ZUPY

 

Żurek z razowej mąki
Mąkę zalać wodą w dużym szklanym słoju i przykryć szczelnie, najlepiej papierową serwetką. Odstawić w ciepłe miejsce na kilka dni. Mieszać drewnianą łyżką 2 razy dziennie. Gdy żur się zakisi – przygotować zupę. Ugotować wywar z warzyw: marchewki, pietruszki, cebuli, pora, selera i liści laurowych z pieprzem. Odcedzić warzywa, które można użyć do sałatki warzywnej. Wywar połączyć z żurem, dodać przyprawy: kminek, pieprz i sól i zagotować. Podawać z grzankami z razowego chleba.
na żur: 10 łyżek razowej mąki,
1,5 szklanki wody, 2 ząbki czosnki
przyprawy: sól, kminek; na zupę: 1 marchewka, 1 pietruszka
cebula, por, pół selera, 3 liście laurowe, pieprz, sól

Zupa z czerwonej soczewicy
Na patelni rozgrzać oliwę i wrzucić pokrojoną w drobną kostkę cebulę i czosnek. Pod koniec smażenia dodać odrobinę wody i obrane ze skórki i pokrojone w cząstki pomidory. Dusić przez parę minut. Przełożyć do garnka, zalać 2,5 litrem wody, dodać soczewicę i gotować około 30-40 minut. Pod koniec dodać przyprawy i pokrojoną zieleninę.
1 szklanka soczewicy czerwonej,
1 cebula, 2 ząbki czosnku,
5 pomidorów, 3 łyżki oliwy z oliwek
przyprawy: oregano, gałka muszkatołowa, imbir, sól, pieprz,
świeże zioła: koperek, pietruszka

Żurek z grzybami
Oczyścić i rozdrobnić warzywa: marchewkę, pietruszkę, selera i pora. Wrzucić na wrzącą osoloną wodę razem z przyprawami: pieprzem i liśćmi laurowymi i gotować około 20 minut. Odcedzić
wywar, warzywa można użyć na sałatkę warzywną. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć umyte, pokrojone w ćwiartki pieczarki i drobno pokrojoną w kostkę cebulę. Dodać do wywaru i gotować razem około 5 minut. Przyprawić roztartym czosnkiem i jeśli trzeba to solą i pieprzem.
1 marchewka, 1 pietruszka,
1 cebula, pół selera, pół pora,
6-7 dużych pieczarek, 3 łyżki oliwy,
3 listki laurowe, pieprz, sól, ziele angielskie, 2 ząbki czosnku

Zupa z grzybów
Włoszczyznę umyć, oczyścić i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Zalać wodą, dodać przyprawy i ugotować wywar. Grzyby oczyścić, umyć i pokroić w kostkę. Pokroić również w kostkę oczyszczoną cebulę. Grzyby i cebulę dusić razem w rondelku na niewielkiej ilości tłuszczu i wody. Wrzucić do wywaru z warzyw. Zrobić zasmażkę: mąkę podprażyć na patelni, dodać łyżkę oleju, rozetrzeć, następnie dodać trochę wywaru, dobrze wymieszać, wlać do zupy, zagotować. Doprawić zupę solą i pieprzem. Podawać posypaną drobno posiekaną natką pietruszki lub z grzankami z razowego chleba.
pęczek włoszczyzny,
50 dag świeżych grzybów, 2 cebule,
2 łyżki oleju tłoczonego na zimno,
1 łyżka mąki, pieprz, sól,
2 liście laurowe, ziele angielskie, pęczek natki z pietruszki

Zielona zupa z pszenicy
Namoczyć pszenicę na 8-10 godzin, ugotować. Włoszczyznę obrać, zetrzeć warzywa na tarce, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki. Wrzucić warzywa i przyprawy na wrzącą, osoloną wodę i ugotować. Połączyć z ugotowaną pszenicą, przyprawić do smaku olejem i solą, ewentualnie kminkiem. Podawać z zieloną pietruszką.
pół szklanki pszenicy, pęczek
włoszczyzny, 0,5 kg ziemniaków,
3-4 łyżki oleju tłoczonego
na zimno, sól;
przyprawy: ziele angielskie,
liść laurowy, pęczek zielonej pietruszki

