ANEMIA

Sławomir Gromadzki

 

Anemia objawia się zmniejszeniem ilości czerwonych krwinek lub hemoglobiny we krwi a tym samym ilości przenoszonego tlenu, przez co komórki są słabiej dotlenione i posiadają mniej energii.

PRAWDOPODOBNE POWODY

Zła dieta (zwłaszcza niedobór żelaza, kwasu foliowego oraz witamin B6 i B12), leki, zaburzenia hormonalne, chroniczne stany zapalne, zabiegi chirurgiczne, infekcje, wrzody układu pokarmowego, hemoroidy, obfite krwawienia menstruacyjne, ciąża, uszkodzenie wątroby, zaburzenia tarczycy, reumatologiczne zapalenie stawów, zapalenie szpiku kostnego.

Istnieje również kilka typów zaburzeń dziedzicznych, jak np. anemia sierpowata, czy talasemia, które powodują anemię.

Niedokrwistość złośliwa stanowi najcięższą odmianę anemii, spowodowaną niedoborem witaminy B12. Ludzie z tego typu zaburzeniem nie mogą przyjmować witaminy B12 doustnie w żadnej postaci.

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Minerał ten jest wykorzystywany do produkcji hemoglobiny wchodzącej w skład czerwonych ciałek krwi, odpowiedzialnej za transport tlenu. Jeśli w organizmie brakuje żelaza, proces tworzenia czerwonych krwinek spada. Anemię może powodować niewystarczający napływ i/lub wchłanianie żelaza albo znaczna utrata krwi. Ta druga przyczyna często dotyczy kobiet cierpiących na obfite lub długie krwawienie menstruacyjne, to z kolei może być spowodowane zachwianiem równowagi hormonalnej, włókniakiem lub rakiem macicy. Kobiety, które stosują antykoncepcyjne wkładki wewnątrzmaciczne również należą do grupy zwiększonego ryzyka, podobnie jak te, które nadużywają leków przeciwzapalnych (aspiryna czy ibuprofen). Nadmierne stosowanie aspiryny, zwłaszcza przez ludzi starszych, może spowodować wewnętrzny krwotok.

Wśród osób cierpiących na anemię 20 % stanowią kobiety, a 50 % to dzieci. Bardzo często jest to choroba utajona, ponieważ jej objawy rzadko są rozpoznawane. Pierwszym symptomem postępującej anemii może być utrata apetytu, zaparcia, bóle głowy, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Zaawansowana anemia może objawiać się osłabieniem, zmęczeniem, niską temperaturą kończyn, depresją, zawrotami głowy, ogólną bladością, łamliwością paznokci, bladymi ustami i powiekami, suchością w ustach, a u kobiet brakiem menstruacji.

Anemia często bywa podstawową oznaką choroby. Czasami jest ona pierwszym wykrywalnym objawem zapalenia stawów, infekcji lub poważnej choroby (z nowotworem włącznie). Dlatego też anemia powinna być zawsze badana, a jej przyczyny dokładnie określane. Lekarz może przeprowadzić prosty test o nazwie OB (tempo sedymentacji erytrocytów), który pozwoli wykryć każdy stan zapalny w twoim organizmie.

LECZENIE

Leczenie jest zależne od rodzaju anemii, jeśli jest ona wynikiem innego schorzenia, należy skupić się na wyleczeniu choroby podstawowej. Konieczne jest wyleczenie źródła krwawienia, gdy ono stanowi powód niedokrwistości (usunięcie polipa jelita grubego, leczenie choroby wrzodowej, nadmiernego krwawienia miesięcznego itp.).

Częściej należy spożywać następujące produkty: jabłka, morele, szparagi, banany, brokuły, warzywa liściaste, groszek, pietruszkę, śliwki, suszone śliwki, winogrona, rodzynki, otręby ryżu, dynia, rzepa, cale ziarna oraz słodkie ziemniaki. Należy także spożywać produkty bogate w witaminę C, aby poprawić wchłanianie żelaza.

Spożywać przynajmniej jedną łyżkę stołową melasy z trzciny cukrowej dwa razy dziennie (dzieci 1 łyżeczkę do herbaty w szklance mleka sojowego dwa razy dziennie). Melasa z trzciny cukrowej jest bogatym źródłem żelaza i podstawowych witamin z grupy B.

Unikać należy pokarmów zawierających kwas szczawiowy (czekolada, kakao, kapusta włoska, rabarbar, szpinak, woda sodowa, szczaw, większość gatunków orzeszków, groch). Kwas szczawiowy utrudnia wchłanianie żelaza.

