SZCZEGÓLNE OKAZJE

 

Sałatka świąteczna
Ugotować w łupinach ziemniaki i buraki. Obrać z łupin i pokroić w plastry. Obrać i posiekać drobno cebulę i szczypiorek. Pokroić również w kostkę ogórki i, po obraniu ze skórki, jabłka. Ziemniaki, buraki, cebulę i szczypiorek, ugotowaną fasolkę, pokrojone ogórki i jabłka włożyć do miski i wymieszać z musztardą i oliwą.
Przyprawić tymiankiem, solą i pieprzem. Przed podaniem wstawić w zimne miejsce na około 2 godziny. Można udekorować szczypiorkiem i plastrami buraczków.
30 dag ziemniaków,
30 dag buraczków, 1 szklanka
ugotowanej kolorowej fasolki,
25 dag kiszonych ogórków,
25 dag jabłek – najlepiej Złotych
lub Szarych Renet, 2 średnie
cebule, pęczek szczypiorku,
2 łyżki musztardy, pół szklanki oliwy
tłoczonej na zimno, tymianek, sól, pieprz

Barszcz czerwony czysty na zakwasie
Oczyszczone buraki umyć, obrać i pokroić na plastry. Ułożyć w kamiennym, wyparzonym uprzednio garnku lub w dużym szklanym słoju. Przygotować ok. 1,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody, do której dodać roztarty czosnek. Zalać buraki wodą, dodać skórkę razowego chleba. Słój przykryć czystą ściereczką, pozostawić na około 4-5 dni w temperaturze pokojowej. Gdy barszcz się zakisi przygotować wywar z jarzyn i grzybów. Umyte i obrane warzywa i namoczone uprzednio przez 2 godziny suszone grzyby zalać wrzącą osoloną wodą i gotować około 20 minut z dodatkiem kilku ziaren pieprzu. Na koniec gotowania dodać olej, przyprawy. Odcedzić warzywa, które można użyć do sałatki warzywnej. Wywar połączyć z zakwasem buraczanym w takiej proporcji, jaka nam odpowiada. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Krótko zagotować. Podawać w filiżance czysty, z pierogami lub uszkami.
1 kg buraków, 2 ząbki czosnku;
składniki na zakwas:
skórka z razowego chleba;
warzywa: marchew, pietruszka,
por, seler, cebula;
2 łyżki oleju tłoczonego
na zimno, 4 suszone borowiki;
przyprawy: pieprz, sól, sos sojowy;
1/3 szklanki wywaru z suszonych
grzybów

Pierogi z warzywami
Mąkę wysypać na stolnicę, zrobić dołek, dodawać stopniowo gorącą wodę i wyrabiać ciasto. Rozwałkować cienko i wycinać szklanką krążki dowolnej wielkości. Przygotować farsz: ugotować
kapustę z grzybami przez około 30 minut. Ugotować soczewicę. Połączyć ugotowane kapustę i soczewicę. Gdyby farsz okazał się zbyt rzadki można dodać trochę mąki ziemniaczanej. Nakładać na krążki z ciasta. Zaklejać pierogi. Uformowane pierogi gotować we wrzącej wodzie od wypłynięcia 5-7 minut. Można także zapiec w piekarniku.
składniki na ciasto:
3 szklanki razowej, pszennej mąki,
przegotowana woda;
składniki na farsz:
1 szklanka kiszonej kapusty, garść
suszonych grzybów, pół szklanki
ugotowanej soczewicy,
sól i pieprz do smaku

Kutia
Namoczyć pszenicę na noc, a następnie gotować do miękkości przez około godzinę. Ugotować mak. Bakalie namoczyć przez około 20 minut i pokroić. Siemię lniane uprażyć na suchej patelni. Wszystkie składniki połączyć i wymieszać. Kutię można podawać na ciepło i na zimno.
szklanka pszenicy,
szklanka maku, 2 łyżki ziarna lnu;
bakalie: rodzynki, figi, morele,
śliwki suszone, pestki z dyni
i słonecznika, 1 szklanka orzechów
włoskich, 2 łyżki miodu albo słodu