Zupa grzybowa
Oczyścić i pokroić grzyby w plasterki. Gotować grzyby przez około 20 minut w 2 litrach osolonej wody dodając liście laurowe, ziele angielskie i pokrojone w drobną kosteczkę i podsmażone uprzednio na patelni (około 3 minuty na silnym ogniu) warzywa: cebulkę, seler, pietruszkę, marchewkę. Ugotować makaron sojowy według przepisu podanego na opakowaniu. Połączyć zupę z makaronem i doprawić ziołami do smaku. Podawać posypaną natką z pietruszki.
50 dag świeżych grzybów:
borowików, maślaków,
podgrzybków lub kozaków,
30 dag makaronu ryżowego
lub sojowego, 1 cebula, niewielki
kawałek selera, pietruszki
i marchewki, 2 łyżki oliwy;
przyprawy. 2 liście laurowe,
kilka ziaren ziela angielskiego,
sól, pieprz, 2 łyżki posiekanej natki z pietruszki

Zupa krem z zielonego groszku
Do garnka z wrzącą osoloną wodą wrzucić groszek i pokrojone w drobną kostkę pozostałe warzywa. Gotować do miękkości, czyli około 20 minut. Schłodzić i zmiksować. Przyprawić do smaku zmiażdżonym ząbkiem czosnku i przyprawami. Przygotować grzanki: na patelni rozgrzać tłuszcz i wrzucić pokrojony w kostkę chleb. Podrumienić. Podawać zupę z grzankami posypaną zielonym szczypiorkiem.
50 dag zielonego groszku,
2 ziemniaki, pół średniego selera,
1 ząbek czosnku, 3 cienkie kromki
razowego czerstwego chleba,
3 łyżki posiekanego szczypiorku, 3 łyżki oliwy, sól, pieprz

Chłodnik z zielonego groszku z miętą
Pod przykryciem dusić na oleju, około 10 minut poszatkowaną kapustę i groszek. Wlać wodę lub wywar z warzyw i gotować 20 minut. Przestudzić i zmiksować. Dodać posiekaną miętę, doprawić do smaku solą i pieprzem. W czasie upałów można podawać na zimno, w czasie chłodniejszych dni – na gorąco.
litr wody lub wywaru z warzyw,
25 dag białej kapusty,
2 szklanki zielonego groszku,
1 łyżka posiekanej mięty, 3 łyżki oleju tłoczonego na zimno

Chłodnik koperkowy
Pory oczyścić i pokroić na plastry. Podrumienić na patelni z oliwą. Przełożyć do garnka, zalać wodą i gotować parę minut. Dodać pokrojone gałązki selera, szpinaku, pokrojone w bardzo drobną kostkę ziemniaki i marchew oraz fasolkę. Gotować około 20 minut. Po zestawieniu zupy z ognia dodać pokrojony drobno koper i natkę pietruszki. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Można podawać zarówno na zimno jak i na gorąco.
2 pory, pęczek kopru,
15 dag szpinaku, 2 gałązki natki
selera, 2 ziemniaki, 2 marchewki,
garść zielonej fasolki szparagowej,
2 łyżki posiekanej natki pietruszki,
sól, pieprz, 3 łyżki na zimno toczonej oliwy

Barszcz biały
Do garnka z gotującą się wodą wrzucić oczyszczone i pokrojone warzywa: marchew, seler, kapustę oraz grzyby i przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, sól i gotować na wolnym ogniu około pół godziny. Zrobić zasmażkę: na rozgrzany olej na patelni włożyć cebulę i mąkę, rozprowadzić wywarem, wlać do zupy i gotować razem około 10 minut. Wsypać majeranek i wlać powoli mieszając ukiszony barszcz. Zagotować tylko do pierwszego wrzenia. Można podawać z pokrojonym w kostkę wędzonym tom lub z grzankami.
2-3 marchewki, pół selera,
2 cebule, kawałek kapusty włoskiej,
3 grzyby suszone, liść laurowy,
kilka ziaren ziela angielskiego,
majeranek, sól, 1 łyżka mąki
razowej pszennej, 1 łyżka oleju,
pół litra kiszonego barszczu (przepis w rozdziale o przetworach)

Grochówka
Na patelni rozgrzać l łyżkę oleju i dodać obrane i pokrojone w drobną kostkę warzywa. Smażyć około 5 minut, ciągle mieszając. Do garnka z około litrem wody wrzucić groch i gotować godzinę, aż groch będzie miękki. Pod koniec gotowania dodać podsmażone warzywa i przyprawy. Gotować jeszcze 5 minut. Przygotować grzanki: kromki pokroić na kostkę i podsmażyć na patelni na łyżce oliwy, aż się zarumienia. Dodać do zupy. Można dodać też gomasio i natkę pietruszki.
10 dag grochu, 1 cebula,-! marchew,
kawałek selera, 1 mato pietruszka,
2 łyżki oleju słonecznikowego
tłoczonego na zimno;
przyprawy: majeranek, kminek,
liść laurowy, pieprz;
kilka kromek czerstwego
razowego chleba

