BIEGUNKA

Sławomir Gromadzki

 

Biegunkę wywołują liczne przyczyny, m.in. zatrucie pokarmowe, schorzenia przewodu pokarmowego, zakażenia bakteryjne. Wygląd stolców stanowi ważną informację. Stolce czarne, smołowate dowodzą obecności krwi pochodzącej z górnych odcinków przewodu pokarmowego (np. żołądka, dwunastnicy). Stolce ze świeżą krwią i śluzem wskazują na krwawienie z dolnego odcinka jelit. Stolce tłuszczowe, cuchnące dowodzą upośledzenia wchłaniania pokarmów i zaburzeń w trawieniu. Stolce z ropą pojawiają się w bakteryjnych i zapalnych schorzeniach jelit.

Biegunka może być też niebezpieczna, zwłaszcza dla osób starszych i niemowląt. W krajach Trzeciego Świata biegunka jest główną przyczyną śmierci niemowląt, zabijając ponad 1,5 miliona dzieci rocznie.

Istnieje wiele przyczyn występowania biegunki, z których najczęstsze to infekcje przewodu pokarmowego na tle zakażeń wirusowych i bakteryjnych, rzadziej pierwotniakowych.

Inne przyczyny biegunek to:

• czynniki chemiczne (np. niektóre leki, zatrucia grzybami, zatrucie rtęcią, arsenem),

• czynniki psychiczne i emocjonalne (strach, stres, zespół jelita drażliwego),

• czynniki alergiczne (uczuleniowe – np. uczulenie na produkty spożywcze),

• hormonalne (np. nadczynność tarczycy),

• wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, rak,

• upośledzenie trawienia, wchłaniania i wydzielania soków trawiennych przez przewód pokarmowy (np. przewlekłe zapalenie trzustki),

Biegunka może być spowodowana działaniem niektórych leków (np. środków przeczyszczających), alergią glutenową, niedoborem laktazy (enzym trawiący laktozę – dwucukier znajdujący się w mleku).

W zależności od czasu trwania biegunki wyróżnia się biegunkę ostrą i przewlekłą. Biegunka ostra to stan chorobowy trwający do 10 dni, natomiast utrzymywanie się objawów chorobowych ponad 10 dni nosi nazwę biegunki przewlekłej. Najczęstszymi przyczynami biegunek ostrych są zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Zagrożenia związane z biegunką

Największym zagrożeniem, jaką stwarzają biegunki dla zdrowia jest utrata wody i elektrolitów (sodu, potasu, chloru, wodorowęglanów). Jeżeli nie są one skutecznie uzupełniane, rozwija się odwodnienie.

Intensywna, długotrwała biegunka może spowodować drastyczne odwodnienie organizmu i pozbawienie go niezbędnych soli mineralnych. Zagraża to zwłaszcza osobom starszym i małym dzieciom, u których łatwiej dochodzi do powstania dotkliwych objawów wywołanych wysokim niedoborem potasu, magnezu, sodu, kwasicą metaboliczną, itp. Krytyczny niedobór elektrolitów może nawet spowodować zgon.

LECZENIE

Nie powinno się stosować leków o działaniu bakteriobójczym (antybiotyków) w leczeniu niepowikłanych biegunek ostrych. Jeżeli więc osoba oddaje liczne luźne stolce, wodniste, bez krwi i śluzu, bez ropy, nie ma wysokiej gorączki – antybiotyk jest niewskazany, a wręcz jego podanie może biegunkę wydłużyć w czasie. W większości przypadków niepowikłane biegunki ostre wirusowe i bakteryjne ustępują samoistnie, wymagane jest jedynie nawadnianie i podawanie probiotyku.

W przypadku powikłanej biegunki ostrej o ciężkim przebiegu, z temperaturą powyżej 38 st. Celsjusza, której przyczyną jest zakażenie bakteryjne (z krwią, śluzem, ropą w stolcu; gdy stolce są zielonkawe; z wysokimi parametrami zapalnymi w badaniu krwi) lekarz może zastosować leki działające na przyczynę choroby (antybiotyki).

