RWA KULSZOWA (ISCHIAS, ZAPALENIE NERWU KULSZOWEGO)

Sławomir Gromadzki

 

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest ucisk korzenia nerwowego przez uszkodzenie krążka międzykręgowego lub zmiany zwyrodnieniowe. Inne przyczyny, to między innymi: przeziębienie (np. na skutek siedzenia na mokrej trawie lub kamieniu), nowotwory kanału kręgowego i narządów znajdujących się w okolicach miednicy, stany zapalne, choroby zakaźne, cukrzyca.

W ostrych stanach rwy kulszowej bóle występują nagle albo nasilają się stopniowo, promieniując od okolicy lędźwiowo-krzyżowej przez pośladek w kierunku uda i podudzia wzdłuż nerwu kulszowego.

Bardzo pomocne w likwidowaniu bólu i objawów związanych z rwą są okłady z ziół szwedzkich i żywokostu. Należy 3 duże łyżki rozdrobnionego korzenia żywokostu zalać szklanką wrzątku w termosie i pozostawić na przynajmniej 1 godzinę. Następnie, odwar ten przecedzić, zmieszać z 2 dużymi łyżkami ziół szwedzkich (przed użyciem wstrząsnąć). Umoczyć w tym gazę i umieścić w okolicach kości krzyżowej. Następnie położyć na to celofan, tak aby okład nie wysechł. Po czym zabandażować lub zabezpieczyć plastrami i pozostawić na noc lub cały dzień. Okład powtarzać codziennie aż do ustąpienia bólu.

Dodatkowo należy stosować:

YAO TONG PIAN – chiński tabletki ziołowe, dające doskonałe wyniki w przypadku rwy oraz lumbago.

Ostron (zawiera najlepiej przyswajalne źródła wapnia, który jest niezbędny w leczeniu rwy) – 2 razy 1 tabletkę po jedzeniu.

Magnez (z wit. B6) – 3 razy dziennie po ok. 200 mg po posiłkach.

Glinka “Huma” – w tym przypadku jest bardzo pomocna, ponieważ zawiera największe ilości związków krzemu. „Humę” należy stosować według informacji znajdujących się na ulotce.

Special Two (zawiera wszystkie związki, które są bardzo potrzebne w leczeniu rwy, np. miedź, cynk, beta-karoten, wit. E, bor, aminokwasy, mangan czy wit. B12).

Boracelle (olej z ogórecznika lekarskiego). Zawiera duże ilości kwasu gamma-linolenowego, dzięki czemu znacznie zwiększa w organizmie ilość dobroczynnych, przeciwzapalnych i przeciwbólowych prostaglandyn. Boracelle należy zażywać 3 razy dziennie po 1 kapsułce po posiłkach.

Glukozamina – zażywać dokładnie według instrukcji na ulotce.

Fenomen Natury.

Pau d’Arco lub Koci Pazur – zażywać jeden z tych środków lub stosować je naprzemiennie, gdyż wszystkie mają silne właściwości przeciwzapalne.

Dieta, przynajmniej na okres leczenia musi być niskobiałkowa (jak najmniej mięsa i nabiału), ponieważ nadmiar białka (pochodzenia zwierzęcego) powoduje nagromadzenie się toksycznego i sprzyjającego inicjowaniu stanów zapalnych amoniaku.

Bezwzględnie należy unikać wszelkich używek (kawy, czekolada, alkohol itp.), cukru rafinowanego, słodyczy, serów żółtych, nadmiaru tłuszczu (nawet pochodzenia roślinnego), białego pieczywa, a spożywać więcej owoców, warzyw, kasz itp.

Szczególnie pomocny w likwidowaniu stanu zapalnego jest czosnek i cebula.

Wodolecznictwo jest również w tym przypadku niezwykle ważne i najlepiej likwiduje ból! Powinny to być gorące oraz zimne polewania, prysznice lub okłady. Najpierw, na miejsce, w którym występuje ból należy robić gorący prysznic, stopniowo podnosząc temperaturę aż do maksymalnie najwyższej. Taki bardzo gorący prysznic należy robić przez ok. 10-15 minut. Następnie, stopniowo obniżać temperaturę aż do najniższej, robiąc bardzo zimny prysznic lub przykładając na to miejsce lód przez ok. 3 minuty. Potem, ponownie gorący, i tak na przemian, gorące (ok. 3-5 min.) i lodowate (ok. 3 min.) prysznice, okłady lub polewania. Łącznie powinno być ok. 5 takich zmian, przynajmniej raz dziennie, a jeśli czas na to pozwala, to jeszcze lepiej jest wykonywać te zabiegi 2 a nawet 3 razy dziennie. Im częściej tym szybciej nastąpi wyleczenie.

W przypadku rwy bardzo istotną sprawą jest umiejętne kontrolowanie stresu (patrz: STRES). Nie wolno też pochylać się bez zginania kolan, a także unikać spania na brzuchu z głową podniesioną na poduszce.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.