AFTA, AFTOZY

 

Sławomir Gromadzki

 

Większość zmian chorobowych w jamie ustnej to objawy zaburzeń ogólnoustrojowych lub zwiastun poważniejszych chorób. Tylko część z nich ma charakter miejscowy. Najczęściej w jamie ustnej tworzą się afty. Najczęściej pojawiają się na wargach, błonie śluzowej policzków, brzegach języka i czasem na dziąsłach. Afta to owalny wykwit z żółtawym nalotem, pod którym jest nadżerka otoczony czerwonym rąbkiem zapalnym. Afty mogą być różnej wielkości od 1mm do 2cm średnicy. Choroba ta dotyczy każdego, szczególnie u młodych kobiet między 25-40 rokiem życia. Przyczyny powstawania aft nie są do końca poznane, natomiast sugeruje się, iż główną rolę odgrywa spadek odporności organizmu. Tworzeniu aft sprzyjają i mogą je prowokować, urazy mechaniczne, stres, menstruacja, niedożywienie, alergie pokarmowe, przeziębienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Leczenie: małe afty goją się samoistnie do dwóch tygodni. W gabinecie lekarskim stosuje się środki koagulacyjne i przyżegające, można też stosować leki zmniejszające ból, a także płukanki antyseptyczne.

Należy jednocześnie stosować wewnętrznie następujące środki (według opisów podanych w treści ulotek):

Fenomen Natury, Melipropolen lub inny środek zawierający propolis.

Special Two,

Pau d’Arco lub Koci Pazur,

Boracelle,

ZIOŁA: nagietek, szałwia, krwawnik, skrzyp, pokrzywa, mniszek, ow. róży, liść maliny, liść brzozy. Wszystkie składniki b. dokładnie wymieszać razem (po ok. 50 gr.). Codziennie rano 3 duże łyżki mieszanki zalać 4 szkl. wrzątku w termosie. Pić z tego 3 x dziennie po 1 szklance miedzy posiłkami dodając po 1 łyżeczce soku z cytryny. Pić przez 3 miesiące z 1-tygodniowa przerwa po każdym miesiącu. Płukać jamę ustna najlepiej propolisem, mieszając go z wodą w proporcji 1 do 3, herbatą z nagietka, szałwii itp.. Oprócz tego należy codziennie jeść dużo czosnku lub cebuli i szczypioru, owoców i warzyw. Najważniejsze jest jednak wzmocnienie systemu obronnego stosując zalecenia podane w opracowaniach: CHOROBY GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH oraz ZASADY ZDROWIA. Unikać należy pokarmów mięsnych i nabiałowych, słodyczy, serów żółtych, używek, kawy, ostrych przypraw, octu, ciast, napojów słodzonych, rafinowanej żywności, przetworów z białej mąki. Pić należy dużo wody między posiłkami.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7