Kluski z makiem
Mąki połączyć, wyrabiać drewnianą łyżką ciasto w misce, dodając gorącą wodę, aż do uzyskania odpowiedniej gęstej konsystencji. Nabierać kluski łyżką i wrzucać na wrzącą wodę. Gotować od wypłynięcia około 10 minut. Mak ugotować, bakalie namoczyć i pokroić. Dodać bakalie do maku i wymieszać. Połączyć kluski z makiem. Podawać na ciepło.
3/4 szklanki mąki ziemniaczanej,
pół szklanki mąki pszennej razowej,
szklanka maku;
szklanka bakalii:
rodzynki, figi, morele,
suszone śliwki, migdały,
orzechy, pestki z dyni i słonecznika

Deser z pszenicy
Wypłukać pszenicę i namoczyć na noc. Ugotować przez około l godzinę, tak aby ziarno było miękkie. Dodać namoczone uprzednio przez 2 godziny rodzynki, migdały, orzechy, słonecznik i dokładnie wymieszać. Można dodać do deseru świeżych sezonowych owoców lub polać go sokiem owocowym.
1 szklanka ziarna pszenicy,
pół szklanki rodzynek, pół szklanki
pokrojonych migdałów i orzechów,
pół szklanki ziaren ze słonecznika

Makowiec
Mak zalać gorącą wodą i pozostawić na kilka godzin. Ugotować przez około l godzinę. Odcedzić i zemleć w maszynce. Wymieszać z przygotowanymi bakaliami i kaszą kukurydzianą. Wlać wodę z moczenia maku. Masa powinna być gęsta, o konsystencji ciasta. Włożyć masę do tortownicy posmarowanej olejem i piec około 30 minut w gorącym piekarniku.
2 szklanki maku;
szklanka bakalii: rodzynki, suszone
śliwki, orzechy, nasiona słonecznika
i dyni, szklanka kaszy kukurydzianej

Sernik z tofu
Przez maszynkę przepuścić tofu z bananami. Dodać kaszę i pozostałe składniki i dokładnie wymieszać. Przełożyć masę do posmarowanej olejem formy i piec 20-30 minut w dobrze
nagrzanym piekarniku.
60 dag tofu, szklanka ugotowanej kaszy manny,
2 banany, 3 łyżki ziemniaczanej
mąki, 2 łyżki oleju tłoczonego na
zimno, pół szklanki rodzynek,
pół szklanki innych bakalii: orzechów,
ziaren słonecznika, suszonych śliwek i moreli

Zupa migdałowa
Ugotować ryż na sypko. Migdały sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórki i ubić w moździerzu, podlewając wodą, tak aby wytworzyła się oleista masa. Ubitą masę rozprowadzić gorącym mlekiem
sojowym, dodać cynamon i rodzynki, podgrzewać na małym ogniu. Nie doprowadzić do wrzenia. Podawać z ryżem.
25 dag migdałów,
1 litr mleka sojowego,
kawałek cynamonu,
2 łyżki rodzynek, pół szklanki ciemnego ryżu

Kapusta z grzybami
Kapustę gotować razem z opłukanymi suszonymi grzybami przez około 2 godziny. Na patelni podsmażyć cebulę i dodać ją do kapusty w trakcie gotowania. Pod koniec gotowania dodać pokrojone śliwki, rozgniecione ziarna jałowca i pieprzu oraz przyprawy.
1,5 kg kapusty kiszonej, 2 cebule,
2 łyżki oleju, garść grzybów
suszonych, garść suszonych
śliwek, kilka ziaren jałowca, pieprz, kminek, majeranek

Pieczone kartofelki
Obrać ziemniaki ze skórki, pokroić na ćwiartki. Ułożyć na posmarowanej oliwą blasze, posolić, obsypać przyprawami i natrzeć czosnkiem. Skropić oliwą i podlać wodą. Piec w gorącym piekarniku około 30-40 minut.
1,5 kg ziemniaków,
2-3 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku;
przyprawy: tymianek, pieprz, sól

