PASZTETY I PASTY NA KANAPKI
Pasta z grochu
Ugotować namoczony uprzednio w ciągu nocy groch z dodatkiem soli. Wyszorować warzywa i wrzucić do wrzącej osolonej wody nie obierając. Gotować 15 minut. Obrać ze skórki i razem z ugotowanym grochem przemielić przez maszynkę. Do masy dodać 3 łyżki oleju, rozgniecione ząbki czosnku, przyprawy, dosolić w miarę potrzeby i dokładnie wymieszać. Pasta doskonała jest do razowego chleba.
0,5 kg grochu, 1 marchewka,
1 pietruszka, 1 mały seler,
2 ząbki czosnku, 3 łyżki oleju
słonecznikowego tłoczonego
na zimno, sól, pieprz, majeranek
zielona pietruszka
Humus z ciecierzycy
Ciecierzycę namoczyć na parę godzin i gotować tak długo, aż ziarna będą miękkie. Zmielić na masę i dobrze wymieszać z pozostałymi składnikami: zmiażdżonymi ząbkami czosnku, sokiem wyciśniętym z cytryn, pastą tahini ewentualnie kilkoma łyżkami oleju tłoczonego na zimno, posiekaną natką pietruszki, solą, pieprzem i innymi przyprawami. Pasta jest doskonała do ciemnego razowego chleba.
25 dag ciecierzycy (cieciorki),
3 ząbki czosnku, 2 cytryny,
10 dag pasty sezamowej – tahini
pęczek natki pietruszki, sól,
pieprz i zioła do smaku
Pasta zbożowa z pieczarkami
Ugotować ziarna do miękkości. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć drobno pokrojone pieczarki i cebulę. Połączyć z ugotowanymi ziarnami i zemleć przez maszynkę. Doprawić przyprawami do smaku. Kanapki można posypać drobno posiekanym szczypiorkiem lub pietruszką.
pół szklanki ziarna pszenicy,
pół szklanki ziarna żyta,
5 pieczarek, 2 cebule,
3 łyżki oliwy tłoczonej na zimno;
przyprawy: tymianek, pietruszka,
Pasta orzechowo-fasolkowa
Uprażyć na patelni przez kilka minut orzechy. Ugotować fasolkę i odcedzić. Cebulę obrać, pokroić w małą kostkę i podsmażyć na patelni. Wszystkie składniki zmieszać i przemielić przez maszynkę lub w mikserze. Dodać do smaku olej sól i przyprawy.
20 dag zielonej fasolki szparagowej,
pół szklanki orzechów włoskich,
1 cebula, 2 łyżki oleju
słonecznikowego (toczonego
na zimno, sól, pieprz,
szczypta gałki muszkatołowej
Pasta z bakłażana
Odciąć końcówki bakłażanów, nakłuć warzywa widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec na blasze wysmarowanej tłuszczem około 45 minut. Po wystygnięciu zdjąć z bakłażanów skórkę. Podsmażyć cebulę na łyżce oliwy. Cebulę i obrane bakłażany przekręcić przez maszyn użyć miksera albo widelca. Wymieszać z sokiem wyciśniętym z cytryny, tahini, zmiażdżonymi ząbkami czosnku, posiekaną natka z pietruszki, solą pieprzem i przyprawami.
2 bakłażany, 1 cytryna, 1 cebula,
pot szklanki tahini, 3 ząbki czosnku,
natka z pietruszki, sól, pieprz,
1 łyżka oliwy
Pasta z pszenicy
Pszenicę namoczyć na noc, a następnie ugotować. Zemleć w maszynce i dodać roztarte ząbki czosnku, obranego ze skórki i również rozgniecionego pomidora, posiekaną natkę z pietruszki, oliwę, przyprawy. Wymieszać dokładnie jeśli pasta jest za gęsta należy dodać wody. Pasta smakuje doskonale na kanapce z razowego chleba.
