PRZEKĄSKI

 

Zapiekane kanapki z warzywami
Rozgrzać oliwę na patelni i wrzucić pokrojoną w drobną kostkę cebulę i brokuły. Podsmażać do czasu, aż brokuły staną się jasno zielone, a cebula jasno żółta. Ułożyć warzywa na kromce, przy-kryć drugą, ułożyć w piekarniku na formie polanej oliwą i zapiec przez około 10-15 minut.
kilka kromek z razowego chleba,
1 brokuł, 1 cebula;
szczypta ziół: bazylii, tymianku,
sól, pieprz, 1 łyżka oliwy

Zapiekane kanapki z kiszoną kapustą
Na kromki skropione oliwą ułożyć kapustę i plasterki pomidorów. Posypać przyprawami. Ułożyć kanapki na blasze wysmarowanej tłuszczem i zapiec w piekarniku przez około 15 minut.

Zapiekane kanapki z cukinią i papryką
Ułożyć kromki na blasze wysmarowanej oliwą. Na kromkach ułożyć pokrojoną w drobną kostkę cukinię paprykę i cebulkę wymieszane ze zgniecionym ząbkiem czosnku. Na wierzch położyć pokrojone na plastry pomidory, po czym posypać przyprawami i wstawić do nagrzanego piekarnika na około 15 minut.
kilka kromek razowego chleba,
pół szklanki kiszonej kapusty,
2 pomidory, 1 łyżka oliwy;
przyprawy: majeranek,
kminek, tymianek
kilka kromek razowego chleba,
szklanka pokrojonej w drobną
kostkę cukini, 1 cebula,
duża czerwona papryka,
2 pomidory, ząbek czosnku,
2 łyżki oliwy z oliwek; przyprawy:
oregano, bazylia, sól, pieprz

Kanapki z razowego chleba z majonezem i pomidorem
Przygotować majonez: mąkę wymieszać (najlepiej zmiksować) z gorącą wodą i ugotować gęstą papkę. Gdy masa ostygnie, dodawać powoli sok z cytryny, musztardę i chrzan. Jeśli chcemy, aby majonez był ostrzejszy, można dodać więcej chrzanu lub musztardy. Następnie dodawać powoli po jednej kropli olej, aż do momentu, gdy masa będzie go przyjmować. Majonez powinien mieć gęstą konsystencję. Jeśli nie – to można go schłodzić w lodówce. Smarować majonezem kanapki, a na wierzch nakładać pokrojony w talarki pomidor. Posypać drobno posiekaną cebulką. Doskonałe danie na drugie śniadanie.
5 kromek chleba razowego,
2 pomidory, 1 mała cebulka
lub szczypior;
składniki na majonez:
5 dag mąki sojowej, kilka łyżek
wody, 5 łyżek oleju ze słonecznika
tłoczonego na zimno, sok z całej
cytryny, sól, 2 łyżki musztardy,
łyżka tartego chrzanu

Placki chlebowe z pastą z grochu
Mąki wymieszać w misce razem, a następnie dodać pozostałe składniki: kminek, siemię, sól. Zagniatać ciasto dolewając małymi porcjami wodę, tak aby ciasto dało się formować. Formować placki, kłaść na blasze wysmarowanej olejem i piec kilkanaście minut na złoty kolor. Przygotować pastę: groch namoczyć na około 2 godziny, ugotować, odlać i przemielić razem z czosnkiem przez maszynkę lub zmiksować. Powstanie jednolita masa, do której dodać sól i inne przyprawy. Masą smarować placki bez-pośrednio przed spożyciem. Posypać natką lub posiekaną cebulką.
składniki na placki: 20 dag mąki
razowej pszennej, 10 dag mąki
sojowej, łyżka kminku,
łyżka siemienia lnianego,
łyżka oleju, sól;
składniki na pastę: 20 dag grochu,
3 ząbki czosnku, sól, tymianek, pieprz