Jarzynowa
Ugotować fasolę przez około godzinę, do miękkości. Na patelni rozgrzać olej i dodać pokrojone w kostkę warzywa: cebulę, czosnek, kapustę, cukinię, bakłażana i pokrojone w plastry grzyby. Na koniec dodać obrane ze skórki i pokrojone pomidory, dusić parę minut. Połączyć ugotowaną fasolę z duszonymi warzywami, dodać wody i zagotować. Gdy się zagotuje, dodać makaron i gotować jeszcze 10-15 minut. Pod koniec gotowania dodać sól i przyprawy. Posypać natką.
10 dag białej drobnej fasolki,
1 cebula, 3 ząbki czosnku,
10 dag kapusty, 10 dag pieczarek,
20 dag cukini, 1 mały bakłażan,
3 pomidory, 5 dag pełnoziarnistego
makaronu, 2 łyżeczki oleju,
natka z pietruszki;
przyprawy: oregano, pieprz, sos sojowy

Chińska zupa jarzynowa
Umyć i obrać warzywa: paprykę pokroić na drobniutkie paseczki, pieczarki w ćwiartki, cebulę na kawałki długości około 5 cm. Kapustę poszatkować. Rozgrzać w woku lub na dużej patelni oliwę i wrzucić warzywa na 5-10 minut. Przełożyć do garnka, zalać wodą lub warzywnym bulionem i gotować około 30 minut. Do gotującej się zupy dodać pokrojone pędy bambusa, kiełki sojowe i makaron. Gotować jeszcze kilka minut. Zupę doprawić solą, pieprzem, sosem sojowym i tabasco. Posypać pokrojonym drobno szczypiorkiem.
15 dag makaronu ryżowego
lub sojowego, 1 czerwona papryka,
30 dag pieczarek, pęczek cebuli,
ćwiartka niewielkiej białej kapusty,
10 dag pędów bambusa z puszki
(niekoniecznie), 15 dag kiełków
sojowych, 2 łyżki posiekanego
szczypiorku, sos sojowy, pieprz,
papryka mielona, kilka kropli tabasco

Zupa cebulowa z tofu
Cebulę udusić na oleju do miękkości, po czym zalać wodą wymieszaną z sosem sojowym. Lekko przestudzić i zmiksować. Dodać pokrojone w drobną kostkę tofu i doprowadzić do wrzenia.
Podawać zupę posypaną natką z pietruszki.
4 duże cebule, 2 łyżki oleju
tłoczonego na zimno, 2 szklanki
wody lub wywaru z warzyw, 30 dag
tofu, 3 łyżki sosu sojowego,
natka z pietruszki

Zupa ogórkowa z boczniakami
Ugotować ryż lub kaszę na sypko. Warzywa umyć, pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni na rozgrzanej oliwie. Do garnka z osoloną, gotującą się wodą włożyć składniki zupy: podsmażone warzywa, drobno pokrojone grzyby. Gotować przez około 20 minut. Pod koniec gotowania dodać obrane i cienko pokrojone lub starte na tarce ogórki oraz przyprawy. Wszystko razem zagotować. Podając zupę nałożyć na każdy talerz ryż lub kaszę. Dodać świeżo pokrojoną zieleninę.
50 dag ziemniaków,
25 dag boczniaków,
10 dag brązowego ryżu lub kaszy
perłowej, 10 dag marchwi,
1 por (biała część), 15 dag ogórków
kiszonych, 3 łyżki oliwy, pęczek
natki pietruszki;
przyprawy: sól, pieprz, liść laurowy, majeranek

Zupa czosnkowa z parówkami sojowymi i grzankami
Ugotować pokrojone w kostkę warzywa: włoszczyznę i 2 cebule, a pod koniec gotowania dodać pomidory bez skórki. Na koniec dodać zgniecione ząbki czosnku i łyżkę oleju. Zupę zmiksować. Można podawać również zupę nie zmiksowaną, wówczas należy tylko przetrzeć przez sitko pomidory. Przygotować grzanki: pokrojone w kostkę kromki wrzucić na patelnię z rozgrzanym tłuszczem, podrumienić. Do zupy, przed podaniem wrzucić pokrojone na kawałki parówki i grzanki. Można też posypać zieloną natką.
6 ząbków czosnku, włoszczyzna,
2 pomidory, 2 cebule, paczka
parówek sojowych, 4,5 kromek
razowego chleba, 3 łyżki oleju