1 szklanka pszenicy,
3 ząbki czosnku, 1 pomidor,
2 łyżki oliwy, natka z pietruszki,
sól i pieprz do smaku
Pasta z awokado
Mikserem rozetrzeć umyte i obrane owoce awokado. Pokroić w bardzo drobniutką kostkę ogórek, cebulkę i paprykę. Pokrojone warzywa wymieszać z masą z awokado i z sokiem z cytryny oraz z przyprawami. Masę można przed podaniem schłodzić w lodówce.
2 sztuki awokado, cytryna,
1 czerwona papryka,
1 mata czerwona cebulka,
1 maty kiszony ogórek, sól,
pieprz, papryka
Pasta warzywna
Marchew, pietruszkę, pora, cebulę i seler pokroić w drobną kostkę. Podsmażyć warzywa na patelni z rozgrzanym tłuszczem. Przełożyć do rondelka, dolać szklankę wody, posolić i dusić na wolnym ogniu kilkanaście minut, tak aby woda całkowicie wyparowała. Ostudzić. Zmiksować dodając musztardy, pokrojonej w drobną kostkę papryki i posiekanej natki pietruszki.
20 dag marchwi, 15 dag pietruszki,
1 średni seler, 2 pory, 2 cebule,
1 papryka, 5 łyżek oleju tłoczonego
na zimno, sól, pieprz, łyżka
musztardy, natka pietruszki
Pasta słonecznikowa
Uprażyć nasiona słonecznika na suchej patelni. Po ostygnięciu zmiksować z oliwą, solą i wodą, której dodać tyle, aby przykryła w mikserze ziarna. Pasta doskonale komponuje się z razowym chlebem i świeżymi ziołami.
1 szklanka nasion ze słonecznika,
2 łyżki oleju słonecznikowego, sól
Pasta z soczewicy
Ugotować namoczoną uprzednio przez 2 godziny soczewicę. Ugotować w osolonej wodzie warzywa. Na patelni podsmażyć na złoty kolor pokrojoną w kostkę cebulkę. Połączyć wszystkie składniki i przemielić przez maszynkę. Dodać przyprawy i pastę dokładnie wymieszać.
50 dag soczewicy, 2 marchewki,
1 pietruszka, 1 seler, 2 cebule,
2 łyżki oliwy;
przyprawy: pieprz, czarnuszka,
łyżka zielonego koperku, sól
Pasta ze słonecznika i ryżu
Namoczyć ziarna słonecznika na noc. Ugotować ryż. Zmiksować jeszcze gorący razem ze słonecznikiem, po czym dodać przyprawy. Doskonale smakuje na razowym chlebie.
pół szklanki słonecznika,
pół szklanki ugotowanego ryżu,
2 łyżki oleju słonecznikowego,
1 ząbek czosnku, sól, pieprz, przyprawy
Pasta z fasoli i szczypiorku
Namoczoną przez kilka godzin fasolę ugotować do miękkości, wsypać pod koniec gotowania szczyptę soli. Cebulę oc2yścić, pokroić i udusić na oliwie. Szczypiorek oczyścić, poszatkować. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i zmiksować lub przekręcić przez maszynkę. Podawać do razowego chleba.
1 szklanka białej fasoli,
pęczek szczypiorku, 1 cebula,
2 łyżki oliwy, sól, pieprz do smaku
Czerwony humus
Namoczyć cieciorkę przez noc, ugotować około l godzinę do miękkości. Ugotować w osolonej wodzie buraki w mundurkach. Obrać z łupin. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i przyrumienić na patelni z oliwą. Zmiksować razem na gładką masę ostudzone składniki: cieciorkę, buraki i cebulę, dodając oliwy, ząbki czosnku, tahini i przyprawy. Jeśli pasta będzie za sucha – dodać wody. Pasta jest doskonała na razowe kanapki posypane trybulką.
