DANIA GŁÓWNE
Ziemniaczane gnocchi w pomidorach
Ugotować ziemniaki w mundurkach. Ostudzić je, po czym obrać z łupin i przepuścić przez maszynkę razem z tofu. Dodać mąkę, oliwę i przyprawy: sól, pieprz. Wszystkie składniki wymieszać i wyrabiać drewnianą łyżką aż powstanie gęste ciasto. Formować dłońmi kulki z ciasta, które wrzucać na wrzącą wodę. Gotować 4-5 minut od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię. Przygotować sos: pomidory ugotować w małej ilości wody, obrać ze skórki i zmiksować razem z oliwą, rozgniecionym lub posiekanym bardzo drobno czosnkiem i posiekaną świeżą bazylią. Można także użyć suszonej bazylii. Polać gnocchi gorącym sosem i udekorować listkami bazylii lub natką z pietruszki.
50 dag ziemniaków,
2 szklanki mąki pszennej razowej,
pół kostki tofu, 1 łyżka oliwy;
przyprawy: sól, pieprz;
składniki na sos: 1 kg pomidorów,
2 łyżki oliwy, 3 ząbki czosnku,
3-5 łyżek posiekanej świeżej bazylii
Pszenica z warzywami
Namoczyć pszenicę na 24 godziny. Ugotować i odcedzić. Przygotować warzywa: marchewki, seler, ziemniaki, pietruszkę obrać i pokroić w kostkę. Pora pokroić na talarki. Rozgrzać tłuszcz na patelni i wrzucić pokrojone warzywa. Gdy lekko się zarumienią, dodać pół szklanki wody, lub więcej, jeśli potrzeba i nakryć patelnię pokrywką. Jeśli nie mamy patelni z przykrywką to można przełożyć warzywa do rondelka. Dusić pod przykryciem około 10 minut, po czym pod koniec duszenia dodać przyprawy. Na talerz wyłożyć pszenicę, a na wierzch warzywa.
30 dag pszenicy, 2 marchewki,
4 ziemniaki, 1 maty seler,
1 pietruszka, por, 3 łyżki oleju
tłoczonego na zimno; przyprawy: pieprz, oregano, majeranek
Jarzynowy kuskus
Ugotować kuskus według przepisu na opakowaniu. Pokroić warzywa: cebulę w plasterki, marchewkę i pietruszkę w małe słupki, kalafior podzielić na małe różyczki. Dynię i cukinię pokroić w kostkę. Na dużej patelni rozgrzać oliwę i wrzucić na nią warzywa. Podsmażyć mieszając około 5-7 minut. Przełożyć do rondla dolać szklankę wody i poddusić pod przykryciem 10-15 minut. Zetrzeć na tarce imbir i dodać go razem z innymi przyprawami pod koniec gotowania. Wyłożyć kuskus na półmisek, przykryć warzywami i udekorować natką z pietruszki.
szklanka kaszki kuskus,
2 cebule, 2 marchewki, 2 pietruszki
lub pasternak, 30 dag dyni,
25 dag kalafiora, średnia cukinia,
natka z pietruszki, 3-4 łyżki oliwy;
przyprawy: szczypta chili, kawałek
świeżego kłącza imbiru,
szczypta cynamonu
Zapiekanka z razowcem
Ziemniaki obrać i pokroić w drobną kostkę. Rozgrzać oliwę na patelni, wrzucić ziemniaki i upiec do miękkości. Umyć i pokroić w drobną kostkę paprykę, cebulę. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w plastry. Ziemniaki przełożyć do rondla, dodać około szklankę wody, paprykę, cebulę i pomidory. Dusić pod przykryciem 10-15 minut. Pod koniec dodać pokrojone w kostkę na grzanki kromki razowego chleba i przyprawy. Podawać udekorowane listkami zielonej pietruszki.
4-5 dużych ziemniaków, 2 cebule,
2 czerwone papryki,
50 dag pomidorów, 2-3 łyżki oliwy,
5-6 kromek razowego chleba;
przyprawy: szczypta kminku,
majeranku, tymianku, ostrej papryki
Gulasz warzywny
Na patelni z oliwą podsmażyć cebulę, pory i czosnek. Obrać i pokroić bakłażana i patisona. Obrać marchewkę i pokroić w drobną kostkę. Poddusić razem w rondelku na oliwie z kilkoma łyżkami wody. Dodać ugotowaną fasolę Jaś i pokrojone w plastry pomidory. Dusić razem pod przybyciem około 15 minut. Gulasz można podawać z ryżem, makaronem lub ziemniakami.
1 bakłażan, 1 patison, 2 cebule,
4 pory, 2 ząbki czosnku, 4 pomidory,
2 marchewki, szklanka ugotowanej
fasoli Jaś, 4 łyżki oliwy
Brokuły w sosie beszamelowym
Obrać, umyć i podzielić na małe różyczki brokuły. Zagotować tyle wrzątku, aby po wrzuceniu brokuły były pokryte wodą. Posolić wodę i gdy zacznie wrzeć wrzucać brokuły. Zacząć wrzucanie od twardszych niż kwiaty łodyg pokrojonych w kawałki. Gotować 5-8 minut, tak aby brokuły pozostały chrupiące. Odcedzić wodę. Przygotować sos: rozprowadzić mąkę w mleku sojowym i dodać łyżkę oliwy. Dokładnie wymieszać. Zagotować. Trzymać sos na małym ogniu kilka minut. Pod koniec przyprawić gałką, pieprzem i solą do smaku. Jeśli jest za rzadki to potrzymać na ogniu jeszcze parę minut, tak aby otrzymać konsystencję sosu. Tak przygotowanym gorącym sosem polać ciepłe brokuły. Można też danie posypać odrobiną sezamu i natką z pietruszki.
3-4 średnie brokuły;
składniki na sos: 3 łyżki mąki
kukurydzianej, 1 szklanka mleka
sojowego, 1 łyżka oliwy;
przyprawy: pieprz, sól, gałka muszkatołowa
Przekładaniec razowy z burakami
Pokroić chleb w cienkie kromki i lekko zwilżyć wodą. Ugotować buraki, obrać je ze skórki, zetrzeć na tarce i dodać do namoczonych uprzednio przez 15 minut rodzynek. Formę wysmarować oliwą i wysypać tartą bułką. Układać w formie kroniki chleba naprzemiennie z masą z buraków. Na wierzchu ułożyć chleb. Zapiec przez 15 minut w piekarniku.
kilkanaście kromek chleba
razowego, 4 buraki, 3 łyżki tartej
bułki, 2 łyżki oliwy, 10 dag rodzynek
Amarantus z warzywami
Nasiona amarantusa zagotować w potrójnej ilości wody i gotować przez około 15 minut. Warzywa oczyścić i pokroić w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę i wrzucać kolejno pokrojone w drobną kostkę ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, selera, pory, paprykę. Obsmażyć. Zalać wodą i dusić pod przykryciem około 25 minut. Pod koniec duszenia wymieszać z ugotowanym amarantusem. Dusić jeszcze dodając przypraw około 10 minut.
20 dag nasion amarantusa,
3/4 litra wody,
2 łyżki oliwy, 3 marchewki,
2 pory, seler, pietruszka,
strąk papryki, 3 ziemniaki;
przyprawy: sól, pieprz, tymianek
Wiosenne słodkie warzywa
Umyć i obrać warzywa: marchewkę, ziemniaki, cebulkę. Marchew i cebulkę pokroić na talarki, ziemniaki na ćwiartki. Włożyć do dużego garnka, dodać oliwy, zalać wywarem z jarzyn i dusić pod przykryciem około 20 minut. Pod koniec dodać nasion słonecznika, rodzynki. Przyprawić solą i pieprzem. Wyłożyć na półmisek i posypać pokrojonym koperkiem.
3 pęczki młodej marchewki,
80 dag młodych ziemniaków,
3 pęczki młodej cebuli, 4 łyżki oliwy,
pół szklanki nasion ze słonecznika,
pół szklanki rodzynek,
2 szklanki bulionu
z warzyw, sól, pieprz, pęczek koperku
Warzywa po meksykańsku
Przygotować polentę: w garnku zagotować przygotowany wcześniej wywar z warzyw. Wsypywać do wrzącego wywaru mąkę kukurydzianą stale mieszając, aż polenta stanie się bardzo gęsta. Mieszać należy cały czas, w przeciwnym razie mogą się zrobić grudki. W trakcie mieszania dodawać drobnymi porcjami oliwę. Włożyć masę do tortownicy, wygładzić wierzch masy i odstawić do lodówki na około 2 godziny. Wyjąć z lodówki i pokroić na trójkąty. Powinno wyjść około 6-7 sztuk. Trójkąty można upiec na grilu smarując brzegi oliwą doprawioną rozgniecionym ząbkiem czosnku lub też upiec w piekarniku na formie wysmarowanej oliwą. Przygotować warzywa: oczyścić je i pokroić na drobne kawałki. Podrumienić na patelni z oliwą. Kukurydzę ugotować i wybrać z niej ziarna. Przełożyć warzywa do rondla, dolać pół szklanki wody, ziarna kukurydzy i dusić pod przykryciem około 15-20 minut. Pod koniec duszenia dodać przyprawy. Ciepłą polentę położyć na półmisku i polać gulaszem z warzyw. Dekorować natką pietruszki i ćwiartkami pomidorów.
2 czerwone papryki, 3 pomidory,
1 średniej wielkości kabaczek
lub patison, 2 cebule,
2 kolby kukurydzy, 2-3 łyżki oliwy;
przyprawy: ostre chili,
pieprz, sól, kminek rzymski,
świeża lub suszona kolendra;
składniki na polentę: 2 szklanki
wywaru z różnych jarzyn,
1 szklanka mąki kukurydzianej, 2-3 łyżki oliwy z oliwek
Warzywa słodko-kwaśne l
Umyć i oczyścić warzywa i grzyby. Wszystkie składniki pokroić na ćwiartki i krążki. Obrać ze skórki imbir i pokroić na drobniutkie paseczki. Tak przygotowane warzywa: kapustę pekińską, imbir oraz pieczarki i kiełki wrzucić na patelnię z rozgrzaną oliwą i smażyć na dużym ogniu około 4-5 minut mieszając potrawę cały czas drewnianą łyżką. Pod koniec do warzyw na patelni wlać rozprowadzoną w kilku łyżkach wody z cytryną, mąkę ziemniaczaną i sos sojowy. Zdjąć z ognia, dodać cebulkę i orzechy. Można podawać do ryżu, płatków ryżowych lub do makaronu sojowego.
