TRĄDZIK RÓŻOWATY

Sławomir Gromadzki

 

Trądzik różowaty jest chorobą, której przyczyn dokładnie nie znamy. Odgrywają w niej rolę zaburzenia naczynioruchowe, schorzenia przewodu pokarmowego, zaburzenia hormonalne i inne.

Choroba najczęściej trwa wiele lat z okresami dłuższych lub krótszych remisji. Zaostrzenia mogą występować w okresie miesiączki i przekwitania.

Trądzik różowaty zaczyna się zwykle pomiędzy 30 i 50 rokiem życia i nigdy nie występuje przed okresem pokwitania. Rozwija się głównie u osób ze skórą łojotokową.

Coraz więcej naukowców wskazuje na powiązanie skórnych roztoczy z występowaniem u dorosłych trądziku różowatego (acne rosacea). Ich zdaniem blokują one ujścia gruczołów łojowych, co powoduje stan zapalny, ale nie ustalono ostatecznie, co pojawia się najpierw, roztocze czy trądzik. Roztocze wywołują stan zapalny, ale możliwe jest też, że gromadzą się one i osiedlają w miejscach pełnych krost.

Wielu specjalistów uważa, że trądzik różowaty jest choroba autoimmunologiczną (czytaj temat: CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE).

LECZENIE

Bardzo dobre wyniki w przypadku trądziku różowatego daje jednoczesne stosowanie następujących środków:

“Boracelle” (olej z ogórecznika lekarskiego w kapsułkach) – 3 razy dziennie po 1 kapsułce po posiłkach, magnez (Laktomag B6 lub Magne B6) – 3 razy dziennie 1 tabl. po jedzeniu, B kompleks – 3 x dziennie po 100mg po posiłkach, wit. E – 3 x 1 po jedzeniu.

Pau D’Arco – według opisu na ulotce.

Lecytyna

Do mycia twarzy należy stosować wyłącznie “Boniderm” – pomada Grzegorza Sroki. Jest to ziołowy wyciąg z mydlnicy, łopianu, tataraku, rumianku i pokrzywy, który śluzy do mycia twarzy i głowy przy zmianach trądzikowych, łuszczycy, wyprysku alergicznym itp.

Dodatkowo należy na twarz robić codziennie maseczkę z glinki “Humy”, gdyż najlepiej wchłania ona z tkanek podskórnych wszelkie toksyczne związki i dodatkowo likwiduje stany zapalne i goi, regenerując uszkodzone komórki. Glinkę można tez jednocześnie stosować wewnętrznie według instrukcji na ulotce.

Po zastosowaniu maseczki z glinki należy wieczorem wetrzeć w twarz olej z oliwek tłoczony na zimno lub olej z ogórecznika (Boracelle).

Na okres leczenia należy zrezygnować ze spożycia wszystko, co może być powodem nasilania się objawów. Pod żadnym pozorem nie powinno się spożywać serów żółtych i czekolady, a także innych słodyczy.

Ponieważ mleko (kazeina, laktoza) bardzo często wywołuje reakcje alergiczne i może pogarszać objawy w przypadku trądziku, dobrze byłoby przynajmniej na pewien czas (w celu sprawdzenia) z niego zrezygnować (a także z jego przetworów) i zastąpić mlekiem owsianym lub sojowym. Najlepiej na okres kilku miesięcy przejść na całkowicie roślinną dietę (bez nabiału i mięsa) i odżywiać się według przepisów z broszury „ZASADY ZAPOBIEGANIA I LECZENIA CHORÓB”.

Bardzo dużo zależy też od umiejętności kontroli stresu (czytaj temat: STRES).

Należy też często się pocić (ćwiczenia fizyczne, sauna, itp.), aby usunąć toksyny z organizmu.

Picie dużych ilości wody między posiłkami również pomaga zmniejszać objawy (3 x dziennie po 2 szklanki wody miedzy posiłkami).

Maść PIYAN PING (999) – jest naukowym osiągnięciem Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie. Za swą skuteczność w leczeniu schorzeń skóry – maść ta została wyróżniona Złotym Pucharem Ministerstwa Zdrowia Chin. Charakteryzuje się wysoką skutecznością i szybkim działaniem. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, regenerujące i odtruwające. Natychmiast przynosi ulgę, łagodzi swędzenie, pieczenie i ból. Zapobiega złuszczaniu naskórka.

WSKAZANIA: trądzik, grzybica dłoni i stóp, grzybica strzygąca powierzchniowej skóry owłosionej i gładkiej, łuszczyca, opryszczka, egzema, zapalenie skóry, pokrzywka, hemoroidy, stany nadwrażliwości wywołane kosmetykami czy ukąszeniami owadów.

SPOSÓB UŻYCIA: Maść przeznaczona jest do użytku zewnętrznego. W trakcie stosowania maści – co wieczór należy brać ciepłą kąpiel i ponownie smarować chore miejsca. Po zniknięciu ognisk zapalnych smarować w dalszym ciągu miejsca wyleczone 3 razy dziennie przez okres 2 tygodni.

Opakowanie jednostkowe: 20 g maści w tubce.

Producent: Sanjiu Medical&Pharma

SKŁAD: Sterydy (dexametazon oraz dexametazon-21, syntetyczne glukokortykoidy o silnym działaniu przeciwzapalnym), kwas octowy, mięta, kamfora.

Maść charakteryzuje się dużą skutecznością, ale ponieważ zawiera sterydy należy stosować tylko w przypadku konieczności i jedynie przez okres kilku tygodni uwzględniając poniższe zalecenia.

UWAGA: Nie stosować maści przy zmianach z wysiękiem. Nie stosować na duże powierzchnie i nie przez dłuższy okres czasu. Nie stosować przy zakażeniach bakteryjnych. Natychmiast odstawić, jeśli zmiany powiększają się lub zaogniają. Maść nie powinna być stosowana przez małe dzieci, kobiety ciężarne oraz karmiące!

Kortykosterydy – leki działające silnie przeciwzapalnie. Hamują stany zapalne i reakcje alergiczne, zmniejszając świąd, zaczerwienienie i pogrubienie skóry. Przy stosowaniu tych leków należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych – dotyczy to długotrwałego, przewlekłego używania.

Gdy chory decyduje się użyć maści (kremów) kortykosterydowych, należy pamiętać o kilku zasadach:

Używać tych maści jak najkrócej, z reguły nie powinno się stosować ich dłużej niż 6 tygodni (następnie przerwa im dłuższa tym lepiej)

Używać maści sterydowych na jak najmniejsze powierzchnie skóry; wybieraj najbardziej zmienione chorobowo miejsca, smarować „punktowo”, unikając rozsmarowywania na dużych powierzchniach (o ile jest to możliwe).

Unikać używania sterydów na skórze twarzy, na błony śluzowe (okolice oczu, ust, narządów płciowych).

Maści sterydowych nie wolno stosować na twarz.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.