Sałatka z cykorii i orzechów
Cykorie umyć i pokroić na drobne kawałki. Pokroić także orzechy. Wymieszać w salaterce razem z oliwą i sokiem wyciśniętym z cytryny. Przyprawić. Dekorować połówkami orzechów.
3 cykorie, 10 dag wyłuskanych
włoskich orzechów, 2 łyżki oliwy,
sok z polowy cytryny, bazylia

Szarlotka
Przygotować nadzienie- jabłka obrać ze skórki i pokroić w małe kawałki. Wrzucić do garnka i dusić z odrobiną wody pod przykryciem około 10-15 minut. Pod koniec duszenia dodać cynamon i mąkę ziemniaczaną. Wymieszać. Przygotować ciasto: płatki – jeśli to możliwe – zmielić w młynku, wymieszać z mąką pszenną, dodać około pół szklanki wody i oliwę. Zagnieść ciasto. Wysmarować formę oliwą. Wywałkowane ciasto ułożyć w formie, na wierzch położyć przygotowane nadzienie jabłkowe. Wstawić do piekarnika na około pół godziny.
składniki na ciasto: 1,5 szklanki
mąki pszennej razowej,
1 szklanka płatków owsianych,
pół szklanki oliwy z oliwek;
składniki na nadzienie:
1 kg jabłek, pół łyżeczki cynamonu,
2 łyżki mąki ziemniaczanej,
ewentualnie syrop lub miód

Deser morelowo-pomarańczowy
Morele ugotować w wodzie, dodając skórkę owocu cytrusowego i szczyptę soli morskiej, co wzmacnia słodki smak. Można dodać też soku imbirowego. Gdy morele są miękkie, dodać pokrojone jabłko i dalej gotować, aż jabłko zmięknie. Jako zagęstnika można użyć mąki kukurydzianej lub kuzu. Do gotowanych owoców wlać zawiesinę mąki w zimnej wodzie i wymieszać. Gotować 1-2 minuty, aż płyn stanie się szklisty. Do małych salaterek lub jednej dużej rozłożyć owoce, zalać płynem i odstawić do zestalenia się.
3 suszone morele, jabłko, skórka
z ekologicznej pomarańczy
lub cytryny, mały kawałek korzenia
imbiru, 3 łyżeczki mąki
kukurydzianej

Sałatka jarzynowa świąteczna
Fasolę i warzywa ugotować. Warzywa pokroić w kostkę. Przyprawy rozprowadzić sokiem wyciśniętym z cytryny i olejem. Dodać musztardę i dokładnie wymieszać sos. Wszystkie warzywa włożyć do salaterki, zalać sosem i delikatnie wymieszać. Przybrać zieleniną – rzeżuchą lub kiełkami z rzodkiewki.
1 szklanka fasoli mungo,
5 ziemniaków, 1 marchew, 1 jabłko,
1 kiszony ogórek, 1 cebula,
2 łyżeczki musztardy,
sok z 1 cytryny, 4 łyżki oleju
toczonego na zimno, sól, pieprz,
bazylia, oregano, garść kiełków
z rzodkiewki lub rzeżuchy

Pasztet z kapusty włoskiej
Warzywa oczyścić, umyć. Kapustę, marchewkę i pietruszkę grubo pokroić i ugotować razem ze szczyptą soli. Po przestudzeniu przekręcić przez maszynkę lub zmiksować. Cebulę bardzo drobno pokroić i udusić na oliwie. Połączyć masę z warzyw z cebulką i płatkami. Wlać tyle wywaru z warzyw, aby osiągnąć konsystencję pasty. Przyprawić ziołami i solą. Włożyć do formy posmarowanej oliwą i wysypanej tartą bułką i zapiec w piekarniku przez około 20 minut.
główka kapusty włoskiej
(około 1 kg), 3 cebule, 3 marchewki,
1 pietruszka, 1 szklanka płatków
owsianych, pół szklanki oliwy, sól,
sos sojowy, majeranek,
ostra papryka, bazylia