Należy unikać: palenia papierosów, piwa, batonów czekoladowych, cukru (wyeliminowanie cukru z diety poprawia wchłanianie żelaza), produktów nabiałowych, lodów oraz napojów bezalkoholowych. Dodatki do tych artykułów utrudniają wchłanianie żelaza. Z tego samego powodu należy unikać kawy (polifenole) oraz herbaty (taniny). Kawa szczególnie wypita po posiłku może zmniejszyć przyswajalność żelaza nawet o 70%, natomiast np. owoce o dużej zawartości witaminy C spożyte po posiłku znacznie zwiększają przyswajalność żelaza.

Przed rozpoczęciem terapii żelazem należy przeprowadzić kompleksowe badanie krwi, aby określić, występowanie niedoboru żelaza. Nadmiar żelaza prowadzi do nadmiaru w organizmie wolnych rodników tlenowych i może uszkodzić wątrobę, serce, trzustkę oraz funkcje odpornościowe komórek, a nawet prowadzić do nowotworu. Stosować terapię żelazem tylko pod kontrolą lekarza.

Ponieważ żelazo jest usuwane z organizmu wraz ze stolcem, nie należy w tym samym czasie stosować środków czy ziół przeczyszczających ani przyjmować produktów bogatych w żelazo i błonnik np. otrąb, gdy mają one właściwości przeczyszczające.

Nie przyjmować w tym samym czasie żelaza i innych minerałów: wapnia, witaminy E, cynku czy środków zobojętniających kwas. Mogą one utrudniać wchłanianie żelaza.

Osoby cierpiące na anemię złośliwą muszą przyjmować witaminę B12 podjęzykowo, lub w formie zastrzyków czy wlewów doodbytniczych.

ZALECANE ŚRODKI

Special Two (patrz: ZIOŁOLEKI).

Witamina C po każdym posiłku zwiększa przyswajalność żelaza o 50%. Cytrusy po posiłkach.

Nie wolno spożywać kawy ( zmniejsza przyswajalność żelaza do 70%), herbaty, czekolady, coli, pepsicoli, napojów gazowanych i słodzonych, alkoholu, produktów z białej mąki.

Kwas foliowy (niezbędny w tworzeniu krwinek czerwonych) – 800 mg 2 razy dziennie. Kwas foliowy jest w tym przypadku bardzo ważny. Jego niedobór tak samo często, jak brak żelaza powoduje anemię. W przypadku niedoboru kwasu foliowego najlepiej jest jeść pęczek natki pietruszki dziennie, gdyż ma ona najwięcej kwasu foliowego, co prowadzi do szybkiego ustąpienie niedoboru.

Kelp lub Spirulina.

Pyłek pszczeli i mleczko pszczele.

Pau d’Arco.

Tylko razowe pieczywo, kasza jaglana, gryczana, owsianka, rodzynki, suszone śliwki, zarodki, kiełki, orzechy, otarte nasiona kozieradki np. z miodem.

ZIOŁA: lucerna, pokrzywa, mniszek lekarski, malina, tasznik.

Biotyna (niezbędna w tworzeniu krwinek czerwonych) – 300 mg 2 razy dziennie.

Żelazo według zaleceń lekarza (dla lepszego wchłaniania przyjmować je wraz ze 100 mg witaminy C).

Uwaga: Przed rozpoznaniem anemii nie przyjmować żelaza.

Witamina B12 – 2000 mg po sniadaniu.

Witaminy B-complex – 50 mg 3 razy dziennie.

Kwas pantotenowy (witamina B5) (niezbędna w tworzeniu krwinek czerwonych) – 50 mg 3 razy dziennie.

Witamina B6 (pirydoksyna) – 100 mg dziennie.

Witamina C (niezbędna przy wchłanianiu żelaza) – 3000 – 10000 mg dziennie.

Miedź (niezbędna w tworzeniu krwinek czerwonych) – 2 mg dziennie.

Cynk 30 mg dziennie.

Uwaga: Przy stosowaniu większych ilości cynku zwiększyć także proporcje miedzi.

Beta-karoten – 15000 jednostek IU dziennie.

Sławomir Gromadzki

zielarz@nadzieja.pl

UWAGA!

Informacje o wymienionych w opracowaniu ziołolekach oraz sposób ich zażywania znajdują się w dziale ARTYKUŁY w temacie ZIOLOŁEKI. Środki te można nabyć w niektórych sklepach zielarskich bądź zamówić za pobraniem pocztowym (płatne przy odbiorze) w sklepie zielarsko-medycznym “Leki z Bożej Apteki” (Szczecin):

EMAIL: sklep.zielarski@onet.eu

TEL: 091 433 85 38

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7