30 dag pieczarek,
30 dag kapusty pekińskiej,
2 młode cebulki, kawałek kłącza
imbiru (wielkości małego palca),
10 dag wyłuskanych
orzechów włoskich, szklanka
kiełków sojowych, 5 łyżek oliwy,
4 łyżki soku z cytryny, 1 łyżeczka
mąki ziemniaczanej, sos sojowy
Warzywa słodko-kwaśne II
Warzywa: kapustę pekińską, cebule oraz pieczarki umyć i obrać. Pokroić na kawałki, kapustę poszatkować. Rozgrzać olej na patelni wrzucić orzechy i uprażyć. Wyjąć orzechy, na patelnię dolać oleju i na gorący wrzucić pokrojone warzywa i pieczarki. Smażyć kilka minut, po czym do warzyw i grzybów dorzucić ugotowane ziarna kukurydzy i kiełki sojowe. Smażyć dalej jeszcze parę minut. Do naczynia wlać wywar warzywny, dodać musztardę, pokrojone bardzo drobno kłącze imbiru, sos sojowy, mąkę ziemniaczaną i wyciśnięty z połowy cytryny sok. Przez parę minut gotować wszystko, pod koniec dorzucić uprażone orzechy. Można podawać do ryżu, makaronu, ziemniaków.
30 dag małych pieczarek,
1 średnia kapusta pekińska,
2 cebule, 4 łyżki oleju
słonecznikowego na zimno
tłoczonego, 10 dag orzechów
cashew, 15 dag wyłuskanej świeżej
kukurydzy lub konserwowej,
garść kiełków sojowych,
2 łyżki musztardy, sos sojowy,
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
1 szklanka wywaru z warzyw,
kawałek niewielki świeżego kłącza
imbiru, pół cytryny, sól, pieprz
Kalarepki z ryżem
Kalarepy oczyścić z liści, obrać ze skóry i pokroić w plastry. Liście i łodygi również pokroić. Pokrojone drobno liście i łodygi dodać do ryżu, a następnie razem ugotować w małej ilości wody. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucać plastry kalarepy i smażyć około 5 minut. Pod koniec wrzucić pokrojone w kostkę pomidory i pokrojony drobno szczypiorek. Poddusić jeszcze około 5-7 minut. Podawać do ryżu.
20 dag ciemnego ryżu, 3 średnie
kalarepy, 4 pomidory, 2 łyżki oliwy,
sól, pieprz, pęczek szczypiorku
Kalarepa-jarzynka
Obrać kalarepy ze skóry. Pokroić w drobną kostkę. Jeśli kalarepy mają liście, to również opłukać je i pokroić. Przygotować garnek z osolonym wrzątkiem. Wrzucić do garnka skrojone w kostkę kalarepy. Gotować 15 minut. Odlać wodę. Rozgrzać oliwę na patelni i podsmażyć pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Połączyć cebulę z kalarepką, wymieszać, dodać niewielką ilość wody i jeszcze przez 5-10 minut dusić pod przykryciem. Jarzynkę podawać posypaną pietruszką.
2 kalarepy, 3 cebule, 3 łyżki oliwy,
natka pietruszki, sól, pieprz
Kluski z pomidorami i kapustą
Mąkę wsypać do miski i dodać tyle wody, aby po zmiksowaniu lub dokładnym ręcznym wymieszaniu łyżką powstało w miarę gęste ciasto. Przygotować duży garnek z osolonym wrzątkiem. Ciasto brać małymi porcjami na łyżkę i wrzucać na wrzącą wodę. Gotować kluski około 10-15 minut od wypłynięcia. Po ugotowaniu przelać na sitku zimną wodą. Przygotować warzywa. Obrać je i pokroić na drobne kawałki. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Wrzucić wszystkie warzywa na patelnię z rozgrzanym tłuszczem i mieszając lekko podrumienić. Pod koniec dodać kluski, przyprawy i odrobinę wody. Dusić jeszcze około 5 minut pod przykryciem. Dekorować ćwiartkami pomidorów i natka pietruszki.
pół kilograma ciemnej mąki,
pół główki kapusty, 5-6 średnich
pomidorów, 1 maty seler, 2 cebule,
3 ząbki czosnku, 3-4 łyżki oleju
tłoczonego na zimno lub oliwy;
przyprawy: czarnuszka, pieprz,
chili lub przyprawa pięć smaków,
świeża natka z pietruszki
Makaron razowy zapiekany z kapustą
Obrać i umyć kapustę. Poszatkować na drobne kawałki. Zalać wrzątkiem, posolić i ugotować około 10 minut. Odlać wodę. Ugotować makaron: wrzucić go na osolony wrzątek i gotować około 20 minut. Również odlać wodę. Obrać cebule i pokroić w drobną kostkę. Usmażyć na rozgrzanym oleju. Wszystkie składniki połączyć i wymieszać dokładnie. Dodać przyprawy, poszatkowaną natkę pietruszki. Włożyć do formy posmarowanej olejem i wysypanej tartą bułką. Zapiec w piekarniku około 10-15 minut.
paczka ciemnego, razowego
makaronu, pół główki średniej
kapusty, 2 cebule, 3 łyżki oleju
słonecznikowego, natka pietruszki,
sól, pieprz, majeranek, łyżka tartej
razowej bułki do wysypania formy
Makaron razowy z kapustą
Ugotować makaron w osolonej wrzącej wodzie przez około 20 minut. Obrać i pokroić w kostkę cebulę. Obrać i pokroić w plastry pieczarki. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę i pieczarki. Dodać kapustę, podlać wodą i dusić pod przykryciem około 20 minut. Przed końcem duszenia przyprawić pieprzem i dodać przyprawy. Połączyć z makaronem, wymieszać. Można dodatkowo zapiec danie w piekarniku.
paczka makaronu razowego
(40 dag), 50 dag kiszonej kapusty,
10 dag pieczarek, 2 cebule,
6 łyżek oliwy na zimno tłoczonej; przyprawy: oregano, tymianek
Makaron z jarzynami
Ugotować makaron. Przygotować warzywa: cebulę i czosnek obrać i pokroić w kostkę, cukinię pokroić w paseczki. Pieczarki umyć i pokroić w ćwiartki. Na patelni rozgrzać oliwę i wszystkie składniki podsmażyć około 5-7 minut. Przełożyć do garnuszka, dodać wody i poddusić do miękkości. Ugotować w oddzielnym garnuszku pomidory. Ostudzić, obrać ze skórki i zmiksować na sos. Wymieszać makaron z sosem i warzywami. Dodać przyprawy. Podawać udekorowane zieloną natką z pietruszki i cebulką.
1 paczka razowego makaronu,
1 duża cebula, 2 ząbki czosnku,
1 średnia cukinia, 20 dag pieczarek,
4-5 pomidorów na sos,
3 łyżki oliwy z oliwek;
przyprawy: pieprz, tymianek, bazylia
Makaron sojowy z jarzynami
Ugotować makaron, odcedzić. Przygotować warzywa: oczyścić i pokroić w słupki seler i marchewki. Pieczarki i pora pokroić w plastry. Pokroić w kostkę cebulę i kiszone ogórki. Rozgrzać olej na patelni i stopniowo wrzucać warzywa, pieczarki, kiełki, a na koniec wrzucić ogórki. Dusić jeszcze 2-3 minuty. Przełożyć do garnka dodać pół szklanki wody lub wywaru z jarzyn i dusić pod przykryciem około 7 minut. Połączyć z makaronem. Podawać posypane natka z pietruszki.
średnia paczka makaronu sojowego
(może być też ryżowy albo zwykły
razowy pszenny makaron),
pół selera, 2 marchwie,
2 ogórki kiszone, por, 5-6 łyżek
kiełków z fasoli lub słonecznika,
5 pieczarek, 2 cebule,
2 ząbki czosnku, 3 łyżki oleju,
łyżka sosu sojowego, pieprz i sól
Makaron ryżowy z warzywami i tofu
Ugotować makaron według przepisu na opakowaniu. Odsączyć, przelać zimną wodą. W woku lub na patelni rozgrzać olej i dodać pokrojoną w drobną kostkę marchew, rozdrobniony w różyczki kalafior, pokrojoną i obraną fasolkę szparagową. Gdy warzywa się podrumienią dodać pokrojone w drobną kostkę, skropione sosem sojowym tofu, a następnie makaron. Smażyć jeszcze przez około 5 minut. Podawać udekorowane ćwiartkami pomidorów i natką z pietruszki.
25 dag białego makaronu ryżowego,
3 łyżki oleju, 1 marchew,
pół kalafiora, 20 dag fasolki
szparagowej, kostka tofu,
3 łyżki sosu sojowego, 2 łyżki oleju
sezamowego lub innego lub oliwy
Kluski z mąki gryczanej z cebulą
Mąkę włożyć do miski, wymieszać, dodać sól, z następnie zalać wrzącą wodą (około 2 szklanki), tak aby uzyskać konsystencję ciasta. Wyrabiać ciasto drewnianą łyżką. Zagotować duży garnek z osoloną wodą. Na wrzątek “kłaść” łyżką kawałki ciasta. Gotować kluski około 10 minut. Następnie odcedzić, osaczyć z wody. Na patelni rozgrzać tłuszcz i podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę. Wymieszać z kluskami, można dodać pokrojoną natkę lub inne przyprawy
1,5 szklanki mąki gryczanej,
1 szklanka mąki pszennej razowej,
około 2 szklanki wody, 3 łyżki oliwy, 3 cebule
Spaghetti z tofu
Ugotować spaghetti. Odsączyć, przelać zimną wodą, wymieszać z l łyżką oleju i schłodzić w lodówce przez około godzinę. W woku lub na patelni rozgrzać olej i dodać pokrojoną w drobną kostkę marchew, pocięty w drobne różyczki kalafior, pokrojoną w kostkę paprykę, pokrojoną i obraną fasolkę szparagową. Gdy warzywa się podrumienią dodać pokrojone w drobną kostkę, skropione sosem sojowym tofu, a następnie makaron. Smażyć jeszcze przez około 5 minut. Przełożyć do rondelka, dodać kilka łyżek wody,
olej sezamowy, przykryć i dusić jeszcze około 5 minut.
25 dag spaghetti, 3 łyżki oleju,
1 marchew, pół kalafiora,
1 zielona papryka, 10 dag fasolki
szparagowej, 25 dag tofu, 3 łyżki
sosu sojowego, 2 łyżki oleju
sezamowego lub innego
Brązowy garnek
Ugotować makaron w osolonej wodzie. Pokroić w małe kawałki warzywa: pora, kapustę, selera, marchewkę, pietruszkę. Rozgrzać oliwę na patelni, wrzucić warzywa i podrumienić. Do garnka włożyć ugotowany i odcedzony makaron, podsmażone warzywa i ugotowaną uprzednio fasolę. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i doprawić do smaku ziołami, solą i pieprzem. Nakryć gorący garnek pokrywką i zawinąć w kocyk. Potrawa doskonale sprawdza się na pikniku.
paczka ciemnego makaronu, 1 por,
ćwiartka kapusty, kawałek selera,
1 marchewka, 1 pietruszka,
szklanka ugotowanej brązowej
fasoli, pęczek pietruszki,
2 łyżki oliwy, sól, pieprz, przyprawy ziołowe
Makaron ze szpinakiem i tofu
Ugotować makaron. Szpinak opłukać i wrzucić na wrzącą, osoloną wodę. Gotować 5 minut. Odsączyć z wody i rozdusić widelcem lub zmiksować. Rozgrzać na patelni oliwę, wrzucić na nią pokrojoną w drobną kostkę cebulę, poczekać aż cebulka się podrumieni, a następnie dodać ugotowany szpinak. Dodać też pokrojony w kostkę tofu i pokrojoną drobno natkę pietruszki. Dusić razem jeszcze kilka minut. Jeśli sos jest gęsty można dodać trochę wody. Przyprawić do smaku solą, zmiażdżonym ząbkiem czosnku i pieprzem. Połączyć makaron z sosem, posypać natką z pietruszki.
paczka ciemnego, razowego
makaronu, 50 dag świeżych
liści szpinaku,
2 cebule, natka z pietruszki,
3 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku,
10 dag wędzonego tofu, sól, pieprz
Łazanki z kapustą
Połączyć mąki, dodać tyle ciepłej wody, aby uzyskać konsystencję ciasta. Pozostawić na pół godziny. Rozwałkować ciasto i pokroić na łazanki, czyli małe kwadraciki lub romby. Przygotować garnek z wrzątkiem, wrzucić łazanki i gotować 10-15 minut. Wyjąć i odcedzić. Przygotować kapustę: poszatkować i ugotować w małej ilości osolonej wody. Odcedzić. Na oliwie podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, dodać pokrojone pieczarki i odrobinę wody i udusić w rondelku. Połączyć z łazankami. Podawać udekorowane ćwiartkami pomidora i pietruszką.