Zupa-krem czosnkowa z grzankami
Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju i dodać pokrojone w kostkę warzywa: cebule, marchew, pietruszkę, seler i rozgnieciony czosnek. Smażyć do zarumienienia, po czym dodać szklankę wody i dusić pod przykryciem około 10 minut. Do garnka wlać 1,5 litra wody, dodać liść laurowy i sól, gdy woda zawrze wrzucić obrane i pokrojone ziemniaki. Gotować 25 minut. Pod koniec gotowania dodać uduszone warzywa i resztę przypraw: rozprowadzone w pól szklanki zupy miso, tymianek, pieprz, sól. Zupę lekko ostudzić, wyjąć liść laurowy i zmiksować. Przygotować grzanki: na patelni rozgrzać łyżkę oleju i dodać pokrojone kromki razowego chleba. Grzanki i ewentualnie natkę cebulki dodawać do zupy bezpośrednio przed jedzeniem.
2 cebule, 8 ząbków czosnku,
1 pietruszka, kawałek selera,
2 marchewki, 25 dag ziemniaków;
przyprawy: tymianek, pieprz,
1 łyżeczka miso,
3 łyżki oleju słonecznikowego, 3 kromki razowego chleba

Strzępki sojowe
Ugotować kotlety sojowe z sosem sojowym, zielem angielskim i solą przez ok. 20 minut. Na rozgrzany tłuszcz wrzucić pokrojone w paseczki warzywa: marchewkę, seler, pietruszkę, por i pieczarki pokrojone w cząstki. Pod koniec smażenia dorzucić pokrojone w paseczki kotlety sojowe. Przełożyć wszystko do dużego garnka, zalać wodą, tak aby woda pokryła składniki. Dodać pokrojoną w paseczki paprykę i dusić pod przykryciem około 25 minut. Pod koniec duszenia dodać przyprawy: pieprz, majeranek, paprykę mieloną, sól. Jeśli zupa jest za gęsta – dodać wody.
paczka kotletów sojowych
z proteiny sojowej, 1 marchewka,
pół selera, 1 pietruszka, 1 papryka
czerwona, 1 por, 20 dag pieczarek,
1 łyżka sosu sojowego, 3 łyżki oleju,
pół łyżeczki pieprzu, 2 łyżki
majeranku, ziele angielskie, łyżeczka łagodnej papryki, sól

Zupa kalafiorowo-kokosowa
Ziarna jęczmienia namoczyć przez godzinę, odcedzić. Wodę z moczenia zachować. Na rozgrzany na patelni olej wrzucić posiekaną w drobną kostkę cebulę i czosnek, zarumienić. Dodać startą na tarce lub pokrojoną w drobną kostkę marchewkę, paprykę i seler oraz ziarno jęczmienia. Całość podrumienić. Przełożyć do garnka, zalać wodą z moczenia jęczmienia, uzupełnić świeżą wodą. Dodać kalafior podzielony na małe różyczki, sól. Gotować na wolnym ogniu około pół godziny. Pod koniec gotowania dodać wiórki kokosowe i przyprawić pieprzem i solą.
1 średni kalafior, 1 marchewka,
kawałek selera, 1 papryka,
1 cebula, 2 ząbki czosnku,
2 łyżki wiórków kokosowych,
3 łyżki ziarna jęczmienia,
2 łyżeczki oleju słonecznikowego, pieprz, sól

Zupa z soczewicy
Soczewicę przebrać, umyć i namoczyć w zimnej wodzie na około 2 godziny. Cebulę, czosnek i seler pokroić w drobną kostkę i zarumienić na patelni na oliwie. Dodać je do gotującej się już około godziny, pod przykryciem, soczewicy. Gotować dalej, na wolnym ogniu, jeszcze około godziny, aż soczewica rozgotuje się na puree. Pod koniec gotowania dodać sól i pieprz do smaku, a po zdjęciu żupy z ognia dodać oregano i pokrojoną drobno gałązkę selera naciowego. Można podawać z grzankami z razowego chleba.
40 dag soczewicy, 1 cebula,
pół selera, gałązka selera
naciowego, ząbek czosnku,
3 łyżki oliwy tłoczonej na zimno, sól, pieprz, oregano

