ZESPÓŁ DOWNA

Sławomir Gromadzki

 

Zespół Downa zwany również trisomią chromosomu 21 jest wadą wrodzoną i zaburzeniem, które powstaje podczas rozwoju płodowego (ale nie jest chorobą dziedziczną). W roku 1959 odkryto, iż zespół Downa spowodowany jest pewną anomalią w budowie chromosomów, a dokładnie obecnością dodatkowego chromosomu. Częstość występowania zespołu Downa to jeden przypadek na około 700 narodzin.

Choroba ta charakteryzuje się spowolnionym rozwojem psychicznym, upośledzeniem umysłowym o różnym natężeniu. Inne specyficzne cechy towarzyszące chorobie to wrodzona choroba serca, problemy z prawidłowym widzeniem oraz tendencje do zachorowań na ostrą białaczkę. Podczas gdy kobiety z zespołem Downa mogą mieć miesiączki i być płodne, mężczyźni są bezpłodni.

Mimo że stopień upośledzenia umysłowego różni się znacznie u poszczególnych osób z zespołem Downa, przeciętne IQ waha się w granicach 50-60. Generalnie rzecz biorąc, dzieci z zespołem Downa są w stanie nauczyć się codziennych czynności. Specjalny system nauczania i treningu pozwala wielu osobom z tym schorzeniem na prowadzenie szczęśliwego, użytecznego oraz wypełnionego miłością życia. Ludzie z zespołem Downa mogą dożyć średniego lub starczego wieku, jednakże jako osoby dorosłe podatne są na częste zachorowania na zapalenie płuc i inne choroby płucne. Dlatego, niezwykle ważne jest, aby osoba z zespołem Downa prawidłowo się odżywiała i prowadziła zdrowy tryb życia, gdyż to z pewnością przedłuży jej życie i zmniejszy ryzyko zachorowań na choroby serca, białaczkę czy choroby górnych dróg oddechowych.

Dokładne zastosowanie poniższych zaleceń będzie miało pozytywny wpływ na rozwój osoby z zespołem Downa i funkcjonowanie systemu nerwowego oraz obronnego.

Użycie dodatków żywnościowych w celu wzmocnienia metabolizmu osób chorujących na zespół Downa rozpoczęło się dzięki badaniom w latach pięćdziesiątych. Starając się odpowiednio oddziaływać na system biochemiczny chorych, rozpoczęto z dobrym rezultatem podawanie dzieciom dotkniętym tą chorobą mieszanki witamin, minerałów i hormonów. Mimo że prace te odniosły pewien sukces, zostały zignorowane przez większość uczonych przywiązanych do “tradycyjnej” medycyny.

Nie ulega wątpliwości, że bardzo dobry wpływ na osoby z zespołem Downa wywiera stosowanie wieloskładnikowych suplementów witaminowo-minerałowych (najlepiej w formie chelatowej – znacznie lepiej przyswajalnej), koniecznie zawierających niezbędne aminokwasy, przeciwutleniacze oraz enzymy. Jest to niezwykle ważne, gdyż u osób z zespołem Downa występują niedobory tych składników. Doskonałym preparatem spełniającym powyższe warunki i zawierającym wszystkie te składniki jednocześnie (włącznie z aminokwasami) jest naturalny preparat o nazwie „Special Two” (patrz: ZIOŁOLEKI).

Jeśli dziecko dotknięte zespołem Downa znajduje się w wieku niemowlęcym i jest karmione piersią, wtedy w/w suplementy powinna zażywać matka, tak aby związki te wraz z pokarmem docierały do organizmu dziecka.

Ogromne znaczenie w przypadku osób z zespołem Downa ma odpowiednia dieta. Najbardziej wskazana jest urozmaicona wegetariańska dieta. Najlepiej jest początkowo jak najdłużej karmić dziecko piersią, przy czym matka powinna być na diecie wegańskiej (wyłącznie roślinnej), unikać używek, cukru, ostrych przypraw i kontrolować stres.

Po odstawieniu od piersi najlepiej jest karmić dziecko wyłącznie pokarmami pochodzenia roślinnego, bez najmniejszych ilości pokarmów mięsnych, nabiałowych, słodyczy, napojów słodzonych, ciast, lodów, ostrych przypraw, przetworów z białej mąki itp. Dziecko należy okazywać cierpliwość i otoczyć miłością i szczególną troską.