3 szklanki pszennej mąki
z pełnego przemiału,
1 łyżka mąki sojowej,
główka kapusty, 3 duże cebule,
30 dag pieczarek
Cykoria duszona z rodzynkami
Umyć cykorie i obrać ze zniszczonych wierzchnich liści. Ułożyć w rondelku, dodać szczyptę soli, oliwę i szklankę wody i dusić na małym ogniu około 15-20 minut. Pod koniec duszenia dodać
rodzynki.
5 średnich cykorii, 2 łyżki oliwy,
pół szklanki rodzynek
Bakłażan nadziewany
Bakłażany umyć, przeciąć wzdłuż, wydrążyć nie uszkadzając skórki. Cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na oliwie, dodać posiekany miąższ bakłażana. Smażyć około 5 minut, dodać obrane ze skórki i pokrojone w krążki pomidory, dodać odrobinę wody i dusić pod przykryciem dalsze 5 minut. Przyprawić do smaku. Masą nadziewać połówki bakłażana, wstawić do gorącego piekarnika i zapiekać przez około pół godziny.
2 bakłażany, 4 pomidory, 2 cebule,
3 łyżki oliwy
Zrazy ziemniaczane z orzechami
Ugotować ziemniaki w łupinach. Ostudzić i obrać ze skóry. Przepuścić przez maszynkę lub zmiksować. Ziemniaki wymieszać z oliwą, solą i mąką, zagnieść ciasto. Stolnicę posypać mąką i ciasto rozwałkować. Uformować placek, posmarować oliwą, posypać orzechami i placek mocno zwinąć. Roladę pokroić na siedmiocentymetrowe kawałki, końce ścisnąć. Tak przygotowane zrazy włożyć do lekko osolonej wrzącej wody i gotować na małym ogniu, aż wypłyną na powierzchnię. Wyjąć łyżką cedzakową. Przed podaniem polać oliwą i posypać zieleniną.
1 kg ziemniaków, sól,
1 szklanka razowej mąki;
składniki na nadzienie: 1 szklanka
posiekanych orzechów, 2 łyżki
tłoczonej na zimno oliwy
Ziemniaki duszone z grochem
Grzyby namoczyć na około godzinę, ugotować. Wodę z gotowania zachować. Gdy grzyby ostygną, pokroić w drobną kostkę. Groch namoczyć na około 2 godziny i również ugotować. Odlać wodę. Ziemniaki wyszorować i ugotować w łupinach. Gdy ostygną, obrać z łupin i pokroić na plastry. Przygotować pozostałe warzywa: cebule obrać i pokroić w kostkę, marchewkę i selera oskrobać i również pokroić w kostkę. Wrzucić na patelnię z rozgrzanym olejem, podsmażyć. Do rondla włożyć: pokrojone ugotowane ziemniaki, podsmażone warzywa, ugotowany groch, pokrojone ugotowane grzyby i zalać wodą z gotowania grzybów. Wymieszać, dodając przypraw i soli. Dusić pod przykryciem przez około 20 minut. Na koniec dodać natkę pietruszki.
10 ziemniaków, szklanka grochu,
2 cebule, marchewka, pół selera,
natka pietruszki, 3 łyżki oleju
tłoczonego na zimno, garść
suszonych grzybów, pieprz,
sól, tymianek
Gulasz ziemniaczany
Cebulę pokroić w drobną kostkę, a ziemniaki
w plastry. Zalać wodą, dodać oliwę, sól, pieprz.
Dusić pod przykryciem na małym ogniu około 45
minut. Pod koniec duszenia dodać orzechy,
przyprawy, dokładnie wymieszać i zdjąć z ognia.
Dodać pokrojony drobno szczypiorek.
1 kg ziemniaków, 2 cebule,
2 łyżki oliwy, 1/2 szklanki
pokrojonych bardzo drobno
lub zmielonych orzechów
włoskich, sól, pieprz, pęczek szczypiorku
Ziemniaczki w sosie paprykowym z ziołami
Ziemniaki ugotować w łupinach wrzucając je na wrzącą, osoloną wodę na około 20 minut. Odlać wodę, schłodzić, obrać ze skóry i przekręcić przez maszynkę razem z namoczonymi uprzednio przez 20-30 minut nasionami słonecznika i dyni. Do masy ziemniaczanej dodać mąkę, szczyptę soli i zagnieść ją rękami tak, aby po skończeniu zagniatania ciasto nie przylepiało się do rąk. Na stolnicy wysypanej mąką formować wałki o grubości 2 cm i kroić je na kawałki o długości 3 cm. Wrzucać do wrzącej osolonej wody i gotować kilka minut. Przygotować sos z warzyw: paprykę, pomidory, cebule, czosnek umyć, obrać i pokroić na kawałki. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Rozgrzać tłuszcz na patelni. Zeszklić na nim cebulę, a następnie dodawać inne warzywa. Podsmażyć, po czym podlać niewielką ilością wody i dusić pod przykryciem około 5-7 minut. Na koniec dodać przyprawy: świeże listki ziół bazylii i tymianku. Można dodawać także suszone zioła. Sosem polać ziemniaczki, a podając dekorować świeżymi ziołami.
1 kg ziemniaków, garść nasion
ze słonecznika i z dyni, 4 dag mąki
pszennej, 2 czerwone papryki,
50 dag pomidorów, 3 cebule,
3 ząbki czosnku, 3 łyżki oliwy
z oliwek;
przyprawy: tymianek, pieprz,
bazylia, majeranek
Cebula smażona w cieście
Przygotować ciasto: w naczyniu połączyć mąkę z taką ilością wody, aby ciasto miało konsystencję śmietany. Posolić. Obrać cebulę i pokroić na talarki. Rozgrzać tłuszcz na patelni, zanurzać kolejne talarki cebuli w cieście i smażyć na tłuszczu z obu stron.
3 cebule, szklanka ciemnej
razowej mąki, 3 łyżki oleju
tłoczonego na zimno, sól
Krokiety z ziemniaków i orzechów
Ziemniaki ugotować w łupinach. Obrać i przekręcić przez maszynkę. Posiekać drobno orzechy i pokroić natkę. Pokroić cebulkę w drobną kostkę i przyrumienić na patelni. Połączyć ziemniaki z cebulką, natką i z orzechami. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Wszystkie składniki wyrabiać łyżką na jednolitą masę. Formować podłużne krokieciki, obtaczać w tartej bułce i smażyć na rozgrzanej oliwie.
30 dag ziemniaków, 15 dag
wyłuskanych orzechów włoskich,
1 średnia cebula, 3-4 łyżki oliwy,
pół szklanki tartej razowej bułki, sól,
pieprz, natka z pietruszki
Kapusta z pomidorami
Kapustę umyć i poszatkować. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Na patelni lub woku rozgrzać olej. Wrzucić pokrojoną kapustę i cebulę i smażyć przez około 10 minut. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić na ćwiartki i dodać do kapusty. Przełożyć do rondelka, dolać wody i dusić pod przykrywką około 10-15 minut. Pod koniec duszenia dodać przyprawy.
główka kapusty, 1 kg pomidorów,
5 łyżek oleju ze słonecznika
lub oliwy, 3 cebule;
przyprawy: kminek, czarnuszka, sól
Słodkie roladki z kapusty
Zblanszować liście kapusty, czyli wrzucić je na minutę na wrzącą wodę. Przygotować farsz: ugotować ryż do miękkości. Obrać i pokroić cebulę 1 czosnek na drobne kawałki, podsmażyć na oliwie. Namoczyć około 2-3 godziny rodzynki, pokroić w drobne kawałki lub zmielić orzechy. Do garnka włożyć ugotowany ryż, przygotowane bakalie, podsmażoną cebulkę i przyprawy. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Układać na liściach kapusty po około 3 łyżki nadzienia i zwijać liście tak, aby powstały roladki. Ułożyć roladki w naczyniu do zapiekania, zalać wodą, dodać 2 łyżki oliwy i zapiec w piekarniku około 15-20 minut.
6-7 dużych liści kapusty włoskiej,
20 dag ciemnego ryżu,
3 cebule dymki, 2 ząbki czosnku,
pół szklanki rodzynek,
pół szklanki orzechów włoskich,
1 łyżeczka ziaren sezamu,
3 łyżki oliwy;
przyprawy: szczypta cynamonu,
gałka muszkatołowa, pieprz
Bigos z proteiną sojową
Ugotować kapustę z grzybami z dodatkiem wody. Proteinę sojową namoczyć kilkanaście minut, a następnie obsmażyć na patelni na oleju. Podrumienić pokrojoną w drobną kostkę cebulkę. Pod koniec gotowania kapusty wyjąć grzyby i pokroić je w drobną kostkę. Dodać proteinę i cebulkę oraz pokrojone drobno śliwki i przyprawy. Wymieszać i jeszcze chwilę pogotować.
1 kg kapusty kiszonej,
10 dag proteiny sojowej w kostce,
5 dag grzybów suszonych,
10 dag śliwek suszonych,
3 łyżki oleju słonecznikowego,
3 cebule;
przyprawy: kminek,
majeranek, pieprz, tymianek
Bigos z pieczarkami
Kapustę kiszoną i poszatkowaną białą ugotować oddzielnie w jak najmniejszej ilości wody. Pieczarki i cebulę oczyścić, umyć pokroić w grube paseczki. Do rondla wlać olej, ułożyć warstwę cebuli i pieczarek i dusić na wolnym ogniu. Przyprawić pieprzem i innymi przyprawami, dodać do ugotowanej kapusty i grochu, dokładnie wymieszać i dusić razem pod przykryciem około pół godziny.