Zupa cebulowa
Oczyścić warzywa i pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać olej i dodać pokrojone warzywa: cebulę, czosnek, marchewkę, seler, pietruszkę. Podrumienić na złoty kolor. Podlać wodą, dodać sól, pieprz i listek laurowy i dusić pod przykryciem około 10 minut. Przełożyć do garnka, dodać około litra wody i gotować 20 minut. Pod koniec gotowania dodać miso rozmieszane w łyżce wody, sos sojowy i ewentualnie pieprz. Można zupę zmiksować lub nie. Podawać posypaną natką pietruszki.
45 dag cebuli, 2 ząbki czosnku,
1 marchewka, 1 pietruszka,
kawałek selera, 2 łyżki oleju
słonecznikowego, sól, pieprz,
listek laurowy, sos sojowy, 1 łyżeczka miso, szczypiorek

Zupa z soczewicy i pomidorów
Namoczyć soczewicę przez około godzinę. Ugotować do miękkości. Na oleju podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek dodać do ugotowanej soczewicy. Dodać pokrojone i oczyszczone ze skóry pomidory. Jeśli trzeba – uzupełnić wodę w garnku, chwilę pogotować. Doprawić solą, imbirem i pieprzem. Zupę zmiksować, lub przetrzeć przez sito. Można podawać z grzankami z razowego chleba lub pokrojonymi w małe kawałki parówkami sojowymi.
1 szklanka nasion soczewicy,
2 cebule, 3 pomidory, 1 łyżka oleju
słonecznikowego, 2 ząbki czosnku, pół łyżeczki imbiru, sól, pieprz

Zupa z bobu
Ugotować bób do miękkości, odlać. Poczekać aż trochę ostygnie, zdjąć skórkę z ziaren i przetrzeć je przez sito lub zmiksować. Osobno ugotować obraną cebulę, pomidory, z których zdjąć skórkę i pokrojone drobno selery. Połączyć oba składniki i przyprawić do smaku solą, pieprzem, oliwą, posiekaną pietruszką.
20 dag bobu, 1 średni seler,
2 pomidory, 2 cebule, 3 łyżki oliwy,
gałązka zielonej pietruszki, sól, pieprz

Pikantna zupa z fasoli adzuki
Fasolę namoczyć przez noc. Ugotować przez około 40 minut. Po 20 minutach gotowania dodać pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Pod koniec gotowania dodać cebulę i paprykę. Cebulę, czosnek i papryki obrać i pokroić w drobną kostkę. W rondlu lub na patelni rozgrzać oliwę i wrzucić pokrojone warzywa. Tak przygotowane, dodać do gotującej się fasoli. Przed samym końcem gotowania dodać również pokrojony w kostkę ananas. Dodać soku z cytryny, soli i pieprzu do smaku.
25 dag fasoli adzuki, 1 cebula,
1 świeża papryka zielona, 1 papryka
czerwona, 3 łyżki oliwy z oliwek,
30 dag ziemniaków, 2 ząbki
czosnku, pół świeżego ananasa,
3 łyżki soku z cytryny; przyprawy: świeżo zmielony pieprz, sól
Zupa-krem z selera z grzankami i groszkiem
Pokroić seler i razem z pokrojonymi warzywami ugotować, wrzucając warzywa na wrzątek. Gdy się ugotują, zmiksować dodając 2 łyżki oleju. Kromki razowego chleba pokroić na grzanki i wrzucić na rozgrzany na patelni olej. Podsmażyć. Do zupy dodać groszek i pokrojoną zieloną natkę. Bezpośrednio przed podaniem dodać grzanki.
1 seler, 1 szklanka obranych
i pokrojonych w kostkę warzyw:
marchewki, pietruszki, ziemniaków,
cebuli, 3 kromki razowego chleba,
szklanka zielonego groszku,
3 łyżki oleju słonecznikowego tłoczonego na zimno,
sól, natka z zielonej pietruszki; przyprawy: pieprz, tymianek
Zupa pokrzywowa z ryżem
Drobno posiekaną cebulę zeszklić na oleju. Przełożyć do rondla. Zalać 0,5 litrem wody, dodać opłukany brązowy ryż i 2-3 filiżanki posiekanych pokrzyw. Osolić i przyprawić. Gotować do miękkości ryż.
3 cebule, 4 łyżki oleju
słonecznikowego, 3/4 szklanki
brązowego ryżu, duży pęczek
młodych pokrzyw, wywar z jarzyn, sól, pieprz i przyprawy