Razowy przekładaniec z pomidorów i porów
Pory umyć i pokroić na talarki. Wrzucić na osolony wrzątek i gotować 5 minut. Odcedzić. Wywar z porów można użyć do przygotowania zupy. Przygotować sos: do naczynia włożyć rozgnieciony czosnek, musztardę, sok z cytryny, oliwę, pieprz, tymianek i sól, dodać kilka łyżeczek wody. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Dodać ugotowane uprzednio pory, wymieszać. Formę do pieczenia wyłożyć cienko pokrojonymi kromkami razowego chleba. Ułożyć warstwę z połowy porów, a następnie warstwę z pokrojonych w plastry pomidorów. Następnie warstwę porów i pomidorów. Przykryć warstwą chleba. Posypać pokrojoną w drobną kostkę cebulą. Wstawić do lodówki. Gdy stężeje wyłożyć na półmisek.
50 dag porów, 50 dag pomidorów,
10 kromek razowego chleba
do wyłożenia formy,
1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka
musztardy, 1 łyżka soku z cytryny,
1 łyżka oliwy z oliwek,
pół łyżeczki pieprzu,
pół łyżeczki tymianku, sól

Zapiekanka z ziemniaków i kiszonej kapusty
Ziemniaki obrać i pokroić na plastry. Rozgrzać tłuszcz na patelni i podsmażyć plastry ziemniaków. Kiszoną kapustę włożyć do rondla razem z grzybami, podlać wodą i gotować około godzinę na wolnym ogniu. Pod koniec gotowania dodać podsmażoną na patelni, pokrojoną w kostkę cebulkę. Wyjąć ugotowane grzyby i po- kroić w drobną kostkę. Włożyć grzyby z powrotem do kapusty. Przyprawić całość do smaku pieprzem i ziołami. Do formy posmarowanej olejem włożyć warstwę ziemniaków, a na nią warstwę kapusty. Nakryć ziemniakami. Wstawić do gorącego piekarnika i zapiec przez około 15-20 minut.
około 10 ziemniaków, 1 kg kapusty
kiszonej, garść suszonych grzybów,
5 łyżek oleju tłoczonego na zimno,
2 cebule, sól, pieprz, majeranek,
tymianek, pieprz

Placki owsiane
Namoczyć płatki na 30 minut. Marchew oczyścić i zetrzeć na tarce. Pokroić w drobną kostkę cebulę, ogórek i orzechy. Włożyć wszystkie składniki do miski i wymieszać. Zagnieść ciasto rękami, dodając, jeśli trzeba, wody. Posmarować blachę olejem. Formować placki o grubości l cm i piec około 20 minut na jasnozłoty kolor.
1 szklanka płatków owsianych,
40 dag marchwi, 1 średnia cebula,
kiszony ogórek, kilka orzechów
włoskich, 2 łyżki siemienia lnianego,
3 łyżki mąki sojowej, sól, imbir,
woda, 3 łyżki oleju, 3 dag drożdży

Strucla ze szpinakiem
Mąkę wysypać na stolnicę, zrobić dołek. Dodawać małymi porcjami naprzemiennie wodę i oliwę. Wody powinno być ok. 10 łyżek. Następnie zagnieść dłońmi ciasto i zostawić w ciepłym miejscu na godzinę. Obrać cebulę, czosnek i pokroić w drobną kostkę. Poddusić na oliwie. Umyć i pokroić szpinak i dodać do cebuli pod koniec duszenia. Przyprawić solą, pieprzem i ewentualnie świeżymi ziołami do smaku. Farsz schłodzić. Wywałkować cienko ciasto, posmarować oliwą i nałożyć farsz, po czym zrolować. Wyłożyć na natłuszczoną blachę i piec 45 minut w gorącym piekarniku.
składniki na ciasto: 25 dag mąki
razowej pszennej, 4 łyżki oliwy
z oliwek;
składniki na farsz: 2 cebule,
ząbek czosnku, 50 dag szpinaku,
sól i pieprz do smaku;
zioła: lubczyk, pietruszka

Roladki ryżowe
Umyć i obrać warzywa. Marchew pokroić w słupki, cebulę w krążki, paprykę w cienkie paski. Rozgrzać olej na patelni i wrzucić warzywa. Smażyć przez 5 minut. Zdjąć z ognia i przyprawić sokiem z cytryny i przyprawami: imbirem, pieprzem i solą. Papier ryżowy namoczyć w zimnej wodzie na około 2 minuty, osuszyć. Wyłożyć nadzienie. Zwijać w roladki zaginając do środka, tak aby nadzienie nie wypadało. Ponownie rozgrzać tłuszcz na patelni. Na wrzący wkładać roladki i smażyć kilka minut na złoty kolor.
20 dag marchwi, 4 cebulki dymki
ze szczypiorem, 1 papryka,
2 łyżki oleju sezamowego
lub słonecznikowego, 5 dag pestek
z dyni, 1 łyżka soku z cytryny,
8 płatków papieru ryżowego
(można kupić w niektórych
sklepach ze zdrową żywnością),
sól, pieprz, imbir

