KASZAK (TORBIEL ŁOJOWA LUB NASKÓRKOWA)

 

Sławomir Gromadzki

 

Jest to łagodny guz skóry powstały wskutek gromadzenia się wydzieliny we wnetrzu gruczołu łojowego, w następstwie zatkania jego ujścia. Są to małe wypełnione płynem torebki powstające w skórze. Przyczyna ich powstawania nie jest znana.

Torbiel jest wypełniona gęstym białym płynem, który gromadzi się powoli i powoduje rozrastanie się torbieli w ciągu wielu lat. Czasem staje się ona widoczna przez skórę jako blady guzek; częstym umiejscowieniem jest owłosiona skóra głowy. W wielu torbielach

widać pośrodku drobny, ciemny otwór, łączący ją z powierzchnią skóry.

Torbiele łojowe występują pojedynczo lub w grupach. Na ogół są one niebolesne i nie przynoszą szkody.

Zakażenie torbieli bakteriami powoduje jej powiększenie, zaczerwienienie, stan zapalny i bolesność. W końcu torbiel pęka i uwalnia ropę o nieprzyjemnej woni. Później stan zapalny ustępuje, co nie znaczy jednak, że torbiel zniknęła, gdyż może w przyszłości dojść do jej ponownego zakażenia.

LECZENIE

Nieprzyjemnie wyglądającą torbiel można usunąć chirurgicznie, podczas prostego zabiegu ambulatoryjnego, wykonywanego w znieczuleniu miejscowym. Jeśli jednak podczas zabiegu pozostawi się nawet niewielką część torbieli – co się czasem zdarza – może dojść do nawrotu.

Jeśli faktycznie powodem jest tu zatkanie ujść gruczołów łojowych, to należy dążyć do tego, by je udrożnić. Można tego dokonać przez gorące i zimne naprzemienne okłady bądź prysznice na całe ciało, ale szczególnie z uwzględnieniem miejsc, w których występują kaszaki. Gorąca woda rozszerza takanke a zimna kurczy, co usprawnia krążenie, usprawnia usuwanie toksyn z ego miejsca i pobudza układ obronny. Bardzo wazny jest zdrowy styl życia, dieta przynajmniej zbliżona do wegetariańskiej, unikanie używek, cukru, słodyczy, ciast, białego pieczywa no i oczywiście właściwa kontrola stresu. Niezwykle ważne jest w tym przypadku wykonywanie intensywnych ćwiczeń lub codzienna praca fizyczna, które wywoływałyby pocenie. Podobnie wspomniany zabieg wodoleczniczy powinien powodować pocenie. Jest to bardzo ważne, gdyz możliwe iż brak ruchu i to, ze organizm za mało się pocił spowodowało zatkanie ujść gruczołów łojowych. Oczywiście jest to tylko moje podejrzenie, ale geny reagują na potrzeby i jeśli brakuje nam ruchu i nie pocimy się być może geny w komórkach skóry „dochodzą do wniosku”, że ujscia gruczołów łojowych nie sa już potrzebne więc zarastają? Dlatego należy bardzo dużą uwage przywiązać do ćwiczeń fizycznych i wodolecznictwa gdyz wzmagaja one wydzielanie potu i aktywność gruczołów łojowych. Codziennie też należy pić 3 razy dziennie po 2 do 3 szklanek wody, w tym po jednej (3 x dziennie) herbaty z lipy, malin, bzu czy mieszanki ziołowej „Pyrosan”, żeby pobudzic proces pocenia.

UWAGA

W celu leczenia kaszaka należy dokładnie przestudiować treść opracowania pt. RAK oraz zastosować wszystkie podane tam zalecenia.

Oprócz podanych w w/w opracowaniu zaleceń należy koniecznie robić na okolice kaszaka okłady z glinki Huma oraz robić gorące okład (ok. 5 minut) na przemian z okładami z lodu (ok. 3 minuty). Łącznie po ok. 30 minut kilka razy dziennie.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7