Zapiekanka ze szpinaku i makaronu
Ugotować szpinak, odcisnąć z wody, przepuścić przez maszynkę. Można użyć też szpinak mrożony, wówczas wystarczy go rozmrozić. Szpinak zmieszać z sokiem z cytryny. Ugotować makaron w słonej wodzie, odcedzić. Makaron zmieszać ze szpinakiem, dodać oliwę i przyprawy. Włożyć do formy wysmarowanej oliwą i wysypanej tartą bułką i zapiec około 20 minut.
50 dag szpinaku, 1 cytryna,
10 dag ciemnego razowego
makaronu, 2 łyżki oliwy,
sól i pieprz do smaku

Mazurek z płatków owsianych
l szklankę mąki posiekać z olejem, dodać płatki i tyle wody, aby ciasto nadawało się do wywałkowania. Nasmarować formę tłuszczem, wywałkować ciasto na grubość około pół cm. i ułożyć w formie. Bakalie namoczyć około pół godziny do napęcznienia, wymieszać ze szklanką mąki i wodą. Położyć na cieście. Piec w gorącym piekarniku około 30-40 minut.
2 szklanki płatków owsianych,
2 szklanki mąki pszennej razowej,
3 łyżki miodu lub słodu, pół szklanki
oleju tłoczonego na zimno;
20 dag bakalii: rodzynek, orzechów,
daktyli, migdałów, śliwek
suszonych, pestek z dyni

Keks z kaszy jaglanej
Przygotować wywar z lukrecji: 3 łyżki ususzonego korzenia lukrecji zalać około 0,5 litra wody i gotować na małym ogniu 15 minut. Przecedzić. (Lukrecja to roślina o bardzo słodkim korzeniu, którą dawniej używano do słodzenia deserów. Korzeń lukrecji można kupić w sklepach zielarskich). Kaszę z dodatkiem wywaru z lukrecji rozgotować w 2,5 szklankach wody na wolnym ogniu. Do kaszy dodać pokrojone w drobną kostkę bakalie i płatki owsiane. Masę nakładać do natłuszczonych foremek lub na wysmarowaną olejem blachę. Piec w piekarniku około pół godziny.
1 szklanka kaszy jaglanej, 2 łyżki
wywaru z korzenia lukrecji
lub trochę miodu lub słodu,
garść migdałów, garść rodzynek,
moreli suszonych lub śliwek,
1/3 szklanki płatków owsianych

Kapusta z imbirem
Umytą i poszatkowaną kapustę razem z posiekanym imbirem i cebulą wrzucić na patelnię na silnie rozgrzany olej. Smażyć do zarumienienia. Pod koniec doprawić papryką, solą, sosem sojowym, ewentualnie natką pietruszki, pieprzem. Podawać do pieczonych ziemniaków lub do ryżu.
40 dag kapusty pekińskiej,
1 łyżka posiekanego świeżego
korzenia imbiru, 2 ząbki czosnku,
2 cebule, 3 łyżki oleju, łyżka sosu
sojowego, łyżeczka mielonej łagodnej papryki

Buraki pieczone z orzechami i czosnkiem
Buraki umyć i upiec w piekarniku w łupinach. Schłodzić, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Oczyszczone orzechy włoskie rozdrobnić. Do naczynia wlać ocet, wrzucić zmiażdżony czosnek, olej, orzechy i przyprawy, dokładnie wymieszać. Tak przyrządzonym sosem skropić buraki, dodać pokrojoną natkę z pietruszki i wymieszać.
4 buraki, 1 szklanka obranych
włoskich orzechów, 3 ząbki
czosnku, 3 łyżki octu winnego lub
soku z cytryny, 1 łyżka oliwy, zielona
pietruszka, pieprz i sól do smaku

Tofu smażone
Tom pokroić w plastry. Rozgrzać na patelni olej, kłaść plastry i smażyć na złoty kolor. Pod koniec smażenia płaty tofu skropić sosem sojowym. Można podawać z ryżem, ziemniakami lub na grzankach z razowego chleba.
30 dag tofu,
łyżka sosu sojowego,
3 łyżki oleju do smażenia

