WRZODY TRAWIENNE

Sławomir Gromadzki

 

Główne przyczyny owrzodzeń układu pokarmowego mogą być następujące: Helicobacter Pylori (bakteria, która niemal zawsze występuje u wrzodowców), nadmiar kwasu solnego, nieodpowiednia ilość śluzu (spowodowana piciem niedostatecznych ilości wody), stres, lęk, nerwowość, aspiryna, sterydy, ibuprofen, wieprzowina (zawiera duże stężenie histaminy), alkohol, kawa, palenie papierosów, słodycze, ostre przyprawy, ocet, nadmiar białka, syntetyczna witamina C (w nadmiarze) itp.

Przez okres 2 – 3 miesięcy należy przynajmniej mocno ograniczyć spożycie wszelkich pokarmów mięsnych, nabiałowych, cukru, używek (w tym kawy, herbaty i czekolady), ostrych przypraw, marynat, przetworów z białej mąki i słodyczy.

Istotnym elementem kuracji jest unikanie spożywania produktów zawierających w składzie nabiał razem z cukrem, gdyż bardzo wzmaga to fermentacje w układzie pokarmowym.

Wbrew wcześniejszym opiniom, mleko nie działa zasadotwórczo, ale kwasotwórczo. Zaraz po jego spożyciu zmniejsza się wprawdzie ilość kwasu solnego w żołądku, ale potem następuje efekt „odbicia” i żołądek wytwarza dwa razy więcej tego kwasu, nasilając ból u osób z chorobą wrzodową.

Owoców nie należy spożywać razem z warzywami podczas jednego posiłku, ale raczej oddzielnie.

Rośliny strączkowe i zboża muszą być solidnie ugotowane (te drugie, raczej na wodzie a nie mleku krowim).

Nie wolno zażywać aspiryny i wszelkich innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy, gdyż powoduje on mikrokrwawienia śluzówki układu pokarmowego.

Spośród tych roślinnych pokarmów, najczęściej powinno się spożywać te, które mają w tym przypadku szczególne właściwości lecznicze: buraki, marchew, nać pietruszki, seler, kapusta, brokuły, kalafior, pomidory, owoce, morele (świeże i suszone) i wszystkie pozostałe warzywa i owoce.

Szczególnie jednak często należy jeść surówki ze świeżej kapusty (najlepsza włoska, gdyż zawiera największe ilości antywrzodowej wit. U) oraz marchii. Te surówki można jeść do obiadu nawet codziennie dodając trochę oleju z oliwek tłoczonego na zimno.

Najsilniejsze właściwości antywrzodowe ma sok z kapusty (świeżej). Można łączyć go z sokiem z marchii, gdyż sam jest nieprzyjemny w smaku.

Każdy posiłek należy dokładnie przeżuwać i jeść w pogodnym nastroju, nie popijając spożywanego pokarmu.

Mleko krowie najlepiej jest zastąpić mlekiem pochodzenia roślinnego (owsianym, ryżowym, sojowym itp.).

Jeśli chodzi o zioła, to w tym przypadku najlepiej jest stosować Pau d’Arco, które należy zażywać 3 x dziennie po 3 kaps. ok. 30 min przed jedzeniem.

Oprócz tego, ok. 2 godz. po posiłkach powinno się pić 3 x dziennie po 1 szklance odwaru z następujących ziół: ziele skrzypu, kwiat nagietka, korzeń lukrecji, liść pokrzywy, otarte nasiona kozieradki, liść melisy, korzeń żywokostu.

Jeśli wrzód krwawi, należy dodać do tej mieszanki ziele rdestu ostrogorzkiego, korę kaliny lub ziele tasznika.

W przypadku nadciśnienia lepiej jest z w/w mieszanki usunąć korzeń lukrecji, gdyż może on podnosić ciśnienie krwi.

Bardzo ważnym ziołem w tej mieszance jest korzeń żywokostu i nie należy z niego rezygnować, nawet jeśli na opakowaniu nie ma informacji o tym, że nadaje się on do użytku wewnętrznego.

Wszystkie składniki (po 50 gr. każdy) dokładnie wymieszać razem i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku. Codziennie rano 3 duże łyżki tej mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie i w ciągu dnia pić z tego 3 razy dziennie po 1 szklance miedzy posiłkami i po ok. 1/5 szklanki po jedzeniu.

Dodatkowo, należy 3 razy dziennie na początku posiłków zjeść po 1 małej łyżeczce „Fenomenu Natury” lub „Melipropolenu” (specjalne miody lecznicze zmieszane z propolisem, pyłkiem i mleczkiem pszczelim), które dają doskonałe wyniki w leczeniu owrzodzeń układu pokarmowego.

Kuracja przy pomocy w/w środków powinna trwać przynajmniej 2 miesiące. Po upływie tego czasu należy przez kolejne 2 miesiące stosować samo „Mumio” – doskonały przeciwzapalny i antywrzodowy naturalny środek, który jest wytworem skał, i który w Polsce uzyskał już atest.

Bardzo ważne jest picie czystej wody między posiłkami: “Picie odpowiednich ilości wody sprawia, że chroniący żołądek śluz zawiera dość wody, by zachować odpowiednią ilość dwuwęglanu, który neutralizuje kwas solny, tak że nie może on przedrzeć się przez barierę ochronną utworzoną przez śluz. Odwodnienie organizmu sprawia, że ta bariera jest wadliwa, przez co kwas solny przenika ją i uszkadza śluzówkę żołądka. Odpowiednia ilość wody w organizmie o wiele lepiej chroni śluzówkę przed kwasem solnym niż jakikolwiek lek proponowany przez farmaceutów” (cytat z książki “Your Body’s Many Cries for Water”).

Pić należy czystą i najlepiej ciepłą wodę – 3 x dziennie po 2 szklanki między posiłkami i w czasie gdy odczuwany jest silny ból. Oczywiście ilość tę można ograniczyć, jeśli chory pije także zioła. Nie powinny to być soki (z wyjątkiem soku z kapusty i marchwi), bo wtedy wydzielane są większe ilości kwasu solnego.

Jeden z moich przyjaciół twierdzi, że stosując przez dłuższy czas tę zasadę wyleczył się ze wrzodów trawiennych, które dokuczały mu przez wiele lat.

Zamiast zwykłej wody mineralnej (ciepłej i niegazowanej) można pić między posiłkami 2 lub 3 razy dziennie po 1 szklance mieszanki wody Jan i Zuber, które niewątpliwie leczą wrzody. Powinny być one zmieszane w proporcji 3 : 1 (3 części wody Jan i 1 część wody Zuber).

Bardzo ważne jest pozytywne myślenie, trzymanie nerwów na wodzy i umiejętna kontrola stresu (czytaj: STRES).

Niezbędne w celu wyleczenia jest też powolne spożywanie posiłków w pogodnym nastroju i dokładne zaślinianie pokarmu.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.