Zamiast białego pieczywa i przetworów z białej mąki należy podawać jedynie razowe pieczywo, makaron razowy, ryż z błonnikiem, często kasze jaglaną z owocami, gdyż takie produkty dostarczą odpowiednich ilości witamin. Oczywiście codziennie dziecko powinno tez jeść świeże owoce i warzywa. Zamiast mleka krowiego można karmić dziecko mlekiem sojowym, owsianym itp.

Codzienna dieta powinna zawierać świeże pokarmy roślinne bogate w białko (soja i przetwory, mleko sojowe, ryż z błonnikiem, rośliny strączkowe, orzechy, nasiona, kasza jaglana), roślinne pożywienie bogate w magnez (świeże, zielone warzywa, orzechy i ziarna, tofu – ser z soi, melasę, jabłka, wodorosty w tabletkach –„Kelp”, nierafinowane produkty zbożowe itp.).

Niektórzy twierdzą, że z pewnych powodów lepiej jest nie podawać zbyt dużo pokarmów zawierających gluten (pszenica, żyto, owies itp.). Jednak nie ma naukowego potwierdzenia tego, że takie pokarmy maja negatywny wpływ na rozwój dziecka z zespołem Downa.

Niezwykle ważny jest codzienny ruch i ćwiczenia na świeżym powietrzu połączone z głębokim oddychaniem. Pomaga to w dotlenianiu mózgu.

Dziecko powinno jak najczęściej słuchać muzyki, najlepiej religijnej i klasycznej. Muzyka powinna być przyjemna dla ucha, wprawiać w radosny nastrój i wywierać kojący wpływ na system nerwowy. Nie wolno pozwalać dziecku na słuchanie muzyki rockowej, gdyż ma ona niewątpliwie destrukcyjny wpływ na system nerwowy.

Opieka nad dziećmi z zespołem Downa zależy od stopnia psychicznego i fizycznego upośledzenia. Z uwagą planowane programy rozwijające zdolności motoryczne i mentalne dziecka stanowią klucz do sukcesu. Ponieważ potencjał do uczenia się jest największy w okresie niemowlęctwa, zacznij program stymulacji najszybciej, jak to możliwe. Jest to szczególnie ważne w przypadku zdolności motorycznych dziecka.

Wieloskładnikowy preparat (najlepiej „Special Two”) zawierający w składzie następujące składniki: Spirulina lub Kelp (glony morskie), kompleks witamin, i mikroelementów włącznie z aminokwasami), beta-caroten, selen, witaminy z grupy B, cholina, witamina C, E, cynk, magnez.

Preparat „Special Two” powinno się zażywać w następujący sposób:

– matka karmiąca piersią dziecko z zespołem Downa: 2 razy dziennie 1 tabletkę po posiłkach.

– Dziecku (do wieku 3 lat) należy podać 1 tabletkę dziennie zmiażdżoną i zmieszaną z płynem lub posiłkiem. Powyzej 3 lat można podawać 2 tabletki dziennie.

Dodatkowo, oprócz „Special Two” należy zażywać:

„Boracelle” (olej z ogórecznika lekarskiego o stężeniu 500 mg) – zawartość 1 kapsułki wycisnąć i podać z płynem lub posiłkiem 1 raz dziennie.

Lecytyna (1200mg) – zawartość 1 kapsułki wycisnąć i podawać z płynem lub posiłkiem raz dziennie.

„Fenomen Natury” – 3 razy dziennie połowę małej łyżeczki z posiłkami.

Melatonina (nie więcej niż 1/3 zawartości jednej 3mg kapsułki raz dziennie). Karmiąca matka powinna zażywać melatoninę w ilości nie większej niż 3 mg dziennie. Małemu dziecku natomiast można podawać z posiłkami lub płynem nie więcej niż 1 mg dziennie. Bardzo ważne jest aby pamiętać, by nigdy nie podawać melatoniny w dzień, ale wyłącznie wieczorem (godzinę przed zaśnięciem), gdyż tylko wtedy działa ona jak silny antyoksydant i chroni przed rakiem i miażdżycą. Zawartość 1 kapsułki (3-miligramowej) należy podzielić na 3 części i podać 1 taka część 1 raz dziennie wieczorem z płynem. Po każdym miesiącu należy robić tydzień przerwy, a po każdych 3 miesiącach stosowania melatoniny wskazana jest miesięczna przerwa.

Oczywiście, najważniejsze w tym są codzienne gorliwe modlitwy rodziców o Boże błogosławieństwo wszystkich wysiłków, które mają na celu usprawnienie fizycznego, psychicznego i duchowego rozwoju dziecka.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.