Dip z bakłażana z warzywami
Warzywa umyć i pokroić na kawałki. Kukurydzę ugotować. Przygotować sos (dip): bakłażana umyć i upiec w piekarniku przez około 20 minut. Obrać ze skórki i rozdrobnić. Dodać cytrynę, rozgnieciony czosnek, sól, pieprz, sos sojowy, oliwę i wszystko dokładnie zmiksować. Powinien powstać gęsty sos. Podawać surowe warzywa ułożone na talerzu i dip posypany natką pietruszki, w szerokim naczyniu, tak aby swobodnie można było zamaczać w nim warzywa.
(można użyć tylko jednego rodzaju warzyw)
warzywa: 1 kalafior, 3 marchewki,
1 seler, 1 kalarepa, kukurydza,
kapusta pekińska, por lub inne
warzywa sezonowe;
składniki na dip: 1 duży bakłażan,
2 łyżki soku z cytryny, 1 ząbek
czosnku, sól, pół łyżeczki pieprzu,
sos sojowy, 2 łyżki oliwy z oliwek,
natka z pietruszki

Kotleciki z bakłażana
Obrać bakłażany i pokroić w plastry. Obtaczać plastry w mące zmieszanej z przyprawami i smażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor.
2 bakłażany, 4 łyżki mąki, sól,
pieprz, tymianek, olej do smażenia

Zupa kalafiorowa
Na rozgrzany na patelni olej wrzucić posiekaną w drobną kostkę marchewkę, pietruszkę, selera, cebulę i czosnek. Całość podrumienić. Przełożyć do garnka, zalać wodą. Doprowadzić do wrzenia, dodać sól. Na wrzącą wodę wrzucać kalafior podzielony na małe różyczki, ziemniaki pokrojone w drobną kostkę. Gotować na wolnym ogniu około pół godziny. Pod koniec gotowania przyprawić pieprzem i przyprawami. Przed podaniem dodać zieloną natkę pietruszki.
1 średni kalafior, 1 marchewka,
1 mała pietruszka, kawałek selera,
1 cebula, 4 ziemniaki,
2 ząbki czosnku,
2 łyżki oleju słonecznikowego,
3 łyżki zielonej natki z pietruszki,
pieprz, tymianek, sól

Sałatka z ziemniaków ze szczypiorkiem
Ugotować ziemniaki, obrać ze skóry, pokroić w plastry. Włożyć do salaterki, posypać pieprzem. Zmieszać sok z cytryny, olej i poszatkowany drobno szczypiorek. Wymieszać. Polać sosem ziemniaki. Można podawać zarówno na ciepło jak i na zimno.
50 dag ziemniaków,
pęczek szczypiorku, 3 łyżki oleju,
sok z 1 cytryny,
pieprz i sól do smaku

Duszone kalarepki
Kalarepkę obrać i pokroić w plastry, posolić, obtoczyć w mące i lekko podsmażyć na patelni z olejem. Przełożyć do garnka, dodać pieprz, cynamon, pokrojonego pomidora i pokrojoną w drobną kostkę paprykę. Dusić pod przykryciem około 20 minut, zdjąć z ognia, dodać natkę pietruszki. Można podawać z młodymi ziemniakami.
4 kalarepki, 4 łyżki oleju tłoczonego
na zimno, 2 łyżki razowej mąki,
1 pomidor, strąk czerwonej papryki,
pęczek pietruszki, pieprz, cynamon, sól

Pierożki z kapustą
Przygotować farsz: kiszoną kapustę zalać wodą i gotować około godzinę. Na patelni podsmażyć pokrojone w kostkę pieczarki i cebulę. Dodać do gotującej się kapusty i gotować jeszcze razem pod przykryciem około pół godziny. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Przygotować ciasto: do miski wsypać mąkę. Przygotować 5 łyżek wrzątku, dodać do niego sól. Wlać do mąki i szybkimi ruchami za pomocą drewnianej łyżki wymieszać. Dodać pół łyżeczki oleju i rękami zagnieść ciasto. Wywałkować cienko i pokroić na kwadraty. Wkładać farsz i zlepiać pierożki. Do garnka wlać olej, mocno rozgrzać i wkładać pierogi. Smażyć około 5 minut
składniki na ciasto: 1,5 szklanki mąki
razowej pszennej, 5 łyżek wody, pół
łyżeczki oleju; składniki na farsz:
50 dag kiszonej kapusty,
3-4 pieczarki, 2 cebule, pieprz, sól;
szklanka oleju do smażenia

