NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY

Sławomir Gromadzki

 

Uważa się, że najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną. Polega ona m.in. na tym, że organizm człowieka staje się uczulony na hormon tarczycy.

Ch. Hashimoto to przewlekły stan zapalny tarczycy charakteryzujący się naciekami z limfocytów, komórek plazmatycznych i makrofagów. Uważa się ją za chorobę o podłożu autoimmunologicznym, prowadzącą do wola i niedoczynności tarczycy.

Niedoczynność tarczycy jest efektem niedostatecznej produkcji hormonu tarczycy.

Objawy:

Gruczoł tarczycy reguluje temperaturę poprzez wydzielanie dwóch hormonów, które kontrolują prędkość, z jaką organizm spala kalorie i zużywa energię. Niedobór tych hormonów sprawia, że osoba taka uskarża się na stałe uczucie zimna pomimo przebywania w ciepłym miejscu. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że powodem jest niedoczynność tarczycy.

Inne objawy: zmęczenie, brak apetytu, zaparcia, depresja, trudności z koncentracją, wolniejsze tempo bicia serca, nadwaga, zespól napięcia przedmiesiączkowego, wyciek z piersi, obrzęk w okolicach oczu, problemy z płodnością, osłabienie mięśni, skurcze mięśni, wysuszona skóra, marchewkowe zabarwienie skóry, wypadanie włosów, powiększenie tarczycy.

Niewłaściwy styl życia: brak ruchu, używki, zła dieta, a w szczególności nadmierny stres i pesymizm, powodują, że system obronny przestaje prawidłowo funkcjonować i atakuje komórki tarczycy uznając je za potencjalnego wroga i wysyłając przeciwko nim przeciwciała, które niszczą komórki tarczycy prowadząc do niedoboru hormonów.

Możliwe jest wyleczenie, ale pod warunkiem zmiany stylu życia, z czego najważniejsza jest kontrola stresu poprzez dostarczenie wraz z dietą odpowiednich ilości witamin z gr. B, intensywne ćwiczenia fizyczne, radość, śpiew, codzienna lektura Biblii, unikanie używek, słodyczy, białego pieczywa itp.

Kategorycznie nie wolno palić papierosów, pić kawy, herbaty, alkoholu, jeść serów żółtych, czekolady, słodyczy, nabiału i mięsa.

Na okres leczenia, najlepiej jest całkowicie wykluczyć spożycie nabiału, gdyż zawarte w nim związki bardzo często mogą inicjować reakcję autoimmunologiczną.

ZALECENIA

Codziennie energiczny spacer lub intensywne ćwiczenia fizyczne, nie krócej niż godzinę.

Unikać zbyt częstego oglądania TV i zwrócić uwagę na odpowiedni dobór programów. Nie mogą mieć one niewłaściwego wpływu na psychikę.

Okłady z glinki „Humy” na tarczycę. Przed zastosowaniem okładu z glinki warto robić naprzemienne gorące i zimne prysznice na okolice tarczycy, najpierw rozgrzewając dobrze to miejsce.

Unikać należy: używek, mięsnych pokarmów, słodyczy, serów żółtych, pokarmów zawierających tiomocznik (kapusta, marchew, orzeszki ziemne, brzoskwinie, gruszki, soja, szpinak, truskawki, rzepa, brukselki, brokuły, gorczyca, musztarda), chloru (woda z kranu) i fluorków, włącznie z pastami do zębów zawierających jego związki.

Dieta powinna być bezmięsna i bez nabiału, zamiast mleka krowiego można spożywać mleko owsiane, ryżowe bądź gryczane. Sojowe mleko raczej w małych ilościach lub w ogóle.

Unikać spożywania pokarmów z soi, gdyż zwiększa ona zapotrzebowanie na jod.

Jeść należy szczególnie często: płatki owsiane, banany, morele, daktyle, pietruszkę, śliwki.

Najlepsza woda do picia, to woda destylowana.

Unikać leków sulfa lub przeciwhistaminowych.

Kelp – 3 razy dziennie po 3 – 5 tabletek po posiłkach,

L-tyrozyna (znajduje się w Special Two) – występuje jej niedobór w przypadku niedoczynności tarczycy,

Lecytyna – 3 razy dziennie 1 po jedzeniu,

Beta-karoten,

Wit. E,

Special Two,

B12, B2,

Boracelle,

Witamina C,

Cynk.

UWAGA!

Ponieważ niedoczynność tarczycy jest chorobą z autoagresji, najważniejsze w leczeniu tej dolegliwości jest koncentrowanie się na usuwaniu jej prawdziwej przyczyny. Aby jednak zrozumieć co faktycznie stanowi ukrytą przyczynę tej dolegliwości należy koniecznie zapoznać się z opracowaniem „CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE”!

W przypadku niedoczynności tarczycy bardzo ważne jest też dokładne zapoznanie się z tematem DEPRESJA oraz zastosowanie podanych tam zaleceń.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7