Kulki ryżowe
Ugotować ryż. Ostudzić. Wymieszać lub zmiksować na masę i uformować z ryżu małe kuleczki. Uprażyć ziarno sezamowe na patelni i obtoczyć nim kulki ryżowe. Przygotować sos: kłącze imbiru zetrzeć na drobnej tarce. Zalać kilkoma łyżkami gorącej wody i odcisnąć. Dodać sosu sojowego. Ułożyć kulki na talerzu i polać tak przygotowanym sosem. Można też sos podać osobno i maczać w nim kulki.
1 szklanka ryżu brązowego
krótkoziarnistego, 2 łyżki ziarna
sezamowego niełuskanego;
składniki na sos: łyżeczka sosu
sojowego, kawałek kłącza imbiru
wielkości małego palca

Krokiety z tofu
Przygotować farsz: do płatków wlać około pół szklanki wody, ugotować. Masa z płatków powinna być gęsta. Dodać roztarte tom, drobno pokrojoną cebulę, posiekane migdały i miso. Masę dokładnie wyrobić. Z jeszcze ciepłej masy uformować małe, płaskie krokiety, które oprószyć mąką. Przygotować ciasto: zmiksować mąkę owsianą i pszenną z taką ilością wody, aby ciasto miało konsystencję ciasta naleśnikowego. W cieście tym zanurzać uformowane krokiety i smażyć w dużej ilości rozgrzanego oleju.
składniki na ciasto naleśnikowe:
3 łyżki mąki owsianej, 15 dag mąki
pszennej razowej, szczypta soli;
składniki na farsz: szklanka płatków
owsianych, 20 dag tofu,
kilka migdałów, 1 cebula,
1 łyżka miso, olej, sól;
olej do smażenia

Pomidory faszerowane tofu
Umyć i wydrążyć pomidory, ścinając z nich “pokrywkę”, tak aby powstała “miseczka” na farsz. Uprażyć na suchej patelni ziarno słonecznika skropione sosem sojowym. Pokroić tofu na bardzo drobną kostkę (można także zmiksować), dodać słonecznik, sok z cytryny i posiekane środki z pomidorów, oliwę, tymianek, pieprz i sól. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać i nałożyć do “miseczek” z pomidorów. Podawać udekorowane zielonymi gałązkami ziół.
6 dużych pomidorów, 25 dag tofu,
1 łyżka oliwy z oliwek, 10 dag ziaren
słonecznika, łyżka sosu sojowego,
1 łyżeczka tymianku, pieprz, sól

Zielona papryka faszerowana tofu
Cebulę obrać i pokroić w kostkę. Rozgrzać olej na patelni i podrumienić cebulę. Dodać do niej ugotowany wcześniej ryż i smażyć razem przez kilka minut. Pod koniec dodać pokrojone w drobną kostkę toni i smażyć razem kilka minut. Przyprawić solą, pieprzem i przecierem pomidorowym. Farszem napełnić wydrążone i oczyszczone z pestek papryki i ułożyć je na wysmarowanej tłuszczem blasze. Papryki posmarować olejem i piec w piekarniku około 20minut.
4 duże zielone papryki, pół szklanki
ugotowanego brązowego ryżu,
2 łyżki oleju, 1 cebula, 30 dag tofu,
2 łyżki przecieru pomidorowego,
sól, pieprz

Faszerowane grzyby
Pieczarki umyć. Wydrążyć środki z 6 dużych pieczarek, tak aby utworzyła się “miseczka” na farsz. Środki i pozostałe 3 pieczarki pokroić w bardzo drobną kostkę. Rozgrzać oliwę na patelni, wrzucić pieczarki i pokrojoną również w bardzo drobną kostkę cebulę i paprykę oraz rozdrobniony czosnek. Smażyć do zarumienienia, pod koniec dodać uprażone na suchej patelni siemię lniane, cytrynę, tymianek, pieprz i sól. Wymieszać i włożyć farsz do przygotowanych pieczarek. Ułożyć pieczarki na wysmarowanej oliwą blasze i zapiec w piekarniku przez około 10 minut.
9 dużych pieczarek,
1 zielona papryka, 1 cebula,
2 ząbki czosnku,
łyżka soku z cytryny,
łyżka siemienia lnianego,
2 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczka
tymianku, pieprz czarny, sól