Garnek jarzynowy z cukinią i fasolą
Oczyścić i pokroić na kawałki: fasolkę szparagową, cebulę w talarki, sparzone i odarte ze skóry pomidory w ćwiartki, ziemniaki i cukinię w kostkę, paprykę w paseczki. Ugotować fasolkę w osolonej wodzie. Odlać wodę. Rozgrzać oliwę na patelni i kolejno wrzucać: ziemniaki, cebulę, cukinię, paprykę. Po paru minutach dodać pomidory i czosnek i dolać wody. Nakryć patelnię pokrywką, lub przełożyć warzywa do garnuszka z przykrywką i dusić pod przykryciem około 20 minut. Pod koniec duszenia dodać ugotowaną uprzednio fasolkę. Doprawić do smaku przyprawami i natką pietruszki. Garnek jarzynowy jako danie na cały dzień doskonale nadaje się na różnego rodzaju wyjazdy. Można podgrzać go na ognisku.
40 dag fasolki szparagowej,
40 dag cukini, 2 cebule,
4 pomidory, 2 zielone papryki,
4 ziemniaki, 3 łyżki oliwy,
2 ząbki czosnku, natka z pietruszki;
przyprawy: tymianek,
majeranek, pieprz, sól

Zupa krem z cukini
Oczyścić i obrać warzywa. Wrzucić pokrojone w kostkę: cukinię, ziemniaki, marchewkę, selera, pietruszkę, cebulę do wrzącej osolonej wody i gotować 15-20 minut. Ostudzić i zmiksować wszystkie składniki, dodać oliwę z oliwek i posiekaną natkę z pietruszki. Przyprawić do smaku ziołami. Można podawać zupę z grzankami z razowego chleba.
0,5 kg cukini, 30 dag ziemniaków,
2 cebule, 2 łyżki oliwy z oliwek,
1 marchewka, kawałek selera,
1 pietruszka, natka z pietruszki,
sól, pieprz, tymianek, bazylia

Cukinia duszona w czerwonym winie
Cukinię pokroić w plastry, które lekko obsmażyć na patelni na rozgrzanym oleju. Podsmażyć na patelni także cebulkę i paprykę pokrojone w drobną kostkę. Włożyć wszystkie składniki do rondla, dodać szklankę wina i pół szklanki wody, doprawić mieloną papryką, solą i pieprzem do smaku. Dusić pod przykryciem około 10 minut.
50 dag cukini, 2 łyżki oleju, szklanka
czerwonego wina, 2 cebule,
1 papryka, sól i pieprz, szczypta
mielonej ostrej papryki

Bakłażany faszerowane
Bakłażany umyć, przekroić wzdłuż, wyjąć gniazda nasienne. Ryż ugotować w małej ilości wody. Pokroić w kostkę cebulę i zetrzeć na tarce warzywa, a następnie cebulę i warzywa podsmażyć na patelni na oleju. Umyć i pokroić pieczarki. Poddusić je na patelni. Zmieszać wszystkie składniki farszu: ugotowany ryż, podsmażone
warzywa i pieczarki, poszatkowaną natkę z pietruszki, sól, pieprz i przyprawy. Masą wypełniać bakłażany i układać na wysmarowanej olejem blasze, lub włożyć do żaroodpornego naczynia. Zapiec w piekarniku około 20-30 minut.
2 bakłażany, szklanka ciemnego
ryżu, 1 marchewka, kawałek selera,
2 cebule, 15 dag pieczarek,
1 papryka, olej; przyprawy: oregano,
sól, pieprz, natka z pietruszki

