ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

(patrz też: ALERGIA, ŁUSZCZYCA, CHOROBY AUTOIMUNOLOGICZNE, EGZEMA, STRES, DEPRESJA)

Sławomir Gromadzki

 

Atopowe zapalenie skóry (ang. atopic dermatitis, wyprysk atopowy, kiedyś – egzema, pokrzywka, świerzbiączka) jest chorobą skóry pochodzenia alergicznego.

Dolegliwość ta charakteryzuje się intensywnym świądem, zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry.

Dolegliwość ta ma bardzo często podłoże alergiczne bądź jest reakcją na produkty żywnościowe czy kosmetyki. Choroba w postaci ostrej rozpoczyna się zwykle od obrzęku i zaczerwienienia, potem pojawiają się pęcherzyki i grudki, których następstwem są nadżerki i rozległe powierzchnie sączące, wydzielające przezroczysty płyn surowiczy. W konsekwencji powstają strupy, a potem następuje złuszczanie. Dołączyć się może wtórne zakażenie ropne (żółte, miodowe strupy, wydzielina ropna). Jeżeli choroba nie cofnie się w krótkim czasie, przechodzi w postać przewlekłą, chroniczną, charakteryzującą się zgrubieniem skóry i jej naciekiem – tzw. zliszajowaceniem. W przebiegu odmiany chronicznej mogą istnieć zaostrzenia. Chorobie towarzyszy silne swędzenie.

Przyczynami atopowego zapalenia skóry są reakcje alergiczne. Jednak, kiedy choroba się rozwinie, zniknięcie pierwotnej przyczyny może nie wystarczyć do wyzdrowienia.

Choroba może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia, albo w wieku późniejszym. Przebieg choroby i występowanie zmian na skórze mają różne nasilenie; najczęściej zmiany chorobowe występują na twarzy, szyi, w zgięciach kończyn, ale mogą obejmować całe ciało (erytrodermia).

AZS mogą towarzyszyć inne choroby atopowe, najczęściej astma oskrzelowa.

W przebiegu choroby znaczenie mają: czynniki genetyczne, wpływ środowiska zewnętrznego, alergeny pokarmowe, wziewne, substancje drażniące, hormony, mikroorganizmy.

Najczęściej uważa się, że AZS jest przewlekłym stanem zapalny skóry spowodowanym zaburzeniami immunologicznymi, takimi jak:

– Nadmierne wytwarzanie swoistych przeciwciał IgE przeciwko alergenom pokarmowym i wziewnym (co określane jest mianem „astmy skórnej”); ta reakcja alergiczna prowadzi do nadmiernej produkcji różnych białek odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego.

– Uwalniania z komórek tucznych histaminy (w wyniku reakcji systemu obronnego), oraz uwalnianie leukotrienów, prostaglandyn, proteaz (co daje objawy zapalne różnych narządów np.: skóra, oczy i układów np.: oddechowym, pokarmowym).

– Nadmiernej produkcji i upośledzenia działania limfocytów T (upośledzenie mechanizmów komórkowych związanych z reakcją immunologiczną) biorących udział w przebiegu procesu zapalnego.

Duże znaczenie w powstawaniu i utrzymywaniu się zmian skórnych w AZS ma tzw. defekt ektodermalny; spowodowany jest prawdopodobnie zaburzeniami produkcji ceramidów i lipidów w skórze, co objawia się nadmierną suchością i łatwemu powstawaniu podrażnień skóry.

LECZENIE

Koniecznie należy przeczytać i zastosować informacje na temat alergii, gdyż egzema ma podłoże alergiczne oraz opracowanie CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE, gdyż wiele wskazuje na to, że AZS ma podobne podłoże. Zastosowanie podanych tam zaleceń z pewnością doprowadzi do wyleczenia się z atopowego zapalenia skóry.

Jeżeli jest możliwe zidentyfikowanie alergenów i unikanie ich, wtedy dobre efekty można uzyskać eliminując kontakt chorego z alergenami. Niestety bardzo często jest to niemożliwe, z różnych przyczyn: nie można zidentyfikować alergenów, nie można ich unikać, chory uczula się na nowe substancje.

W leczeniu egzemy niezwykle ważna jest kontrola stresu, pozytywne myślenie i radość. Depresja, niechęć do życia z pewnością obok niewłaściwej diety i używek może stanowić główną przyczynę tej dolegliwości.

Należy zmienić dietę na 2 – 3 miesiące, wyłączyć z niej mleko krowie, nabiał, sery żółte, białe pieczywo, czekoladę, unikać cukru, ostrych potraw, kawy, herbaty, alkoholu.

Zamiast mleka krowiego można spożywać mleko sojowe, ryżowe itp.