50 dag kapusty kiszonej,
50 dag kapusty białej słodkiej,
30 dag pieczarek, szklanka
gotowanego grochu, 3 cebule,
kminek, majeranek, pieprz,
sos sojowy, sól, olej
Włoska kapusta z ciemnym ryżem
Ugotować ryż do miękkości. Umyć i namoczyć grzyby na około 2 godziny. Pokroić grzyby w drobną kostkę i ugotować (około 20 minut). Pokroić również w drobną kostkę cebulę i podsmażyć na patelni. Przełożyć do rondelka, dodać grzyby, ugotowany ryż i wszystko razem z przyprawami dokładnie wymieszać. Podzielić kapustę na liście. Większe liście sparzyć wrzątkiem, mniejsze lub porwane pokroić w drobną kostkę i dodać do farszu. Zawijać z liści rulony z przygotowanym farszem ryżowym. Ułożyć rulony w rondlu, podlać wodą lub wywarem z grzybów i odrobiną oliwy i dusić pod przykryciem około 10-15 minut. Podawać udekorowane plasterkami pomidora i zieloną pietruszką.
1 główka kapusty włoskiej,
garść suszonych grzybów, 2 cebule,
2 ząbki czosnku, 4 łyżki oliwy,
pół szklanki ciemnego ryżu;
przyprawy: biały pieprz, majeranek,
kminek, sól
Cieciorka z kapustą
Namoczyć cieciorkę na noc. Ugotować w nieosolonej wodzie przez około godzinę. Cebulę i czosnek obrać i pokroić w drobną kostkę. Kapustę poszatkować i wrzucić razem z cebulą i czosnkiem na patelnię z rozgrzaną oliwą. Smażyć przez około 10 minut. Dodać odsączoną z wody cieciorkę i smażyć jeszcze parę minut. Pod koniec dodać obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory. Przyprawić do smaku pieprzem, solą i tymiankiem. Podawać udekorowane posiekanym szczypiorkiem.
25 dag cieciorki,
1 niewielka główka włoskiej
kapusty, 4 średniej
wielkości pomidory, 4 ząbki
czosnku, 2 cebule, 4 łyżki oliwy;
przyprawy: świeżo zmielony
czarny pieprz, tymianek, sól
Ziemniaki duszone z kapustą
Ziemniaki obrać i pokroić na małe ćwiartki. Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Umyć kapustę i drobno poszatkować. Do rondla nalać oliwy, rozgrzać patelnię i włożyć pokrojone cebulę i kapustę. Gdy się nieco podrumienią dodać pokrojone ziemniaki, podlać wodą, przykryć pokrywką i dusić na wolnym ogniu około pół godziny. Pod koniec duszenia dodać przyprawy. Przed podaniem udekorować natką z pietruszki i ćwiartkami pomidorów.
1 kg ziemniaków, 3 łyżki oliwy,
3 cebule, pół główki kapusty;
przyprawy: łyżka świeżej natki
z pietruszki, pieprz biały, chili
Kapusta włoska w cieście
Główkę kapusty włoskiej oczyścić, nadąć od strony głąba do połowy i ugotować do miękkości w wodzie z solą. Gdy przestygnie i ocieknie z nadmiaru wywaru, kroić grube plastry, oprószyć mąką lub otrębami, zanurzyć w cieście, obtoczyć w tartej bułce razowej i usmażyć na oleju.
składniki na ciasto: 3 łyżki mąki
owsianej, 15 dag mąki pszennej
razowej, łyżeczka oleju,
szczypta soli, woda;
składniki na farsz: średnia główka
kapusty włoskiej, tarta bułka razowa
(może być z dodatkiem otrąb),
olej, sól; olej do smażenia
Gołąbki z kaszą gryczaną
Z kapusty wyjąć głąb i w całości wrzucić ją na osolony wrzątek, gotować 15 minut. Przygotować farsz: tofu przesmażyć na patelni z cebulką. Połączyć z ugotowaną uprzednio kaszą, dodać przyprawy i dokładnie wymieszać. Nakładać farsz na liście kapusty, zawijać i układać gołąbki w dużym naczyniu do zapiekania. Podlać bulionem z warzyw lub wodą, dodać łyżkę oleju i zapiec przez około 30 minut.
1 główka białej kapusty, szklanka
kaszy gryczanej ugotowanej
na sypko, 30 dag tofu,
2 cebule, 2 łyżki oleju
słonecznikowego;
przyprawy: majeranek,
tymianek, pieprz, sól
Czerwona kapusta z ryżem
Pokroić drobno cebulę i podsmażyć na oleju. Poszatkować kapustę. Ugotować na sypko ryż. Układać warstwami kapustę, cebulę i ryż w formie lub żaroodpornym naczyniu posmarowanym olejem. Zalać wywarem z warzyw zmieszanym z 3 łyżkami oleju. Zapiec w piekarniku.
główka kapusty, pół szklanki ryżu,
4 cebule, 4 łyżki oleju tłoczonego
na zimno, szklanka wywaru
z warzyw lub bulion wegetariański;
przyprawy: pieprz, estragon, świeże listki pietruszki
Gołąbki z ryżem
Przygotować liście: kapustę oczyścić, wyciąć głąb, podzielić na liście. Na wrzącą osoloną wodę wrzucać liście i gotować po kilka minut. Resztę liści i głąb posiekać na drobne kawałki. Ryż opłukać i wrzucić na około litr osolonego wrzątku, gotować 10 minut i odcedzić. Por i strąk papryki drobno pokroić i udusić razem z liśćmi kapusty na oliwie. Pod koniec duszenia dodać groszek i dusić razem jeszcze około 5 minut. Odstawić z ognia, dodać ryż i przyprawić farsz koperkiem, solą i ostrą papryką. Zawijać porcje farszu w liście i układać w rondelku wysmarowanym oliwą i wyłożonym liśćmi. Do rondelka wlać wodę na wysokość około 2 cm, wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około godzinę. Pomidory pokroić, rozgotować z niewielką ilością wody, przetrzeć, posolić i wlać do rondelka z gołąbkami pod koniec duszenia.
główka białej kapusty, 1 szklanka
ciemnego ryżu, 25 dag zielonego
groszku, 1 duży por, 1 strąk ostrej
papryki, pęczek koperku,
3 pomidory, sól, ostra papryka
Kasza gryczana z sosem z grochu
Ugotować na sypko kaszę gryczaną przez 25 minut. Ugotować wypłukany groch (bez soli) przez 30-40 minut. Do gorącego jeszcze grochu nie odlewając wody po gotowaniu, dodać rozgniecione ząbki czosnku, przyprawy, oliwę i wszystko razem zmiksować. Masa powinna mieć konsystencję sosu. Na talerz wykładać kaszę i polewać sosem. Można posypać natką z pietruszki lub inną zieleniną.
1 szklanka kaszy gryczanej,
1 szklanka grochu łuskanego,
3 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy;
przyprawy: majeranek, pieprz, sól
Kasza gryczana z glonami
Umyć kaszę w zimnej wodzie, zalać wodą i gotować na bardzo małym ogniu około 45 minut. Namoczyć przez około 15 minut w ciepłej wodzie nitki glonów. Poszatkować drobno kapustę i pokroić w kostkę cebulę. Rozgrzać oliwę na dużej patelni i gdy będzie wrząca, wrzucić cebulę, a następnie kapustę i glony. Smażyć do miękkości kapusty. Wszystkie składniki wymieszać usmażoną kapustę z cebulą i glonami z ugotowaną kaszą. Dodać przyprawy. Kaszę można dodatkowo zapiec w piekarniku.
20 dag kaszy gryczanej, 20 dag
czerwonej kapusty, 2 cebule, 2 łyżki
oliwy z oliwek, kilka nitek glonów;
przyprawy: pieprz czarny,
papryka czerwona, sól
Parówki sojowe w sosie warzywnym
Oczyścić i umyć warzywa: brokuł, marchewki i grzyby. Brokuł podzielić na małe różyczki, łodygę pokroić na talarki, marchewki pokroić w kostkę, pieczarki w plastry. Cebulę i czosnek obrać i posiekać. Pomidory sparzyć, aby obrać je ze skórki i pokroić w ćwiartki. Na dużej patelni z przykrywką rozgrzać olej, wrzucić cebulkę, brokuły, marchewkę, pieczarki i smażyć mieszając około 3 minuty. Wlać około szklanki wody, dodać pomidory, przykryć przykrywką i dusić na małym ogniu przez około 15 minut. Pod koniec dodać obrane z osłonek i pokrojone na 2-centymetrowe kawałki parówki i przyprawy. Można podawać do ciemnego ryżu lub makaronu.
paczka parówek sojowych, 1 brokuł,
2 marchewki, 15 dag pieczarek,
1 cebula, 2 ząbki czosnku,
4 pomidory, 3 łyżki oleju (toczonego
na zimno, 1/2 łyżeczki ziela
tymianku, 1/2 łyżeczki oregano,
sól, pieprz
Pomidory zapiekane z tofu
Pomidory umyć i przekroić na połówki. Zmiażdżyć czosnek, posmarować nim i posypać solą i ziołami połówki przeciętych pomidorów. Na wierzchu każdej połówki położyć plaster tofu i również posypać ziołami i solą. Położyć delikatnie połówki na posmarowanej tłuszczem blasze i włożyć do gorącego piekarnika. Zapiekać przez około 5-10 minut. Można podawać również z majonezem z tofu.
kostka tofu, 4 pomidory,
2 łyżki oliwy, 2 ząbki czosnku,
1 łyżka szczypiorku;
przyprawy: 1 łyżeczka tymianku,
papryka, sól, pieprz
Leczo z cukini i tofu
Oczyścić i umyć warzywa: papryki, cukinię, cebulę, pomidory. Papryki pokroić w kilku centymetrowe paseczki, cukinię w kostkę, cebulę posiekać, pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w ćwiartki. Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić cebulę, a następnie dodawać papryki i cukinię. Smażyć około 3 minuty. Dodać pół szklanki wody i pomidory, przykryć pokrywką lub przełożyć do rondelka z pokrywką i dusić przez około 15 minut. Pod koniec duszenia, na 2 minuty, dodać pokrojony w kostkę tofu i przyprawy. Gorące leczo wyłożyć na półmisek. Można podawać z ciemnym ryżem, pieczonymi kartofelkami lub ciemnym makaronem, posypane obficie posiekanym szczypiorem.
kostka wędzonego tofu,
średniej wielkości czerwona
papryka, żółta papryka, 1 średnia
cukinia, 1 cebula, 2 pomidory,
3 łyżki oliwy;
1 łyżka ziół: tymianku, oregano,
bazylii, sól, pieprz do smaku
Pikantny fasolowy gulasz
Namoczyć na noc czarną fasolę. Ugotować przez około 45 minut. Posolić fasolę. Odlać wodę. Ugotować ziemniaki w łupinach. Ostudzić i obrać ze skórki. Pokroić na ćwiartki. Drobno posiekać cebulę i papryczkę chili, zgnieść ząbek czosnku. Pokroić w średniej wielkości kawałki czerwone papryki. Posiekać grzyby. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, pokroić w ćwiartki. Rozgrzać oliwę na patelni i wrzucać kolejno: cebulę, czosnek, paprykę, papryczkę chili, grzyby. Smażyć aż zmiękną. Do dużego garnka włożyć ugotowaną fasolę, pokrojone ziemniaki i zawartość patelni. Wymieszać, dodać pomidory i wlać szklankę wody. Dusić na małym ogniu około 10-15 minut, przed zdjęciem z ognia dodać przyprawy i rozprowadzone w łyżce wody miso.