Ciasto daktylowo-bananowe
Daktyle zalać niewielką ilością wody. Gotować 15 minut do rozgotowania się daktyli. Masę ostudzić i wymieszać z olejem, dokładnie utrzeć na puszystą masę. Ucierając dodawać banany i na koniec mąkę, płatki i posiekane na drobne kawałki orzechy. Jeśli ciasto jest za gęste, dodać wody. Piec około 25-30 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Kroić, gdy ciasto wystygnie. Przed pokrojeniem dobrze byłoby odstawić je na kilka godzin w chłodne miejsce.
25 dag suszonych daktyli,
1/3 szklanki oleju słonecznikowego
tłoczonego na zimno, 2 dojrzałe
banany, 30 dag mąki pszennej
razowej, 30 dag płatków owsianych
2 łyżki miodu (niekoniecznie),
pół szklanki orzechów włoskich

Krem z tofu i owoców
Wszystkie składniki dokładnie zmiksować na jednolity krem. Schłodzić i nałożyć do miseczek. Udekorować owocami i cząstkami orzechów.
25 dag świeżych owoców:
malin lub brzoskwiń, 35 dag tofu,
2 łyżki miodu lub brązowego cukru
pot szklanki posiekanych
orzechów i migdałów

Zupa-krem z selera z razowymi grzankami
Oczyścić i obrać warzywa: seler, marchewkę, pietruszkę, ziemniaki. Pokroić na drobną kostkę. Wrzucić na wrzącą, osoloną wodę i gotować około 15 minut. Obrać i pokroić w drobną kostkę cebulę. Usmażyć na oleju. Wszystkie składniki: ugotowane warzywa i cebulę, gdy ostygną, zmiksować. Dodać przyprawy. Zagotować razem przez chwilę. Przygotować grzanki: pokroić kromki w kostkę i podsmażyć na rozgrzanym oleju. Podawać zupę posypaną natką pietruszki.
1 średni seler, marchewka,
pietruszka, 4 ziemniaki,
2 cebule, zielona pietruszka,
2 łyżki oleju słonecznikowego
tłoczonego na zimno,
sól, pieprz, majeranek;
na grzanki: 2-3 kromki razowego
chleba, 2 łyżki oleju tłoczonego na zimno

Zupa-krem z kalafiorów i migdałów
Zagotować wodę, włożyć umyty kalafior i gotować około 10 minut. Na patelni z olejem poddusić pokrojoną cebulę, pokrojone drobno łodygi selera, a pod koniec duszenia dodać posiekane migdały. Połączyć z wywarem z kalafiora i gotować jeszcze 5 minut. Po wystygnięciu wszystkie składniki zmiksować. Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem. Można podawać z grzankami z razowego chleba.
1 mały kalafior, 1 cebula,
10 dag migdałów, 2 łodygi selera,
2 łyżki oleju tłoczonego na zimno,
sól i pieprz do smaku

Kasza z grzybami i soczewicą
Ugotować kalafiora i podzielić go na różyczki. Pokroić w kostkę pora, cebulę i seler. Poddusić na patelni na rozgrzanej oliwie, pod koniec duszenia dodać pól szklanki wody. Podsmażyć oczyszczone i pokrojone w ćwiartki pieczarki lub ugotowane i pokrojone w kostkę inne grzyby. Połączyć grzyby z warzywami i dusić razem przez 10 minut. Ugotować kaszę gryczaną na sypko razem z soczewicą. Wszystkie składniki wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem. Posypać natką z pietruszki.
pół szklanki kaszy gryczanej,
pół szklanki soczewicy,
20 dag pieczarek, 1 kalafior, seler,
cebula, por, 3 łyżki oliwy,
2 łyżki posiekanej pietruszki

Surówka z białej kapusty
Słonecznik namoczyć na około 2 godziny. Umyć kapustę, poszatkować. Opłukać paprykę, wyciąć gniazda nasienne i pokroić w paseczki. Ogórki pokroić w talarki. Wszystkie składniki wymieszać w salaterce, zalać oliwą z cytryną i udekorować zielonymi listkami.
1 mała kapusta biała, 1 papryka,
3 ogórki kiszone, pół szklanki ziaren
sezamu, pół szklanki szczypiorku,
cytryna, 2 łyżki oliwy, sól, pieprz