Wewnętrznie natomiast należy stosować jednocześnie:

„Boracelle” (olej z nasion ogórecznika lekarskiego) – 2 x dziennie 1 kaps. (500 mg) po jedzeniu.

Lecytyna (1200 mg wyłącznie z firmy NOW) – 2 x dziennie 1 po jedzeniu.

Pau d’Arco – 3 x dziennie 3 między posiłkami z wodą.

Special Two lub Kelp (jeśli ten pierwszy śodek jest zbyt drogi).

Cynk, witamina E, Beta-kartoten, witamina B3 (niacyna), witamina B6, Witamina P (rutyna).

Omega 3: Zieliś nasiona lnu i spożywać 1 dużą łyżkę do każdego posiłku.

Maść PIYAN PING (999) – jest naukowym osiągnięciem Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie. Za swą skuteczność w leczeniu schorzeń skóry – maść ta została wyróżniona Złotym Pucharem Ministerstwa Zdrowia Chin. Charakteryzuje się wysoką skutecznością i szybkim działaniem. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, regenerujące i odtruwające. Natychmiast przynosi ulgę, łagodzi swędzenie, pieczenie i ból. Zapobiega złuszczaniu naskórka.

WSKAZANIA: grzybica dłoni i stóp, grzybica strzygąca powierzchniowej skóry owłosionej i gładkiej, łuszczyca, opryszczka, egzema, zapalenie skóry, pokrzywka, hemoroidy, stany nadwrażliwości wywołane kosmetykami czy ukąszeniami owadów.

SPOSÓB UŻYCIA: Maść przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. W trakcie stosowania maści – co wieczór należy brać ciepłą kąpiel i ponownie smarować chore miejsca. Po zniknięciu ognisk zapalnych smarować w dalszym ciągu miejsca wyleczone 3 razy dziennie przez okres 2 tygodni.

Opakowanie jednostkowe: 20 g maści w tubce.

TERMIN PRZYDATNOŚCI – 4 lata od daty produkcji wybitej na tubie.

Producent: Sanjiu Medical&Pharma

SKŁAD: Sterydy (dexametazon oraz dexametazon-21, syntetyczne glukokortykoidy o silnym działaniu przeciwzapalnym), kwas octowy, mięta, kamfora.

Maść charakteryzuje się dużą skutecznością, ale ponieważ zawiera sterydy należy stosować tylko w przypadku konieczności i jedynie przez okres kilku tygodni uwzględniając poniższe zalecenia.

UWAGA: Nie stosować maści przy zmianach z wysiękiem. Nie stosować na duże powierzchnie i nie przez dłuższy okres czasu. Nie stosować przy zakażeniach bakteryjnych. Natychmiast odstawić, jeśli zmiany powiększają się lub zaogniają. Maść nie powinna być stosowana przez małe dzieci, kobiety ciężarne oraz karmiące!

Kortykosterydy – leki działające silnie przeciwzapalnie. Hamują stany zapalne i reakcje alergiczne, zmniejszając świąd, zaczerwienienie i pogrubienie skóry. Przy stosowaniu tych leków należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych – dotyczy to długotrwałego, przewlekłego używania.

Gdy chory decyduje się użyć maści (kremów) kortykosterydowych, należy pamiętać o kilku zasadach:

Używać tych maści jak najkrócej, z reguły nie powinno się stosować ich dłużej niż 6 tygodni (następnie przerwa im dłuższa tym lepiej)

Używać maści sterydowych na jak najmniejsze powierzchnie skóry; wybieraj najbardziej zmienione chorobowo miejsca, smarować „punktowo”, unikając rozsmarowywania na dużych powierzchniach (o ile jest to możliwe).

Unikać używania sterydów na skórze twarzy, na błony śluzowe (okolice oczu, ust, narządów płciowych).

Maści sterydowych nie wolno stosować na twarz.

Sławomir Gromadzki

zielarz@nadzieja.pl

UWAGA!

Informacje o wymienionych w opracowaniu ziołolekach oraz sposób ich zażywania znajdują się w dziale ARTYKUŁY w temacie ZIOLOŁEKI.

Środki te można nabyć w niektórych sklepach zielarskich bądź zamówić za pobraniem pocztowym (płatne przy odbiorze) w sklepie zielarsko-medycznym “Leki z Bożej Apteki” (Szczecin):

EMAIL: sklep.zielarski@onet.eu

TEL: 091 433 85 38

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7

KORESPONDENCYJNA SZKOŁA „KSB” POLECA

BEZPŁATNY KURS „ZDROWIE i RODZINA”

Bezpłatne lekcje KSB otrzymasz podając swój adres na stronie:

http://www.kursybiblijne.pl/index.php?ot=ksboff