10 dag czarnej fasoli, 1 cebula,
1 ząbek czosnku, 1 papryczka chili,
3 duże czerwone papryki,
25 dag pieczarek lub innych
świeżych grzybów, 5 ziemniaków,
2 pomidory, 2 łyżki oliwy z oliwek;
przyprawy: łyżeczka tymianku,
łyżeczka miso, szczypta pieprzu, sól
Curry z ziemniaków i fasolki
Ugotować ziemniaki w łupinach, ostudzić, obrać z łupin i pokroić w plastry. Obrać cebulę i czosnek, pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni na złoty kolor z olejem słonecznikowym. Ugotować fasolkę szparagową, ostudzić i pokroić na małe kawałki. Do żaroodpornego naczynia włożyć przygotowane składniki: ugotowane ziemniaki, fasolkę, cebulkę, starty na tarce imbir i przyprawy. Wymieszać z olejem i resztą przypraw i zapiec w piekarniku około 10-15 minut. Dekorować listkami mięty lub bazylii.
50 dag ziemniaków, 2 cebule,
2 ząbki czosnku, 50 dag fasolki
szparagowej, 2 łyżki oleju słonecznikowego;
przyprawy: kłącze świeżego imbiru
średniej wielkości fasoli Jaś, ostra papryka,
kminek, listki mięty lub bazylii
Fasola Jaś na ostro
Fasolę umyć, moczyć w wodzie przez kilka godzin i ugotować w świeżej wodzie do miękkości. Pod koniec gotowania posolić. Por oczyścić, drobno pokroić, czosnek posiekać drobniutko lub rozetrzeć i udusić warzywa na oleju. Pomidor sparzyć, obrać ze skórki, dodać do duszonych jarzyn i po chwili duszenia przyprawić na ostro papryką i pieprzem i połączyć z fasolą.
1 szklanka białej fasoli Jaś, 1 por,
2-3 ząbki czosnku, pomidor, imbir,
pieprz, ostra papryka, sól, 2 łyżki oleju
Duszona fasola z gruszkami
Namoczyć na noc fasolę Jaś, ugotować do miękkości. Pory umyć i pokroić w plasterki. Rozgrzać oliwę na patelni i poddusić pory do zarumienienia przez kilka minut. Dodać pół szklanki wody, pokrojone w plastry gruszki, goździki, przykryć pokrywką i dusić około 5-7 minut. Dodać fasolę, sok z cytryny i resztę przypraw. Dokładnie wymieszać. Podawać z brązowym ryżem.
25 dag fasoli Jaś, 4 gruszki,
2 średnie pory, 2 łyżki oliwy,
3 łyżki soku z cytryny
lub winnego octu;
przyprawy: szczypta cynamonu,
goździki, biały pieprz
Papryka faszerowana fasolą
Namoczoną 2-3 godziny fasolę ugotować. Cebulę pokrojoną w kostkę podsmażyć na patelni i dodać do ugotowanej fasoli. Zmielić całość w maszynce. Przyprawić solą i pieprzem, posiekaną natką z pietruszki lub ziołami do smaku. Z papryk odkroić górną “pokrywkę”, oczyścić z pestek i napełnić papryki farszem fasolowym. Przykryć “pokrywką” i ułożyć w żaroodpornym naczyniu lub na blasze posmarowanej tłuszczem. Piec w piekarniku ok. 30 minut.
40 dag fasoli, 10 dag cebuli,
2 łyżki oleju, 15 dag pomidorów,
5 dużych papryk, natka pietruszki
Soczewica w sosie śliwkowym
Namoczyć soczewicę około l godzinę. Ugotować. Śliwki oddzielić od pestek, wrzucić do garnka i dusić w niewielkiej ilości wody, aż powstanie z nich jedno-
lita masa. Połączyć z ugotowaną soczewicą i wymieszać. Dusić jeszcze razem przez około 10 minut.
30 dag soczewicy,
kilogram śliwek węgierek
Bób duszony z warzywami
Wrzucić bób do wrzącej, osolonej wody i ugotować. Przygotować warzywa: umyć i pokroić w kostkę, a następnie poddusić w rondelku z oliwą i 2 łyżkami wody. Obrać bób z łupin, i połączyć z warzywami pod koniec duszenia. Przyprawić do smaku świeżymi ziołami i sosem sojowym.
2 szklanki bobu, 2 marchewki,
pietruszka, pół kalafiora, zielona
papryka, 2 łyżki oleju tłoczonego na
zimno, sól i pieprz do smaku
Soja w warzywach
Soję namoczyć na noc i ugotować. Cebulę posiekać i podsmażyć na patelni. Gdy się podrumieni dodać pokrojone w drobną kostkę lub starte na tarce pozostałe warzywa: marchewkę, pora, selera, kabaczka, czosnek. Przełożyć do garnka, dodać około szklankę wody, obrane ze skórki pomidory i dusić kilka minut do miękkości. Dodać ugotowaną uprzednio soję, przyprawy. Wymieszać i razem jeszcze chwilę poddusić. Tak przyrządzoną soję można podawać do kasz i ziemniaków.
20 dag ziarna soi, 2 cebule,
2 marchewki, 1 por, pół selera,
pół kabaczka, 4 pomidory,
3 łyżki oleju, 3 ząbki czosnku;
przyprawy: pieprz, tymianek, bazylia
Pieczona dynia z nadzieniem
Dynię umyć, odkroić wierzchnią część, tak jakby przykrywkę. Wyjąć ze środka dyni nasiona i włókniste wnętrze. Natrzeć dynię od środka przyprawami i solą. Ugotować ryż na sypko. Cebulę, czosnek i cukinię umyć i pokroić w drobną kostkę. Obrać ze skórki pomidory i również pokroić w ćwiartki. Ugotowany ryż wymieszać z przygotowanymi warzywami, posiekanym drobno szczypiorkiem, orzechami i przyprawami, jeśli farsz jest zbyt suchy, to dolać wody. Włożyć do środka dyni. Przykryć “pokrywką” i piec w gorącym piekarniku około 45 minut.
1 mała dynia, 25 dag ciemnego
ryżu, 2 cebule, 1 mato cukinia,
5 dużych pomidorów, 2 ząbki
czosnku, pęczek szczypiorku,
pół szklanki obranych orzechów włoskich;
przyprawy: papryka czerwona,
pieprz ziołowy, sól
Danie z dyni
Dynię obrać, usunąć włókna i pestki, pokroić w średniej wielkości kostkę. Obrać cebulę i pokroić również w kostkę. Rozgrzać olej na patelni, wrzucić pokrojone: cebulę i dynię, smażyć około 10 minut stale mieszając. Pod koniec smażenia dodać przyprawy. W salaterce wymieszać usmażoną dynię z sokiem wyciśniętym z jednej cytryny, resztą przypraw i zieloną pietruszką. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Na suchej patelni uprażyć pokrojone na drobne kawałki pestki z dyni. Posypać nimi danie.
70 dag żółtej dyni, 2 cebule,
3 łyżki oleju słonecznikowego,
szklanka pestek z dyni,
1 cytryna, pół łyżeczki kminku,
szczypta sproszkowanej gałki
muszkatołowej, pęczek zielonej pietruszki, sól, pieprz
Frytki z kabaczka
Pokroić obranego kabaczka na słupki wielkości frytek. Rozgrzać mocno tłuszcz i wrzucać małe porcje kabaczka. Po wyjęciu osolić i posypać przyprawami.
1 duży kabaczek, olej do smażenia;
przyprawy: majeranek, kminek, sól
Cukinia duszona z pomidorami
Cukinię umyć, pokroić w plasterki. Pokroić na ćwiartki pomidory. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę. Dodać cukinię i smażyć około 5 minut. Na końcu dodać pomidory, posolić, dodać przyprawy i dusić jeszcze parę minut do miękkości. Jeśli trzeba dodać trochę wody do duszenia.
25 dag cukini, 4-5 pomidorów,
2 cebule, 4 łyżki oliwy;
przyprawy: sól i pieprz, bazylia
Cukinia nadziewana warzywami
Obrać i pokroić warzywa. Seler naciowy drobno posiekać. Wszystkie rozdrobnione warzywa: paprykę, cebulę, marchewkę, pietruszkę, obrane ze skórki pomidory włożyć do rondla z oliwą i odrobiną wody i udusić pod przykryciem. Pod koniec duszenia dodać zioła i przyprawić do smaku solą. Umytą cukinię obrać ze skóry, przekroić wzdłuż, wydrążyć, usunąć pestki, po czym oprószyć lekko pieprzem, skropić oliwą i wstawić do nagrzanego piekarnika na 20 minut. Pod koniec pieczenia cukinię lekko posolić. Ułożyć na półmisku, napełnić przygotowanymi warzywami. W ten sam sposób można przyrządzać również patisony, dynię lub kabaczki.
1 kg cukini, 20 dag słodkiej papryki,
10 dag cebuli, 5 gałązek naci selera,
1 strąk ostrej papryki,
30 dag marchewki,
20 dag pietruszki, 2 pomidory,
1/2 szklanki oliwy z oliwek;
przyprawy: estragon, bazylia, pietruszka, sól, pieprz
Cukinie, kabaczki lub patisony zapiekane
Cukinię umyć, pokroić w talarki, posypać solą i odstawić na 30 minut. Na patelni rozgrzać olej, talarki osaczać i smażyć na tłuszczu po 2 minuty z każdej strony. Usmażone układać na dnie żaroodpornego naczynia. Oprószyć solą i pieprzem. Pokroić umyte pomidory na plastry i układać warstwami na plasterkach cukini. Posypywać posiekanym czosnkiem, natką pietruszki i tartą bułką. Podlać trochę wodą. Zapiekać w średnio nagrzanym piekarniku przez około 30 minut.
4 małe cukinie, 3 łyżki oleju,
4 pomidory, 2 ząbki czosnku,
natka z pietruszki, 2 łyżki tartej
bułki, sól, pieprz
Kabaczek zapiekany z tofu
Kabaczka pokroić na plastry, obtoczyć tartą bułką zmieszaną z mąką i podsmażyć na patelni z olejem. Ułożyć warstwami w naczyniu do zapiekania razem z pokrojonym w kostkę torfu, pokrojonymi w plastry pomidorami i roztartym ząbkiem czosnku. Zapiekać 15-20 minut. Można podawać z sosem pomidorowym.
50 dag kabaczka, 3 łyżki oleju
tłoczonego na zimno, 2 łyżki mąki
pszennej razowej, 2 ząbki czosnku,
2 duże pomidory, 20 dag tofu,
2 łyżki tartej bułki, sól
Kabaczek po marsylsku
Kabaczki opłukać, pokroić w plasterki, jeśli skórka jest gruba – obrać. Posypać solą i odstawić, aby puściły sok. Cebulę i czosnek drobno posiekać, pomidory obrać ze skórki i pokroić w plastry. W rondlu rozgrzać olej i wrzucić czosnek, cebulę, pomidory, a po 5 minutach kabaczki. Doprawić do smaku solą, pieprzem, dodać opłukany ryż i pół szklanki wody i dusić pod przykryciem około 30 minut. Jeśli zauważymy, że w trakcie gotowania ryż jest zbyt suchy, należy dodać jeszcze trochę wrzącej wody. Pod koniec duszenia dodać zioła.