Tutki orzechowe
Zmielić orzechy. Mąkę pszenną połączyć z mąką sojową i z olejem. Zagnieść ciasto dodając tyle wody, aby osiągnąć właściwą konsystencję. Z ciasta uformować około 30 kulek wielkości orzecha włoskiego, ułożyć je na desce, przykryć i wstawić do lodówki na noc. Następnego dnia kulki z ciasta rozwałkować cienko na stolnicy. Uformowane w ten sposób cienkie placuszki przekroić na połowy, na środku każdej części umieścić łyżeczkę nadzienia ze zmielonych orzechów. Zwinąć tutki i ułożyć je na posmarowanej oliwą blasze. Piec w nagrzanym piekarniku 15-20 minut.
składniki na ciasto: 25 dag mąki
pszennej razowej, 3 łyżki oleju,
4 łyżki mąki sojowej;
składniki na nadzienie:
25 dag orzechów włoskich

Cukinia z grila lub z ogniska
Cukinie umyć i przekroić wzdłuż na połówki. Do naczynia włożyć rozgnieciony ząbek czosnku, sok z cytryny i przyprawy. Wymieszać. Sosem posmarować z wierzchu cukinie. Ułożyć na grilu i piec około 10-15 minut. Pieczenie cukini na ognisku jest trochę bardziej skomplikowane. W tym celu musimy zabrać z domu blachę do pieczenia z piekarnika. Przed ułożeniem i podpaleniem ogniska ustawiamy w nim kilka kamieni lub cegieł, tak aby można było, gdy przyjdzie czas, położyć na nich blachę. Gdy w ognisku znajduje się już żar, umieszczamy blachę z cukiniami, tak aby ogień nie był jednak za mocny. Pieczemy do miękkości
5 małych cukini, 2 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku, łyżka soku
z cytryny, przyprawy: bazylia, pieprz, sól

Garnek jarzynowy z cukinią i fasolą
Oczyścić i pokroić na kawałki: fasolkę szparagową, cebulę w talarki, sparzone i odarte ze skóry pomidory w ćwiartki, ziemniaki i cukinię w kostkę, paprykę w paseczki. Ugotować fasolkę w osolonej wodzie. Odlać wodę. Rozgrzać oliwę na patelni i kolejno wrzucać: ziemniaki, cebulę, cukinię, paprykę. Po paru minutach dodać pomidory i czosnek i dolać wody. Nakryć patelnię pokrywką, lub przełożyć warzywa do garnuszka z przykrywką i dusić pod przykryciem około 20 minut. Pod koniec duszenia dodać ugotowaną uprzednio fasolkę. Doprawić do smaku przyprawami i natką pietruszki. Garnek jarzynowy jako danie na cały dzień doskonale nadaje się na różnego rodzaju wyjazdy. Można podgrzać go na ognisku.
40 dag fasolki szparagowej,
40 dag cukini, 2 cebule, 4 pomidory,
2 zielone papryki, 4 ziemniaki,
3 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku,
natka z pietruszki;
przyprawy: tymianek,
majeranek, pieprz, sól

Zupa pomidorowa z kremem z migdałów
Cebulę i czosnek pokroić drobno i podrumienić na patelni. Pomidory sparzyć wrzątkiem i obrać ze skórki. Zalać wodą i gotować razem z podsmażoną cebulą na wolnym ogniu około 15-20 minut. Zmiksować lub przetrzeć przez sito. Dodać przyprawy. Przygotować krem migdałowy: namoczyć migdały, obrać ze skórki i utrzeć w moździerzu lub mikserem na krem. Można także przepuścić migdały przez maszynkę. Przed podaniem nakładamy na gęstą zupę kilka łyżek kremu.
1 kg pomidorów, 1 cebula,
2 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy
toczonej na zimno lub masła;
przyprawy: łyżka tymianku,
bazylia, pieprz, sól;
na krem migdałowy:
garść migdałów