala zmniejszać łaknienie i dodatkowo usprawnia wypróżnianie się, co w tym przypadku także nie jest bez znaczenia.

Jeśli chodzi o żywienie, to najlepsza jest niskotłuszczowa dieta wegetariańska. Podczas wykładów, jakie prowadziłem w Wilnie poznałem pewnego mężczyznę, który miał ok. 40 kg nadwagi. Zachęciłem go do przejścia na dietę wegetariańską, do zaprzestania spożywania białego pieczywa, słodyczy itp. Po sześciu miesiącach ponownie przyjechałem do Wilna w celu przeprowadzenia drugiego cyklu prelekcji i również tym razem jednym z uczestników był ten sam mężczyzna. Okazało się, że na wegetariańskiej diecie schudł 38 kg!

Skuteczność zdrowej wegetariańskiej diety w zwalczaniu nadwagi związana jest m.in. z tym, że jest to dieta zawierająca dużo błonnika i mało tłuszczu, a jak wiadomo z 1 gr. tłuszczu jest 2 razy więcej kalorii niż z 1 gr. węglowodanów czy białka. Zamiast białego pieczywa należy jeść razowe, biały ryż zastąpić brązowym, a makarony tylko razowe itp. Wszystkie produkty zbożowe muszą być nierafinowane, gdyż zawarty w nich błonnik zmniejsza przyswajalność kalorii o 50%. Z przetworów zaś pozbawionych błonnika (białe pieczywo, słodycze, ciasta, pokarmy mięsne czy nabiałowe) wchłaniane są wszystkie kalorie.

Posiłki należy spożywać nie częściej niż 2 lub 3 razy dziennie i niczego nie podjadać między posiłkami, ale pić jedynie czystą niegazowaną i ciepłą wodę. Idealnie jest w ogóle nie jeść kolacji lub przynajmniej spożywać same owoce. Śniadanie musi być treściwe i bardziej kaloryczne, gdyż w ciągu dnia wszystkie kalorie zostaną spalone.

Dodatkowo, należy jednocześnie stosować następujące naturalne środki, które pomogą szybciej uporać się z nadwaga i otyłością:

KELP – likwiduje objawy niedoczynności tarczycy, co często prowadzi do nadwagi, usprawnia funkcje tarczycy, a przez to przemianę materii – 3 razy dziennie 3 tabletki z posiłkami popijając mała ilością płynu.

SPECIAL TWO (jeden z najlepiej przyswajalnych preparatów witaminowych o bardzo szerokim składzie. Zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu) – 2 razy dziennie 1 tabletkę po posiłkach. Zażywając ten preparat można znacznie zmniejszyć ilość spożywanych pokarmów.

Chrom (pikolinian) – przyspiesza spalanie tłuszczu i zmniejsza łaknienie – zażywać po jedzeniu według instrukcji na opakowaniu.

Otręby z owsa – po 1 dużej łyżce do każdego posiłku.

Cynk (jego niedobór często prowadzi do przejadania się) – nie więcej niż 100 mg dziennie po jedzeniu.

Cynk okazywał się niejednokrotnie szczególnie skuteczny w usuwaniu objawów anoreksji i bulimii oraz przywróceniu normalnego łaknienia!

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w kuracji.   

NIEZWYKLE SKUTECZNA TYGODNIOWA DIETA ODCHUDZAJĄCA!

Podstawą tej diety jest specjalna zupa, która doskonale przyspiesza spalanie tłuszczu, a tym samym zbędnych kalorii. Im więcej jej zjesz, tym lepszy uzyskasz wynik!

Składniki zupy: 2 duże cebule, główka kapusty, słoiczek koncentratu pomidorowego, papryka, 1 seler, 1 por i przyprawy: sól, bazylia, oregano (lebiodka), pietruszka itp.

Najpierw należy zagotować wodę, a następnie wrzucić do niej drobno pokrojone warzywa, gotować przez ok. 10 min. Następnie, dodać koncentrat i dalej gotować (na małym ogniu) aż warzywa będą miękkie.

Danie to można spożywać w dowolnych ilościach, a to z tej przyczyny, że jest ono wyjątkowo niskokaloryczne.

Dzień 1: Oprócz w/w zupy można jeść wszystkie owoce oprócz bananów, najlepiej, np. arbuzy, gdyż mają najmniej energii ze wszystkich owoców. Należy jeść tylko owoce i zupę. Pić można niesłodzone soki owocowe i wodę mineralną bez gazu.

Dzień 2: Nie wolno jeść żadnych owoców! Można natomiast jarzyny, nawet do syta. Najlepiej jest jeść zielonolistne warzywa. Unikaj roślin strączkowych i kukurydzy. Jedz tylko warzywa i zupę. Na kolację możesz sobie zrobić wyżerkę i zjeść 3-4 gotowanych lub pieczonych ziemniaków z olejem.

Dzień 3: Nie wolno jeść ziemniaków i bananów! Jedz, ile chcesz, ale tylko warzywa, owoce i zupę! Jeżeli w ciągu tych trzy dni nie będziesz oszukiwać, to stracisz na wadze 2-3 kg!

Dzień 4: Jedz banany! Możesz zjeść 5 sztuk. A także warzywa i owoce. Pij odtłuszczone mleko (zamiast krowiego lepsze jest sojowe, owsiane itp.), dużo wody i jedz zupę! W tym dniu Twój organizm potrzebuje potasu, węglowodanów, protein i wapnia. Tracisz ochotę na słodycze.

Dzień 5: możesz zjeść „Tofu” (ser z soi) lub chudy biały ser. Zjedz tez dużo pomidorów. Postaraj się wypić 6-8 szklanek wody, aby wypłukać z Twojego organizmu kwas mlekowy. Oprócz tego, nadal spożywaj warzywa i owoce. Jedz zupę nie mniej niż jeden raz!

Dzień 6: Nie wolno jeść ziemniaków! Możesz jeść ser „Tofu” lub chudy twaróg (jeśli musisz mięso, to najwyżej gotowany drób) zielone jarzyny aż do uczucia sytości. Zjedz zupę nie mniej niż jeden raz!

Dzień 7: Jedz do syta ciemny (nierafinowany) ryż i warzywa! Pij niesłodzony sok owocowy! Zjedz zupę nie mniej niż jeden raz!

UWAGI: 1. Jeżeli kuracja została przeprowadzona uczciwie, to waga ciała powinna zmniejszyć się od 4 do 8 kg. Jeżeli spadek wagi wyniósł powyżej 8 kg, to należy na jakiś czas przerwać kurację. 2. Kuracje można powtarzać raz w miesiącu. W trakcie kuracji dobrze jest zażywać po posiłkach dobry preparat witaminowy (najlepszy jest „Special Two”, a jeśli nie ten, to przynajmniej „Kelp”). Jeżeli dieta została prowadzona prawidłowo i zgodnie ze wskazaniami, to dodatkowo poprawi się samopoczucie, zlikwidowane zostaną zaparcia i pojawi się wiele innych korzyści. 3. W czasie diety nie wolno jeść chleba, pić alkoholu, napojów gazowanych i wody gazowanej. 4. Pij wodę i (jeśli musisz, to dopuszczalne jest chude mleko) oraz niesłodzone: herbaty ziołowe i soki owocowe. 5. Pamiętaj, że w czasie diety nie wolno pić alkoholu! Jeżeli już musisz, to przerwij dietę na 24 godziny. 6. W trakcie trwania diety możesz zażywać wszelkie lekarstwa. 7. No i pamiętaj: IM WIĘCEJ ZJESZ ZUPY, TYM WIĘCEJ SCHUDNIESZ!

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7