MARSKOŚĆ WĄTROBY

Sławomir Gromadzki

 

Marskość oznacza powolne pogorszenie funkcji wątroby na skutek postępującego bliznowacenia i twardnieniu jej tkanek. To zaś uniemożliwia normalny przepływ krwi przez wątrobę, przez co nie jest ona w stanie prawidłowo funkcjonować. Wątroba traci stopniowo swe rozliczne funkcje, z których wiele ma zasadnicze znaczenie dla życia. Istnieje wiele przyczyn choroby. Zdecydowanie najczęstszą jest nadużywanie alkoholu. Inne to wirusowe zapalenie wątroby, chroniczny stan zapalny, niedożywienie, zastoinowa niewydolność krążenia oraz marskość żółciowa (na tle autoimmunologicznym).

W miarę postępu choroby dochodzi do utraty apetytu, spadku masy ciała, nudności i wymiotów, ogólnie złego samopoczucia oraz osłabienia, nasila się również niestrawność. Zauważa się skłonność do powstawania sińców i przypadkowych krwawień (np. częstych krwawień z nosa). Na twarzy, ramionach i górnej części tułowia mogą występować pajączkowate znamiona, delikatne lokalne rozszerzenie żyłek w skórze.

W późniejszym okresie może dojść do rozwoju żółtaczki. Mężczyźni zauważają spadek popędu seksualnego, obrzmienie gruczołów sutkowych, czasem impotencję. Kobiety mają zaburzenia miesiączkowania. W końcowym okresie może dojść do rozwoju niewydolności wątroby, objawiającej się gromadzeniem płynu w jamie brzusznej, obrzękami kostek, drażliwością i trudnościami z koncentracją. Pacjent traci pamięć, odczuwa silne drżenie rąk, pojawia się stan splątania (dezorientacji) i patologicznej senności.

Marskość wątroby to choroba atakująca przede wszystkim osoby nadużywające alkoholu, najczęściej występuje zatem w krajach o wysokim spożyciu alkoholu, takich jak Francja, Niemcy itp. Zagrożenie zależy raczej od ilości spożywanego alkoholu niż od jego rodzaju. Prawdopodobieństwo uszkodzenia wątroby jest takie samo zarówno w przypadku pijących dużo piwa, jak i bardziej stężone alkohole.

Do uszkodzenia wątroby może prowadzić również przyjmowanie nadmiaru leków, nawet bezpiecznych i stosowanych w zalecanych dawkach.

Jeśli chorobę wykryje się we wczesnym stadium, bezwzględne stosowanie się do poniższych zaleceń może ją zahamować. Kiedy jednak pacjent nie jest w stanie powstrzymać się od spożywania alkoholu, może dojść do śmiertelnej niewydolności wątroby.

LECZENIE

Bez względu na podstawową przyczynę marskości należy natychmiast zrezygnować z picia alkoholu. Nawet małe ilości alkoholu mogą być zabójcze dla człowieka cierpiącego na marskość.

Z tłuszczów wolno na okres leczenia (ok. 3 miesiące) spożywać wyłącznie olej z oliwek tłoczony na zimno oraz lniany. Najlepiej w ogóle nie spożywać smażonych pokarmów, a jeśli chory nie może się bez nich obejść, to należy smażyć na małym ogniu i używać do smażenia wyłącznie niewielkich ilości oleju z pestek winogron.

Koniecznością jest picie 3 x dziennie po 2 szklanki wody miedzy posiłkami i nie wolno tej zasady lekceważyć. Niedobór wody jest np. jedną z głównych przyczyn kamicy i gromadzenia w organizmie nadmiernej ilości toksyn, które obciążają wątrobę.

Na okres leczenia, chory powinien bezwzględnie i zupełnie wykluczyć następujące produkty: cukier rafinowany, słodycze, białe pieczywo i wszelkie produkty z białej mąki, kawę, herbatę, czekoladę, colę, napoje słodzone, sery żółte i topione, śmietanę, masło krowie, margarynę, prażonych orzechów, frytek, wieprzowinę, ocet, sól, biały ryż, smalec, ostre przyprawy.

Należy także wykluczyć lub bardzo ograniczyć spożycie mięsa, nabiału i tłuszczów. W miarę możliwości, chory powinien unikać leków syntetycznych i konserwantów występujących w przetwarzanej żywności, a także sztucznych słodzików.

Zamiast mleka krowiego można spożywać mleko sojowe lub owsiane.

Przynajmniej na okres leczenia przejść na dietę wyłącznie roślinną (bez pokarmów mięsnych i nabiałowych), gdyż taka dieta daje najlepsze wyniki i zwykle prowadzi do poprawy stanu zdrowia nawet w bardzo źle rokujących przypadkach.