Zupa z glonami
Namoczyć glony na około 15 minut w gorącej wodzie. Wyjąć i drobno pokroić. Na patelni rozgrzać oliwę i wrzucić pokrojony drobno lub starty na tarce imbir. Smażyć około 2 minuty Przełożyć do rondla, dodać startą na tarce lub pokrojoną w drobne kawałki marchew i seler oraz glony. Zalać wywarem z warzyw lub wodą, po czym przykryć i dusić na małym ogniu przez około 15 minut. Pod koniec duszenia wlać sos sojowy, rozprowadzone w małej ilości wody miso i gotować jeszcze przez 10 minut.
5 dag glonów arame lub innych,
1 marchewka, kawałek selera,
2 łyżki oliwy, wywar z warzyw,
2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżka miso, pół łyżeczki świeżego kłącza imbiru

Zupa z dyni
Do rondla wlać olej, rozgrzać go, po czym kolejno wrzucać: pokrojoną w drobną kostkę cebulę, marchewkę, seler. Dodać wody lub wywaru z warzyw i pokrojony w kostkę miąższ dyni. Dusić wszystkie składniki na wolnym ogniu przez około 35 minut. Doprawić przyprawami: gałką muszkatołową, solą, pieprzem i sokiem wyciśniętym z cytryny. Ostudzić. Zmiksować zupę, jeśli jest zbyt gęsta – rozcieńczyć wodą. Można podawać z natką z zielonej pietruszki i grzankami z razowego chleba.
1 mała cebula, 1 marchewka,
kawałek selera, 50 dag miąższu
z żółtej dyni, 2 łyżki oleju
słonecznikowego, sok z 1 cytryny,
przyprawy: 1 łyżeczka tartej gałki muszkatołowej, sól, pieprz
Zupa z młodych pokrzyw
Drobno posiekaną cebulę zeszklić na oliwie, zasypać mąką razową i sporządzić jasną zasmażkę. Przełożyć do rondla. Dodać drobno posiekane pokrzywy i pokrojone w kostkę ziemniaki i zalać wywarem z jarzyn. Gotować 15-20 minut. Przyprawić solą i dowolnymi przyprawami.
3 cebule, 3 łyżki oliwy,
3 łyżki mąki razowej pszennej,
duży pęczek młodych pokrzyw,
0,5 kg ziemniaków, wywar z jarzyn, sól, przyprawy

Zupa amarantowo-porowa
Ugotować popping przez 10 minut w wywarze z jarzyn na małym ogniu. W tym czasie pokroić oczyszczoną cebulę w drobną kostkę i por w krążki. Udusić na patelni z oliwą. Dodać do gotującej się zupy i razem gotować jeszcze przez kilka minut. Przyprawić ziołami i posiekanym drobno szczypiorkiem.
20 dag poppingu (czyli prażonych
nasion z amarantusa),
1 litr wywaru z jarzyn, 1 cebula,
1 por, 2 łyżki oliwy;
przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa,
posiekany szczypiorek

Zupa z cieciorki
Cieciorkę namoczyć na noc. Gotować z kombu (l cm glonu na osobę). Po około 20 minutach gotowania dodać pokrojone w kostkę, wielkości odpowiadającej cieciorce, warzywa: dynię, cebulę, marchewkę, pasternak. W ostatniej fazie gotowania dodać miso: wlać je na wrzącą zupę i już nie dopuszczając do wrzenia trzymać zupę na ogniu około 2 minuty.
pół szklanki cieciorki, 30 dag dyni,
1 cebula, marchewka, pasternak,
kawałek glonu kombu, łyżka miso

Zupa miso z warzywami, glonami i szczypiorem
Do garnka z wodą włożyć kawałek glonu wakame, gotować 10 minut, po czym glon usunąć. Następnie dodać rozdrobnione warzywa i gotować około 15 minut, dodać pastę miso, podgrzać i doprawić. Do zupy miso można włożyć różne warzywa: kapustę, długą białą rzepę (sopel lodu) lub zwykłą rzepę, marchew, dynię, cukinię, kabaczka, cebulę, a także tofu lub grzybek shitake. Ilość użytej pasty miso też jest zmienna, zależy od wielu czynników w tym smaku, pory roku i dnia: np. rano bierze się mniej, po południu – więcej, ale generalna zasada to: l łyżeczka na osobę.
pęczek włoszczyzny, kilka nitek
glonu wakame, 4 łyżki miso, pęczek szczypioru