25 dag ciecierzycy (cieciorki),
1 duża cebula, 50 dag buraków,
3-4 łyżki tahini, 3 ząbki czosnku,
3 łyżki soku z cytryny, 3 łyżki oliwy;
przyprawy: odrobina białego
pieprzu, tymianek
Pasta z fasoli i kapusty
Fasolę namoczyć na kilka godzin, ugotować do miękkości w świeżej wodzie, pod koniec gotowania dodać sól. Kapustę włoską oczyścić, pokroić na grube kawałki i ugotować w jak najmniejszej ilości wody. Cebulę oczyścić, pokroić drobniutko i udusić na wolnym ogniu na łyżce oliwy. Można ją podlać także odrobiną wody. Wszystkie składniki: fasolę, kapustę, cebulę, miso umieścić w jednym garnku i dokładnie zmiksować lub przekręcić przez maszynkę. Na koniec wsypać posiekany koperek i wymieszać.
1 szklanka białej fasoli,
50 dag włoskiej kapusty, 1 cebula,
1 łyżka miso, 2 łyżki oliwy tłoczonej
na zimno, 1 łyżka zielonego
koperku, sól
Kwaśna pasta z soi
Soję namoczyć na noc, ugotować. Na patelni z olejem podrumienić pokrojoną w kostkę cebulę. Pokroić ogórki. Wszystkie składniki wymieszać i przekręcić przez maszynkę. Jeżeli pasta jest za sucha dodać trochę wody lub kwasu z ogórków. Jeśli jest za rzadka dodać tartej bułki. Doprawić pieprzem i solą do smaku. Pasta jest doskonała do razowego chleba.
20 dag soi, 20 dag ogórków
kiszonych, 2 cebule, 2 łyżki oleju,
sól i pieprz
Twarożek z tofu
Tofu rozgnieść widelcem, dodać sos i drobno posiekany szczypiorek. Dodać soli i pieprzu do smaku. Wyrobić na masę. Podawać do razowego pieczywa.
15 dag białego tofu, 2 łyżki
posiekanego szczypiorku,
1 łyżeczka sosu sojowego,
szczypta pieprzu, sól
Pasztet z marchewki
Marchewkę oczyścić, umyć. Wybrać marchewki kształtne i tej samej wielkości, pozostałą połowę marchewek pokroić na talarki. Pokrojone marchewki ugotować w warzywnym wywarze przez 20 minut. Całe marchewki ułożyć w płaskim rondlu, dodać oleju, postawić na silnym ogniu i smażyć przez 5 minut, po czym ogień zmniejszyć, marchewki zalać warzywnym wywarem i winem dodać sól i przyprawy i gotować do odparowania sosu, obracając je, by równomiernie pokryły się gęstym sosem z gotowania. Ostudzić. Pietruszkę opłukać, osuszyć i posiekać. Ugotowaną marchewkę w talarkach zmiksować. Dodać sok z cytryny, skórkę cytrynową, olej i mąkę, wsypać pietruszkę i przyprawy, dokładnie wymieszać. Formę posmarować olejem. Na dnie ułożyć warstwę masy marchewkowej, następnie warstwę całych marchewek w sosie, ponownie warstwę masy, marchewki i zakończyć warstwą masy. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez około pół godziny. Pasztet podawać na gorąco lub na zimno pokrojony w plastry z sosami ziołowymi.
1,5 kg marchwi, 1 litr wywaru
warzywnego, duży pęczek natki
z pietruszki, pot szklanki oleju
słonecznikowego, pół szklanki
białego wina, 4 łyżki mąki pszennej
razowej, 2 łyżki soku z cytryny,
1 łyżka tartej skórki z cytryny, sól,
pieprz, gałka muszkatołowa,
olej do posmarowania formy
Pasztet z grochu
Groch namoczyć na 8 godzin, ugotować. Ugotować też ryż i kaszę jaglaną. Pokrojone: cebulę, pora i pieczarki oraz starty na tarce seler podrumienić na oliwie. Wszystkie składniki przekręcić przez maszynkę dodać mąkę i wodę, dokładnie wymieszać. Dodać przyprawy i sól. Wysmarować formę do pieczenia olejem, wysypać tartą bułką. Wyłożyć masę na formę i upiec w piekarniku przez około 15-20 minut.
pół kg grochu, pół szklanki ryżu,
pół szklanki kaszy jaglanej,
25 dag pieczarek, 2 cebule, 1 seler,
2 ząbki czosnku, 1 por, pół szklanki
razowej mąki, bułka do formy, olej, przyprawy