Środki zapierające (np. Loperamid) hamują perystaltykę jelit, hamują biegunkę ale opóźniają tym samym wydalanie zarazków – biegunka natomiast jest sposobem, w jaki organizm pozbywa się czynników chorobotwórczych, dlatego unika się ich stosowania – stosuje się je jedynie w razie konieczności, np. w podróży.

Stosowany bywa również węgiel leczniczy (carbo medicinalis). Po podaniu doustnym wiąże on substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym (toksyny bakteryjne, bakterie, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne itp.), które odpowiedzialne są za nasilenie perystaltyki jelit, zwiększenie przenikania wody do światła jelit i powodowanie biegunki.

Na okres leczenie całkowity zakaz spożywania wszelkich pokarmów nabiałowych, mięsnych, zawierających cukier rafinowany, przetworów z białej maki, serów żółtych, czekolad, słodyczy, używek, kawy itp.

W przypadku biegunki należy jednocześnie stosować następujące środki:

Im bardziej obfita biegunka tym więcej należy pić wody! Należy dążyć do tego aby mocz był bezbarwny. Jest to najważniejsza zasada, gdyż nadmierna utrata wody w organizmie stanowi zagrożenie dla życia!

Jeść świeże lub mrożone owoce borówki czernicy (czarnej jagody), ale bez dodatku cukru.

WĘGIEL (CARBO MEDICINALIS) – co godzine po ok. 5 tabletek lub kapsułek aż do ustąpienia biegunki.

SPECIAL TWO – 3 do 5 x dziennie 1 tabletkę.

CZOSNEK SUROWY, CEBULA, lub przynajmniej szczypior – 3 razy dziennie spożyć z posiłkiem większą ilość.

Często należy spożywać KAROB (MĄCZKA CHLEBA ŚWIĘTOJAŃSKIEGO). Karob jest bogaty w białko i pomaga powstrzymać rozwolnienie)

ACIDOPHILLUS – w celu odbudowy flory bakteryjnej.

MAGNEZ, CYNK, WIT. E, WIT. D, WITAMINY Z GRUPY B.

ZIOŁA: Mieszanka TANNOSAN, lub należy zmieszać razem następujące zioła: liść borówki brusznicy, ziele bylicy, liść borówki czernicy, owoc borówki czernicy, ziele bukwicy, kora dębowa, liść maliny, kłącze pięciornika, ziele rdestu ptasiego, ziele rzepiku.

Wszystkie zioła (lub te, które SA dostępne) (po 50 gr.) wsypać do reklamówki i bardzo dokładnie wymieszać. Przechowywać w szczelnie zamkniętej reklamówce. 3 duże łyżki tej mieszanki zalać 4 szklankami wrzątku w termosie. Pić z tego po przecedzeniu 3 razy dziennie po 1 szklance między posiłkami aż do wyleczenia.

UWAGA: W ostateczności, gdyby wszystkie w/w środki zawiodły w przypadku uporczywej i zagrażającej życiu biegunki należy przygotować odwar z np. ziela bylicy i po przecedzeniu, kiedy odwar jest lekko gorący wrzucić do tego odwaru samo surowe białko jaja (bez żółtka). Dokładnie wymieszać i wypić. Zwykle daje to zaskakująco szybki efekt. Oczywiście należy upewnić się czy jajko pochodzi z właściwego źródła, gdyż inaczej mogłoby stanowić kolejną przyczynę zatrucia i tylko nasilić biegunkę.

Sławomir Gromadzki

zielarz@nadzieja.pl

UWAGA!

Informacje o wymienionych w opracowaniu ziołolekach oraz sposób ich zażywania znajdują się w dziale ARTYKUŁY w temacie ZIOLOŁEKI.

Środki te można nabyć w niektórych sklepach zielarskich bądź zamówić za pobraniem pocztowym (płatne przy odbiorze) w sklepie zielarsko-medycznym “Leki z Bożej Apteki” (Szczecin):

EMAIL: sklep.zielarski@onet.eu

TEL: 091 433 85 38

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7

KORESPONDENCYJNA SZKOŁA „KSB” POLECA

BEZPŁATNY KURS „ZDROWIE i RODZINA”

Bezpłatne lekcje KSB otrzymasz podając swój adres na stronie:

http://www.kursybiblijne.pl/index.php?ot=ksboff