2 średnie kabaczki, 3 łyżki oleju
słonecznikowego, 1 cebula, 2 ząbki
czosnku, 3 pomidory, 5 łyżek ryżu,
zioła prowansalskie, sól, pieprz
Patisony po grecku
Patisony umyć i obrać ze skórki, wydrążyć z pestek, po czym zetrzeć na tarce jarzynowej o grubych oczkach. Rozgrzać tłuszcz na patelni, wrzucić drobno pokrojoną cebulę, a gdy się podrumieni wrzucić starte patisony i pokrojoną drobno paprykę. Przełożyć do rondelka, dodać trochę wody i dusić pod przykryciem przez pół godziny. Pod koniec dodać pokrojone na cząstki i obrane ze skórki pomidory, dusić jeszcze przez 10 minut.
1 kg patisonów, 6 pomidorów,
4 duże cebule, 1 strąk ostrej
papryki, pół szklanki oliwy, sól,
pieprz, 1 płaska łyżeczka
mielonej papryki
Zapiekanka ze szpinaku
Cebule obrać i pokroić w drobną kostkę. Usmażyć na jasnozłoty kolor na oliwie. Szpinak opłukać i wrzucić na wrzącą osoloną wodę. Gotować 3-5 minut. Odsączyć z wody i rozgnieść widelcem lub zmiksować. Wymieszać szpinak z cebulą. Wysmarować formę oliwą i oprószyć tartą bułką. Wkładać warstwami ugotowany ryż i szpinak. Wstawić do gorącego piekarnika i zapiekać około 10 minut. Przed podaniem posypać natką z pietruszki.
1 kg szpinaku, 4 cebule, szklanka
ugotowanego ciemnego ryżu, natka
z pietruszki, 3 łyżki oliwy, razowa
bułka do wysypania formy
Zapiekanka z kapusty i zielonego groszku
Kapustę poszatkować i ugotować pod przykryciem w małej ilości osolonej wody. Ugotować kaszę. Połączyć wszystkie składniki i masę ułożyć w formie posmarowanej olejem i wysypanej bułką. Zapiekać w piekarniku przez około 10-15 minut. Można podawać z sosami i natką koperku lub pietruszki.
główka kapusty, pół szklanki kaszy
jaglanej lub mannej, 3 łyżki oleju
tłoczonego na zimno, szklanka
zielonego groszku, 3 łyżki tartej
bułki do formy, sól i pieprz
Zapiekanka z ryżu i tofu
Wysmarować olejem żaroodporne naczynie lub formę. Tofu pokroić w kostkę i skropić sosem sojowym. Na patelni podrumienić pokrojoną w drobną kostkę cebulę i paprykę. Zmieszać ugotowany ryż i podsmażone warzywa, doprawić przyprawami i włożyć do formy. Zapiekać w średnio gorącym piekarniku przez około pół godziny.
1 szklanka ugotowanego
brązowego ryżu, 2 łyżki oleju,
30 dag tofu, 2 cebule,
1 czerwona papryka, 2 łyżeczki
sosu sojowego, sól i pieprz, 1 łyżeczka oregano
Zapiekanka z warzyw i grzybów
Grzyby oczyścić, opłukać, wrzucić na wrzącą, osoloną wodę i krótko gotować. Odcedzić, ostudzić i pokroić w paski. Obraną cebulę pokroić w kostkę i podrumienić na patelni z olejem. Dodać do grzybów, podlać odrobiną wody i dusić pod przykryciem. Oczyścić kapustę, poszatkować i wrzucić do gotowania na wrzący wywar z grzybów. Gdy kapusta będzie miękka, połączyć ją z grzybami, cebulą, pokrojonym ogórkiem kiszonym i pokrojonymi pomidorami. Doprawić całość do smaku solą, pieprzem i dusić do czasu, aż woda wyparuje. Przełożyć do żaroodpornego naczynia do zapiekania posmarowanego olejem i wysypanego tartą bułką. Zapiekać w piekarniku 5-7 minut.
50 dag świeżych grzybów,
pół średniej wielkości główki
kapusty, 1 ogórek kwaszony,
2 cebule, 2 pomidory, 4 łyżki oleju
tłoczonego na zimno, pieprz, sól, łyżka bułki tartej
Zapiekane warzywa z tofu
Warzywa umyć i oczyścić. Z cukini wybrać środek, a miąższ pokroić w plastry. Bakłażany również oczyścić z włóknistego środka i pokroić w drobną kostkę. Posypać je solą i odstawić na 10 minut, aby puściły sok. Na woku lub dużej patelni rozgrzać oliwę i wrzucać kolejno cukinię, pokrojoną uprzednio w drobną kostkę cebulę i czosnek, oraz odsączone z soku bakłażany. Smażyć około 10 minut. Dodać pokrojone i obrane ze skórki pomidory i pokrojony w kostkę tofu, smażyć kilka minut, po czym dodać kilka łyżek wody i kieliszek czerwonego wina, przykryć patelnię pokrywką lub całość przełożyć do garnka i nakryć pokrywką i wówczas zagotować. Po zestawieniu z ognia dodać pokrojone na połówki oliwki i zioła. Przyprawić do smaku pieprzem i solą. Potrawę można przed podaniem zapiec w piekarniku w żaroodpornym naczyniu.
2 małe bakłażany, 2 małe cukinie,
2 cebule, 3 łyżki oliwy z oliwek,
2 ząbki czosnku, 3 średniej wielkości pomidory, kieliszek
czerwonego wina (niekoniecznie),
10 dag zielonych oliwek, l0 dag tofu;
przyprawy: świeżo zmielony czarny
pieprz, tymianek, sól
Pieczarki i cukinia pod ziemniaczana kołderką
Ugotować ziemniaki w osolonej wodzie w łupinach, ostudzić, zdjąć łupiny i utrzeć w misce na piure razem z oliwą. Umyć i oczyścić warzywa: cukinię obrać ze skóry, wyrzucić włóknisty środek i pokroić na plasterki. Oczyścić i pokroić w ćwiartki pieczarki. Małe, pozostawić w całości. Czosnek i cebulę oczyścić i pokroić w plastry. Pomidory obrać ze skórki i również pokroić w plastry. Przygotować żaroodporną formę. Wysmarować ją oliwą. Wymieszać przygotowane warzywa, dodać posiekaną natkę pietruszki i przyprawy. Ułożyć je w żaroodpornym naczyniu i przykryć równomiernie “kołderką” z piure ziemniaczanego. Upiec w nagrzanym piekarniku przez około 45 minut.
50 dag ziemniaków,
2 średniej wielkości cukinie,
50 dag pieczarek, 3 ząbki czosnku,
2 cebule, 2 pomidory, 3 łyżki oliwy
z oliwek, natka z pietruszki;
przyprawy: zmielone goździki,
gałka muszkatołowa, pieprz, sól
Zapiekanka z tofu, ziemniaków i jabłek
Ziemniaki obrać i pokroić w plastry. Obrać jabłka ze skórki, oczyścić z gniazd nasiennych i pokroić również w plastry. Cebulę pokroić także w plastry. Układać w żaroodpornym naczyniu lub na blasze warstwami: ziemniaki, cebulę i jabłka, zaczynając i kończąc warstwą ziemniaków. W trakcie układania oprószyć przyprawami. Pokruszyć tofu na drobne kawałki i posypać nim zapiekankę. Podlać trochę wodą i olejem słonecznikowym i wstawić do piekarnika na około 45 minut.
3 duże ziemniaki,
3 duże jabłka, 1 średnia cebula,
pół kostki tofu,
2-3 łyżki oleju słonecznikowego;
przyprawy: szczypta białego pieprzu,
gałka muszkatołowa, cynamon, zmielone goździki
Placki ziemniaczane przekładane pomidorami
Obrać ziemniaki i 2 cebule i razem zetrzeć na tarce lub zmiksować na masę ziemniaczaną. Jeśli masa będzie bardzo soczysta można dodać trochę mąki ziemniaczanej. Rozgrzać tłuszcz na patelni i usmażyć placki ziemniaczane. Pomidory sparzyć i obrać ze skórki, 2 cebule obrać i pokroić w plastry. W foremce lub rondlu układać placki przekładając plastrami pomidorów i cebuli, oprószyć przyprawami. Wstawić do gorącego piekarnika na 5-10 minut lub podlać kilkoma łyżkami wody, przykryć podrywką i poddusić równie krótko na gazie. Zapiekankę podawać udekorowaną ćwiartkami pomidorów z plastrami cebuli.
2 kg ziemniaków, 3-4 cebule,
4-5 łyżek oliwy lub oleju tłoczonego
na zimno, 1 kg pomidorów;
przyprawy: oregano, czarnuszka,
papryka czerwona
Placki z nadzieniem ze świeżych grzybów
Ugotować ziemniaki w łupinach wrzucając je umyte w całości na wrzącą, osobną wodę. Ostudzić i obrać z łupin. Na patelni z olejem podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek i dodać do ziemniaków. Całość zmiksować lub zmielić przez maszynkę. Do masy ziemniaczanej dodać mąki i wodę, tak aby ciasto miało zbitą konsystencję. Wyrabiać drewnianą łyżką, a na koniec dodać sól, pieprz do smaku. Formować ręką placki, można także posłużyć się wałkiem. Smażyć na patelni w oleju. Przygotować nadzienie z grzybów: grzyby obrać, umyć, pokroić w drobne płatki, gotować około 45 minut w osolonej wodzie. Odlać nadmiar wody. Na patelni udusić pokrojoną w kostkę cebulę i dodać do grzybów. Dusić pod przykryciem jeszcze ok. 20-30 minut, pod koniec dodać sól i pieprz do smaku. Placki przekładać nadzieniem i podawać posypane natką lub cebulką.