Faszerowane buraki
Buraki umyć i denko obrać ze skórki. Pszenicę namoczyć przez około 2 godziny, po czym ugotować na małym ogniu przez około godzinę. Osobno, w osolonej wodzie ugotować buraki. Ostudzić, wydrążyć środki. Wydrążony miąższ z buraków pokroić w drobną kostkę. Pokroić tofu, również w drobną kostkę. Posiekać koperek. Pokrojone składniki dokładnie wymieszać z ugotowaną pszenicą, dodając sok z cytryny. Doprawić. Farszem napełnić buraki. Podawać na zimno, można także zapiec przez chwilę w piekarniku i podawać na ciepło.
4 buraki ćwikłowe, 60 dag ziarna
pszenicy, 10 dag wędzonego tofu,
4 łyżki soku z cytryny, pęczek koperku,
pieprz i sól do smaku

Kalafior z ziemniakami
Ziemniaki wyszorować i ugotować w łupinach. Ostudzić, obrać ze skórki i pokroić w plastry. Kalafiora umyć i podzielić na małe różyczki. Na patelni rozgrzać olej i smażyć kalafiora przez kilka minut na złoty kolor. Przełożyć do rondla. Dodać ziemniaki. Na pozostałym tłuszczu usmażyć pokrojoną w drobną kostkę cebulkę. Dołożyć do rondla z ziemniakami i kalafiorem. Podlać odrobiną wody (około 4 łyżki) i dusić pod przykryciem około 15 minut. Pod koniec duszenia dodać zmiażdżony czosnek i przyprawy.
1 duży kalafior, 2 cebule,
6 ziemniaków, 2 ząbki czosnku,
4 łyżki oleju słonecznikowego
tłoczonego na zimno;
łyżeczka przypraw: kminku, imbiru,
papryki, gałki muszkatołowej, sól

Cykoria duszona
Rozgrzać na patelni oliwę. Wrzucić umyte i obrane z wierzchnich liści cukinie. Obsmażyć na złoty kolor. Przełożyć do rondelka. Na pozostałym tłuszczu usmażyć posiekaną w kostkę cebulkę, obrane i pokrojone w ćwiartki pieczarki i zmiażdżony czosnek. Dodać do rondelka. Całość zalać szklanką wody. Dusić około 20 minut na niewielkim ogniu. Cykorie podawać najlepiej z ciemnym ryżem posypane natką.
4 cykorie, 2 cebule, 5 pieczarek,
2 łyżki oliwy, 1 ząbek czosnku,
1 łyżeczka soku z cytryny;
przyprawy: majeranek,
tymianek, pieprz

Pory w cieście
Przygotować ciasto naleśnikowe: mąkę pszenną i owsianą rozprowadzić taką ilością wody i dokładnie wymieszać, tak aby ciasto było gładkie i miało konsystencję gęstej śmietany. Na koniec
dodać łyżeczkę oleju, sól. Pory oczyścić. Odciąć część zieloną (można ją zużyć do zupy, czy do innych potraw). Każdy por przekroić wzdłuż na połowę, tak aby piętka łączyła połówki warzywa.
Pory ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Gdy przestygną i ociekną z wywaru, każdą połówkę oprószyć mąką, zanurzyć w cieście, obtoczyć w bułce tartej i usmażyć na silnie rozgrzanym oleju.
składniki na ciasto naleśnikowe:
15 dag ciemnej pszennej mąki,
3 łyżki mąki owsianej, łyżeczka
oleju, szczypta soli;
składniki na farsz:
1 kg dużych porów, tarta razowa
bułka, mąka, olej, sól; olej do smażenia

Brokuły z tahini
Do garnka wlać tyle wody, aby mogła ona przykryć brokuły. Wodę posolić i zagotować. Brokuły rozdzielić na mniejsze części, a twarde łodygi obrać i razem wrzucić na gotującą się wodę. Gotować kilka minut. Warzywa powinny zostać intensywnie zielone i chrupiące. Odcedzić, schłodzić. Przygotować sos: l łyżkę tahini, 1 łyżkę octu ryżowego włożyć do naczynia i dokładnie wymieszać. Tak sporządzonym sosem polać schłodzone warzywa.
1 kg brokułów, 1 łyżka tahini,
1 łyżka octu ryżowego

