PARADONTOZA

Sławomir Gromadzki

 

Choroba dziąseł powodująca ich powolny zanik i rozchwianie zębów. Paradontoza rozpoczyna się od zapalenia dziąseł, które wywołane jest przez płytkę bakteryjną, która przykleja się do zębów powodując puchnięcie dziąseł. Obrzęk ten z kolei sprawia, że miedzy dziąsłami a zębami tworzą się kieszonki, w których gromadzą się złogi płytki bakteryjnej.

Inne powody to: oddychanie przez usta, źle dopasowane protezy zębowe, papkowate pokarmy i unikanie spożywania świeżych owoców i warzyw, co pozbawia dziąsła odpowiedniego masażu i ćwiczeń, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości pokarmów mięsnych i nabiałowych, słodyczy, kawy, alkoholu, niedobór wit. C, wapnia, niacyny, kwasu foliowego itp.

U większości osób z parodontozą, stwierdza się niedobór koenzymu Q10, dlatego należy zażywać go (30-to miligramowy) 3 x dziennie 1 kaps. (ok. 100 mg dziennie) po posiłkach. Korzystne rezultaty stosowania Q10 obserwuje się po upływie ok. 1 miesiąca. Często po stosowaniu Q10 stwierdza się ustępowanie objawów, nawet w przypadku takiej paradontozy, która oporna była na inne metody.

Dodatkowo należy zażywać jakiś dobry preparat witaminowy, np. „Special Two” – 3 x 1 tabl. po jedzeniu oraz jakąś dobrze przyswajalna wit. C (również po posiłkach).

Bardzo ważne jest wewnętrzne zażywanie i wcieranie palcem w dziąsła „FENOMENU NATURY” (specjalny miód z kitem, pyłkiem i mleczkiem pszczelim), przynajmniej 2 razy dziennie (rano i wieczorem przez ok. 15 min).

Witamina C – do 1000 mg dziennie (po posiłkach).

Bioflawonoidy, rutyna, Ostron (najlepiej wzmacnia kości przyzębia), beta-karoten, wit. E, selen, olej z pestek winogron (stosować w kuchni i wcierać), cynk, wit. B-kompleks.

UWAGA: Wszystkie w/w witaminy i minerały występują w preparacie Special Two.

Dobre wyniki daje też wcieranie w dziąsła witaminy E i niektórych olejów tłoczonych na zimno (np. sezamowego, słonecznikowego itp.) oraz trzymanie w okolicach dziąseł tabletek z węgla drzewnego (CARBO MEDICINALIS).

Codziennie należy jeść czosnek i cebule, dużo owoców i warzyw, unikać zaś spożywania mięsa, słodyczy, serów żółtych, nadmiaru nabiału, białego pieczywa i używek.

Należy unikać przyjmowania antybiotyków, a zamiast nich można stosować np. czosnek, którego działanie antybiotyczne jest skuteczniejsze i nie powoduje skutków ubocznych.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.