70 dag ziemniaków, 20 dag mąki
pszennej razowej, 3 łyżki mąki
sojowej, 3 ząbki czosnku,
3 cebule, 2 łyżki oleju, woda;
składniki na nadzienie:
50 dag świeżych
grzybów – mogą być borowiki,
kozaki, maślaki, kurki lub pieczarki,
4 łyżki oleju, 3-4 cebule, pieprz i sól
Naleśniki z pieczarkami
Wsypać mąkę do miski. Dodać sól, olej i tyle wody, aby ciasto miało rzadką – naleśnikową konsystencję. Dokładnie wymieszać. Nakładać małymi porcjami na patelnię i smażyć naleśniki na niewielkim ogniu. Grzyby i cebulę opłukać, pokroić. Udusić na patelni z olejem. Dodać przyprawy. Naleśniki napełniać farszem i zwijać w rulony lub składać w chusteczki.
składniki na ciasto:
składniki na ciasto:
15 dag razowej mąki pszennej,
łyżeczka oleju, szczypta soli,
olej do smażenia;
składniki na farsz:
15 dag pieczarek,
3 cebule, 3 łyżki oleju
Naleśniki z kapustą i grzybami
Przygotować ciasto naleśnikowe: płatki zmielić w młynku (można też zamiast płatków dać razową mąkę owsianą), wymieszać ze szklanką wody, dodać sól i zagotować. Gdy kleik przestygnie, dodać łyżkę oliwy i mąkę i dokładnie wymieszać, aby ciasto było pulchne. Dodać tyle wody, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Smażyć naleśniki na oleju, na mocnym ogniu z obu stron, odwracać płaską drewnianą łyżką. Przygotować farsz: grzyby namoczyć i ugotować. Kapustę ugotować w osolonej wodzie, odcedzić i odcisnąć. Drobno pokrojoną cebulę udusić na oleju, na wolnym ogniu, pod koniec duszenia dodać otręby. Wszystkie składniki przepuścić przez maszynkę. Farsz doprawić solą i pieprzem i ewentualnie, gdy jest za rzadki, tartą bułką razową. Nałożyć farsz na ciasto naleśnikowe i składać naleśniki lub zwijać w rulony. Można je też jeszcze zapiec w piekarniku.
składniki na ciasto:
3 łyżki płatków owsianych,
15 dag ciemnej pszennej mąki,
łyżeczka oleju, szczypta soli, woda;
składniki na farsz:
1 kg świeżej słodkiej kapusty,
5 dag grzybów suszonych,
3 cebule, 1 łyżka oleju,
otręby owsiane,
tarta bulka razowa, pieprz, sól; olej do smażenia
Kopytka z marchewką i orzechami
Ugotować ziemniaki w łupinach wrzucając je umyte na osoloną wrzącą wodę. Ostudzić i obrać z łupin. Przepuścić przez maszynkę, dodać pozostałe składniki. Wyrabiać drewnianą łyżką ciasto, formować wałek, z którego kroić kopytka. Gotować kopytka wrzucając je do osolonej wrzącej wody. Przygotować sos z marchewki: marchew obrać i zetrzeć na drobnej tarce. Dusić pod przykryciem około 30 minut z olejem i niewielką ilością wody. Pod koniec dodać orzechy. Kopytka polać sosem i posypać natką z pietruszki.
składniki na kopytka:
70 dag ziemniaków,
20 dag razowej, pszennej mąki,
10 dag mąki sojowej, sól;
składniki na sos z marchewki:
20 dag marchwi, szklanka
łuskanych włoskich orzechów,
3 łyżki oleju tłoczonego na zimno
Pieczeń z tofu i kaszy gryczanej
Kaszę ugotować w wodzie z dodatkiem bulionu, może być lekko rozgotowana. Tofu rozgnieść widelcem, wymieszać z ugotowaną i ostudzoną kaszą. Pieczarki i cebulę pokroić, usmażyć na oleju. Dodać do masy z tofu i kaszy wraz z przyprawami i rozgniecionym czosnkiem i dobrze wymieszać. Masę włożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i wysypanej mąką. Po wierzchu posypać ziarnami słonecznika. Zapiekać przez 20-30 minut w dobrze nagrzanym piekarniku. Pieczeń jest doskonała zarówno na gorąco, jak i po przestudzeniu.
3 szklanki kaszy gryczanej,
2,5 szklanki wody,
szklanka bulionu warzywnego,
1 kostka tofu, 20 dag pieczarek,
olej do smażenia, 2 ząbki czosnku,
1/2 łyżeczki pieprzu,
1 łyżeczka gałki muszkatołowej,
sos sojowy lub sól do smaku,
3-4 łyżki nasion słonecznika, tłuszcz i mąka do formy
Pieczeń z ryżu
Na patelni z oliwą podsmażyć pokrojonego w drobną kostkę pora i paprykę. Pod koniec smażenia dodać ugotowany uprzednio ryż i pokrojone w drobną kostkę tofu. Smażyć jeszcze około 2 minuty. Po zestawieniu z ognia dodać zielony groszek i wymieszać. Dodać przyprawy. Tak przygotowaną masę włożyć do nasmarowanej oliwą foremki i zalać mlekiem sojowym. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 20 minut.
1 szklanka ugotowanego
brązowego ryżu, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 por, 1 papryka,
szklanka zielonego groszku,
20 dag tofu, 1 łyżka sosu sojowego,
szklanka mleka sojowego; przyprawy:
tymianek, bazylia, sól, pieprz
Babka z marchwi i zielonego groszku
Marchew oczyścić, pokroić w kostkę, zmieszać z zielonym ugotowanym groszkiem i zmiksować lub przepuścić przez maszynkę. Do masy dodać mąkę, sól i pieprz oraz poszatkowaną pietruszkę. Wymieszać i przełożyć do formy lub żaroodpornego naczynia posmarowanego olejem i wysypanego tartą bułką. Zapiec przez 20 minut w piekarniku. Można podawać z sosami lub domową pastą z pomidora.
3 marchwie, 1 szklanka zielonego
groszku, 3 łyżki oleju, 3 łyżki mąki
razowej, 2 łyżki bułki tartej,
pęczek natki z pietruszki, sól i pieprz do smaku
Babka sojowa z oliwkami
Namoczyć na noc i ugotować około 1,5-2 godziny soję. Odlać wodę. Pokroić w kostkę cebulę i podsmażyć ją na oliwie. Ostudzoną soję razem z cebulką przepuścić przez maszynkę. Do masy cały czas mieszając stopniowo dodawać mąki i wodę, której dodać tyle, aby masa miała konsystencję w miarę gęstego ciasta. Dodać oliwki, sól i przyprawy. Włożyć masę do formy posmarowanej oliwą i wysypanej tartą bułką. Zapiekać w piekarniku około 15-20 minut. Można podawać z sosami: grzybowym lub pomidorowym.
0,5 kg ziarna soi, 3 cebule,
10 dag mąki pszennej razowej,
10 dag mąki ziemniaczanej,
3 łyżki oliwy, pół szklanki zielonych
marynowanych oliwek,
bułka tarta do formy; przyprawy: pieprz i tymianek
Eskalopki w sosie koperkowym
Przygotować kotleciki: ugotować kaszę jaglaną w podwójnej ilości wody do miękkości, odsączyć z wody. Drobno posiekać cebulę i czosnek i podrumienić na oleju. Zmieszać kaszę z podsmażoną cebulką i płatkami owsianymi. Zmiksować. Formować małe kotleciki, obtaczać w mące i smażyć na rozgrzanym oleju. Przygotować sos: na rozgrzany na patelni olej wrzucić mąkę i połowę pokrojonego drobno koperku. Mieszać ciągle, aby koperek się nie przypalił. Zalać szklanką wody, dodać sok z cytryny i drugą część pokrojonego drobno koperku. Dokładnie wymieszać. Sosem polewać eskalopki.
składniki na kotleciki:
2 szklanki kaszy jaglanej, 1 cebula,
3 ząbki czosnku, 1 szklanka płatków
owsianych, olej słonecznikowy
tłoczony na zimno;
przyprawy:
tymianek, majeranek, pieprz, sól;
składniki na sos:
pęczek świeżego koperku,
pół cytryny, 3 łyżki mąki pszennej,
2 łyżki oleju słonecznikowego
Kuleczki sojowe
Soję namoczyć na noc. Ugotować w dużej ilości wody przez około 1,5 godziny, odlać. Soję zmielić przez maszynkę, do masy dodać płatki, zmiażdżony ząbek czosnku, podsmażoną, pokrojoną w drobną kostkę cebulę i przyprawy oraz jeśli trzeba -wody. Z masy formować małe kulki, obtaczać w mące i smażyć na patelni z oliwą.
3 szklanki soi, 3 ząbki czosnku,
1 cebula, szklanka płatków
owsianych, 3 łyżki oliwy,
2 łyżki razowej mąki;
przyprawy: oregano,
gałka muszkatołowa, pieprz, curry
Kotlety z grochu i ryżu
Ugotować groch i ryż. Połączyć ugotowany groch, ryż, pokrojone w drobną kostkę pieczarki i cebulę, po czym wszystko zmiksować (można także przepuścić przez maszynkę). Przyprawić masę do smaku. Jeśli będzie za rzadka dodać trochę tartej bułki. Formować kotleciki, smażyć na patelni na rozgrzanej oliwie.
2 szklanki ugotowanego grochu,
1 szklanka ugotowanego ryżu,
4 duże pieczarki, 1 cebula,
3 łyżki tartej bułki, 3 łyżki oliwy
do smażenia, sól, pieprz
Kotlety z soczewicy i orzechów
Ugotować soczewicę w 1,5 litra wody pod przykryciem w czasie 30 minut. Podsmażyć cebulę i czosnek na łyżce oliwy. Ugotowaną soczewicę zmieszaną z cebulką, pokrojonym selerem naciowym i orzechami przekręcić przez maszynkę. Formować małe kotleciki, obtaczać w mące i smażyć na rozgrzanej oliwie.
3/4 szklanki soczewicy,
1 duża cebula,
2 ząbki czosnku, 1 maty seler
naciowy, szklanka orzechów,
2 łyżki oliwy, 2 łyżki mąki pszennej razowej
Kotleciki z soczewicy
Soczewicę ugotować, cebulę pokroić w kostkę i poddusić na patelni. Połączyć oba składniki, a następnie zmielić w maszynce. Do masy dodać pół szklanki wody i mąkę. Formować kotleciki, obtaczać w bułce tartej i smażyć na oleju.
1 szklanka ugotowanej soczewicy,
1 cebula, 2 łyżki oleju tłoczonego
na zimno, 2 ząbki czosnku,
1/4 szklanki mąki razowej,
majeranek, bazylia, sól, bułka tarta
Kotlety z soi
Soję namoczyć na noc, odlać wodę, nalać świeżej i gotować około 2-3 godziny na wolnym ogniu. Posolić pod koniec gotowania. Cebulę drobniutko pokroić i podsmażyć na patelni na oliwie. Przestudzić i przepuścić jeszcze ciepłą soję razem z cebulą przez maszynkę (jeśli rozdrabniamy jeszcze ciepłą soję, wówczas kotlety mają jednolitą konsystencję bez grudek). Masę dokładnie wyrobić drewnianą łyżką. Dodać mąkę i jeśli trzeba trochę wody. Doprawić solą, pieprzem i tymiankiem. Formować nieduże kotlety, obtoczyć w tartej bułce. Smażyć w gorącej oliwie z obu stron.
1 szklanka ziarna soi,
2 cebule, bułka tarta,
pół szklanki mąki razowej pszennej,
oliwa do smażenia, sól
Kotlety z kaszy gryczanej i pieczarek
Płatki owsiane zalać wrzątkiem i odstawić na 15 minut do napęcznienia. Cebulę i pieczarki pokroić i podsmażyć na patelni z olejem, na końcu dodać sól i ewentualnie przyprawy. Czosnek pokroić na małe kawałki. Połączyć składniki: ugotowaną kaszę, napęczniałe płatki, czosnek i podduszoną cebulę z pieczarkami. Zmiksować lub przekręcić przez maszynkę. Brać kawałki masy, formować małe kotleciki, które obtaczać w tartej bułce i smażyć na oleju.