Najlepszym przykładem skuteczności diety wegańskiej oraz innych sugerowanych w niniejszym opracowaniu metod może być przypadek pewnej kobiety, która zapadła na marskość wątroby i pomimo bardzo złego stanu zdrowia i tego, że powiedziano jej, że będzie żyła dwa tygodnie, to po przejściu na dietę roślinną i zastosowaniu innych środków osoba ta od tamtej pory przeżyła już ponad dwa lata i czuje się dobrze: „Piszę do Pana ponownie w sprawie mojej mamy, która ma marskość wątroby. Dwa lata temu lekarze dawali jej dwa tygodnie życia! Teraz czuje się dobrze, gdyż jest na diecie wegetariańskiej i chciałaby prosić Pana o zalecenia, które pomogłyby jej jeszcze się wzmocnić” (patyczak@labnet.pl).

Dieta wysokobiałkowa, a szczególnie nadmiar białka zwierzęcego (mięso, nabiał) stanowi duże zagrożenie dla tkanek wątroby, dlatego należy spożywać pokarmy o mniejszej zawartości białka, np. owoce, warzywa, a jeśli spożywane są pokarmy o większej zawartości białka to powinno to być białko roślinne (rośliny strączkowe, ryż z błonnikiem, orzechy, kasze itp.).

Najlepsze wyniki w przypadku marskości wątroby daje spożywanie surowych owoców i warzyw oraz posty owocowo-warzywne.

Rośliny strączkowe, choć bogate w białko, to zawierają dużo argininy – aminokwasu, który pomaga odtruć organizm z bardzo toksycznego i uszkadzającego wątrobę amoniaku, który stanowi m.in. uboczny produkt przemiany białka zwierzęcego w tłuszcz.

Bardzo ważna jest umiejętna kontrola stresu, dzięki codziennym ćwiczeniom fizycznym lub spacerom, lekturze Pisma Świętego oraz ćwiczeniu pozytywnego sposobu myślenia.

Codziennie wieczorem koniecznie trzeba robić gorący prysznic na okolice wątroby przez ok. 5 minut, na zmianę z bardzo zimnym okładem na okolice wątroby. Należy wykonywać ok. 3 do 5 takich zmian, zaczynając od gorącego prysznica a dopiero potem zimny prysznic lub okład, i tak na zmianę.

Wspaniałe wyniki daje też gorący okład z węgla drzewnego (carbo medicinalis) lub glinki leczniczej „Humy” na okolice wątroby.

Post raz w tygodniu przez 1 do 3 dni lub przynajmniej unikanie kolacji przez jakiś czas przyniesie bardzo dobre rezultaty.

W trakcie leczenia należy jednocześnie stosować następujące środki:

FENOMEN NATURY – 3 x dziennie zjeść 1 małą łyżeczkę na początku posiłków.

PAU D’ARCO – 3 x dziennie 3 kaps. ok. 30 minut przed jedzeniem z 1 szkl. odwaru z ziół: nagietek, skrzyp, dziurawiec, mniszek, kocanka, lukrecja (2x), łopian, chmiel, skrzyp. Wszystkie te zioła wymieszać dokładnie razem. Codziennie rano 3 duże łyżki tej mieszanki zalać 1 litrem wrzątku w termosie. Pić z tego 3 razy dziennie po 1 szklance z 3 kaps. PAU D’ARCO ok. 30 min przed jedzeniem.

SPECIAL TWO (jest b. ważny, gdyż zawiera zestaw wolnych aminokwasów, co odciąża wątrobę. Zawiera też wiele antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, co poprawia pracę wątroby) – 2 – 3 x dziennie 1 po jedzeniu.

BORACELLE (usprawnia system obronny, wzmacnia wątrobę, leczy stany zapalne i otłuszczenie wątroby) – 3 x dziennie 1 po jedzeniu.

SYLIMAROL – 3 x dziennie 200 mg sylimaryny po jedzeniu. Zamiast Sylimarolu może być Syligran lub inny preparat zawierający sylimarynę. Zarówno Syligran, jak i Sylimarol zawierają sylimarynę (związek występujący w ostropeście plamistym), która najlepiej regeneruje miąższ wątroby i doskonale odtruwa ten organ.

LECYTYNA (1200 mg) – 2 x 1 dziennie po jedzeniu. Lecytyna jest bardzo ważna, bo chroni komórki wątroby m.in. przed otłuszczeniem.

Drugoplanowe: Cynarex – 3 razy 1 tabl. po jedzeniu, Carbo medicinalis – 3 x dziennie po 3 tabl., popijając 1 szklanką wody miedzy posiłkami.

Sławomir Gromadzki    zielarz@nadzieja.pl

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7