2 szklanki ugotowanej kaszy
gryczanej, 1 szklanka płatków
owsianych, 20 dag pieczarek,
2 cebule, ząbek czosnku, olej,
sól, bułka tarta
Zielone kotlety z tofu
Tofu przekręcić przez maszynkę lub zmiksować. Można też rozgnieść widelcem. Dodać 3/4 tartej bułki, zieleninę, sos sojowy, przyprawy i dokładnie wy
-mieszać. Formować małe kotleciki lub wałki, obtaczać w tartej bułce i smażyć na rozgrzanym oleju po obu stronach do zarumienienia.
65 dag tofu, szklanka tartej bułki,
pół szklanki posiekanej zieleniny:
szczypiorku, koperku, natki z selera
1 z pietruszki;
2 łyżki sosu sojowego, pot łyżeczki
pieprzu, gałka muszkatołowa,
3 łyżki oleju do smażenia
Kotlety z soi i płatków
Soję namoczyć na noc, odlać wodę, nalać świeżej i gotować około 2 godziny na wolnym ogniu. Posolić pod koniec gotowania. Przestudzić i przepuścić jeszcze ciepłą soję przez maszynkę (wówczas kotlety mają jednolitą konsystencję). Cebulę drobniutko pokroić, seler zetrzeć na tarce i udusić razem w małej ilości oliwy. Do płatków owsianych dodać szklankę wody i zagotować. Odstawić płatki z ognia i do gorących dodać masę z soi, uduszone warzywa i przyprawy, Masę dokładnie wyrobić najpierw drewnianą łyżką, a później ręką. Sprawdzić smak, gdyż masa powinna być ostro przyprawiona. Formować nieduże kotlety, obtoczyć w tartej bułce. Pozostawić je, aby wystygły, a następnie usmażyć na gorącej oliwie z obu stron.
1 szklanka soi, 1 szklanka płatków
owsianych, 3 cebule, 1 seler,
majeranek, ostra papryka,
sól, bułka tarta, oliwa
Kotlety z proteiny sojowej
Kotlety sojowe namoczyć przez kilkanaście minut i gotować przez około 20 minut z pokrojonymi w kostkę warzywami: marchewką, selerem, pietruszką, porem i solą. Kotlety wyjąć z wywaru, odsączyć, po czym usmażyć na patelni w oleju. Usmażyć też cebulę pokrojoną w talarki. Połączyć razem, dodać odrobinę wywaru z gotowania, obrane ze skórki i pokrojone pomidory, pokrojoną w paseczki paprykę, ząbek czosnku. Dusić pod przykryciem 10-15 minut. Pod koniec duszenia dodać warzywa ugotowane wcześniej, pokrojone w kostkę ogórki kiszone i przyprawy: imbir, sól, paprykę, pieprz. Dusić jeszcze około 5 minut. Po odstawieniu z ognia dodać łyżkę musztardy. Można też dodać majeranku lub innych świeżych ziół.
1 paczka kotletów sojowych
z proteiny sojowej (około 5 sztuk),
1 marchew, 1 pietruszka, pół selera,
1 por, 3 cebule, 4-5 pomidorów,
3 papryki, 4 ogórki kiszone, ząbek
czosnku, 3 łyżki oleju, łyżeczka
suszonego imbiru lub kawałek
świeżego korzenia, pieprz, sól,
łyżeczka ostrej mielonej papryki,
łyżka musztardy
Rolada z porami
Ziemniaki ugotować w łupinach w osolonej wodzie. Ostudzić, obrać z łupin, przepuścić przez maszynkę lub zmiksować i wymieszać z solą, mąką, utartą gałką muszkatołową. Oczyszczone pory pokroić na trzycentymetrowe kawałki, udusić w małej ilości jarskiego rosołu lub wody. Stolnicę posypać mąką, rozwałkować ciasto na placek półcentymetrowej grubości, włożyć przygotowane, ostudzone pory i zwinąć w roladę. Zapiec w piekarniku około 10-15 minut. Pokroić w plastry. Przed podaniem roladę można polać oliwą i posypać zieleniną. Roladę można przyrządzić w szklanym żaroodpornym naczyniu i w nim też podawać.
1 kg ziemniaków, 50 dag porów,
1 szklanka maki razowej, sól,
gałka muszkatołowa, 2 łyżki oliwy,
1 łyżka posiekanej zieleniny
Leczo z cukini i grzybów
Oczyścić i umyć grzyby oraz warzywa: paprykę, cukinię, cebulę, pomidory. Papryki pokroić w kilku centymetrowe paseczki, cukinię w kostkę, cebulę posiekać, pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w ćwiartki. Grzyby pokroić w kostkę i ugotować 15-20 minut w osolonej wodzie. Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić cebulę, a następnie dodać paprykę i cukinię. Smażyć około 5-7 minut. Następnie dodać pół szklanki wody, pokrojone i obrane ze skórki pomidory, przykryć pokrywką lub też całość przełożyć do rondelka z pokrywką i dusić przez około 10-15 minut. Pod koniec duszenia dodać ugotowane grzyby i przyprawy. Gorące leczo wyłożyć na półmisek. Można podawać z ciemnym ryżem, pieczonymi kartofelkami lub ciemnym makaronem posypane obficie posiekanym szczypiorem lub natką z pietruszki.
kilka dorodnych borowików lub
innych grzybów, średniej wielkości,
czerwona papryka, 1 średnia
cukinia, 1 cebula, 3 łyżki oliwy,
2 pomidory;
1 łyżka ziół:
tymianku, oregano, bazylii, sól, pieprz
Gulasz z boczniaka
Drobno pokrojoną cebulę podsmażyć na oliwie, dodać oczyszczone i pokrojone w paski grzyby i paprykę. Podsmażyć, po czym dodać niewielką ilość wody, obrane ze skórki pomidory i dusić na wolnym ogniu do miękkości, około 20 minut. Doprawić solą, pieprzem i przyprawami. Wymieszać i dusić jeszcze kilka minut. Podawać z ziemniakami lub z ciemnym ryżem.
50 dag grzybów boczniaków,
2-3 cebule, 2-3 łyżki oliwy,
1 świeża papryka,
2 pomidory, sól, pieprz;
przyprawy: tymianek, oregano
Gołąbki z boczniakiem
Kapustę obgotować i rozdzielić na poszczególne liście. Ryż ugotować na sypko. Grzyby gotować przez około 20-30 minut w małej ilości wody, osączyć, drobno posiekać. Drobno posiekaną cebulę podsmażyć na oleju, dodać grzyby, ryż i przyprawy. Masa musi być gęsta. Dokładnie wymieszać. Masę nakładać na obgotowane liście kapusty i zawijać w gołąbki. Ułożyć gołąbki w garnku, zalać wodą pozostałą z obgotowania kapusty i dusić 10-20 minut. Można podawać z pikantnym sosem pomidorowym.
1 główka kapusty, 1 szklanka
ciemnego ryżu, 50 dag grzybów
boczniaków, 2 cebule, 3 łyżki oleju
słonecznikowego, sól, pieprz,
majeranek, tymianek
Strzępki z boczniaka
Włoszczyznę ugotować w małej ilości wody, wyjąć z wywaru i pokroić w paseczki lub zetrzeć na grubej tarce do jarzyn. Surowe grzyby i cebulę pokroić w paski i wrzucić do wywaru z włoszczyzny. Gotować 15-20 minut. Dodać włoszczyznę i przyprawić do smaku. Podawać z razowym pieczywem lub z ziemniakami.
1,5 kg grzybów boczniaków,
1 porcja włoszczyzny, 1 średnia
cebula, 3 łyżki oliwy;
przyprawy: sól, pieprz,
majeranek, bazylia
Bigos z boczniakiem
Kapustę ugotować do miękkości około 30 minut z zielem angielskim i liściem laurowym. Grzyby namoczyć w wodzie. Miękkie grzyby drobno posiekać, dodać do gotującej się kapusty. Na oliwie podsmażyć posiekaną drobno cebulę i również dodać do kapusty. Pod koniec gotowania dodać pokrojone w paseczki suszone śliwki. Gotować jeszcze około 5-10 minut. Jeśli trzeba – uzupełnić wodę, najlepiej dodać tej, w której moczyły się grzyby. Przyprawić do smaku. Podawać z łazankami lub ziemniakami.
1 kg kapusty kiszonej,
6-7 dag suszonych boczniaków,
2 łyżki oliwy, garść suszonych
śliwek, 2 cebule, sól, pieprz,
liść laurowy, ziele angielskie
Boczniak duszony z pomidorami
Grzyby sparzyć wrzątkiem na sicie i pokroić. Cebulę pokrojoną w krążki podsmażyć na oliwie, dodać grzyby, a następnie dusić z dwoma, trzema łyżkami wody około 20-30 minut do miękkości. Dodać sól i pieprz. Pomidory pokroić w ćwiartki. Połowę pomidorów zmieszać z grzybami i dusić, pozostałe pomidory obsmażyć oddzielnie i ułożyć na wierzchu dania tuż przed podaniem. Posypać zielonym koperkiem.
50 dag grzybów boczniaków,
1 cebula, 3 łyżki oliwy,
50 dag pomidorów, sól, pieprz,
zielony koperek, inne przyprawy
Krokiety jabłkowe
Ugotować ziemniaki w osolonym wrzątku w łupinach. Ostudzić, obrać z łupin i przekręcić przez maszynkę. Jabłko zetrzeć na tarce na wiórki, wymieszać z ziemniakami, solą, mąką i przyprawami. Ciasto dokładnie wymieszać. Na stolnicy uformować wałek, podsypać mąką, aby nie przywierał do stolnicy. Pociąć na kawałki. Krokiety wkładać na rozgrzany na patelni tłuszcz i smażyć na złocisty brąz.
4-5 ziemniaków, 1/2 szklanki
razowej mąki, 1 łyżka rumu
lub wanilia, skórka cytrynowa,
1 jabłko, sól, olej do smażenia
Grzyby shitake z hizziki, marchewką i sezamem
Ziarno sezamowe opłukać w miseczce i osuszyć w ściereczce. Rozgrzać patelnię, wlać trochę oleju lub powierzchnię patelni tylko zwilżyć olejem, dodać ziarno i podprażyć. Ziarno nie powinno znacznie zmienić koloru, powinno się tylko lekko ozłocić. Dodać pokrojone grzyby shitake, pokrojoną w zapałkę marchew i podsmażyć, mieszając wszystko razem. Dodać oleju i namoczone hizziki, wlać wodę, w której moczyły się grzyby i glony, a jeżeli potrzeba, dolać więcej, przykryć i gotować przez około 45 minut. Po pół godzinie można odkryć pokrywkę, by odparować ewentualny nadmiar płynu. Podawać do ryżu lub makaronu.
1 łyżeczka ziarna sezamu,
2 łyżki oleju lub oliwy,
2 grzyby shitake, 1 marchewka,
kilka nitek glonów hizziki