Czerwona fasola z warzywami
Fasolę namoczyć przez kilka godzin, wodę wylać. Do garnka włożyć fasolę i wlać świeżej wody nieco powyżej poziomu fasoli. Gotować fasolę na wolnym ogniu ponad godzinę. Woda powinna się niemal całkowicie wygotować. Posolić pod koniec gotowania. Warzywa oczyścić, cebulę pokroić w kostkę, seler pokroić drobno lub zetrzeć na tarce i udusić razem na oleju, na wolnym ogniu. Pod koniec duszenia dodać przyprawy i ogórek starty na grubej tarce. Chwilę dusić razem, po czym dodać fasolę. Danie podawać w małych miseczkach posypane natką z pietruszki.
1 szklanka czerwonej fasoli,
1 cebula, 1 mały seler,
1 ogórek kiszony, 1 łyżeczka oleju;
przyprawy: cząber, kolendra mielona

Zapiekanki jarzynowe w foremkach
Ziemniak, dynię, paprykę i marchewkę pokroić w drobną kostkę, cebulę drobno posiekać. Na patelni rozgrzać oliwę i podsmażyć około 2 minuty cebulę i paprykę. Wymieszać z pozostałymi warzywami, mąką i resztą oleju. Rozłożyć do foremek i zapiec około 20 minut. Podawać udekorowane zieloną natką lub ćwiartkami
pomidorów.
15 dag dyni, 1 ziemniak,
1 duża marchewka,
15 dag brokułów, 1 cebula,
1 duża czerwona papryka,
3 łyżki oliwy, 2 łyżki razowej mąki;
przyprawy: biały pieprz, tymianek

Curry pikantne z bakłażana
Pokroić w plastry bakłażany, obsmażyć na rozgrzanej patelni z oliwą. Przełożyć do rondelka. Na tej samej oliwie podsmażyć pokrojoną w drobną kostkę cebulę, czosnek, a pod koniec dodać wiórki kokosowe. Sezam, jeśli nie jest prażony, to podprażyć na suchej patelni i dodać do innych składników. Paprykę oczyścić z nasion, pokroić w krążki. Wszystkie składniki połączyć razem w rondelku. Dodać odrobinę wody, łyżeczkę papryki, sól i dusić pod przykryciem około 15 minut.
2 bakłażany, 2 matę cebule,
2 ząbki czosnku, 2 strąki żółtej
papryki, 4 łyżeczki wiórków
kokosowych, 1 łyżka sezamu,
3 łyżki oliwy, łyżeczka ostrej
papryki, sól

Pizza ziemniaczana
Przygotować sos do pizzy: w garnuszku rozgotować pomidory z niewielką ilością wody. Ostudzić. Zdjąć skórkę z pomidorów i odrzucić twarde kawałki, zmiksować pomidory na gładki sos dodając soli i przypraw. Zetrzeć na tarce lub w odpowiednim mikserze ziemniaki z cebulą na ziemniaczaną masę. Przyprawić solą i chili. Na patelni rozgrzać oliwę i usmażyć duże – na wielkość całej patelni, placki ziemniaczane. Przygotować składniki na wierzch pizzy: cebulę pokroić na talarki, paprykę na cienkie paseczki, z ugotowanej uprzednio kukurydzy wyjąć ziarna. Wszystkie składniki razem z oliwkami ułożyć na placku ziemniaczanym posmarowanym sosem pomidorowym. Wstawić na kilka minut do piekarnika. Przed podaniem polać resztą sosu pomidorowego.
składniki na ciasto:
1 kg ziemniaków, 2 cebule;
składniki na sos:
3-4 pomidory;
1 papryka, kolba kukurydzy, cebula,
kilka oliwek, 2 łyżki oliwy;
przyprawy: bazylia, chili

Zapiekanka z fasolki warzyw i orzechów
Pokroić w drobną kostkę warzywa: marchewkę, selera, pietruszkę, pora i paprykę. Ugotować fasolkę. Pokroić w kostkę kromki razowego chleba. Przygotować orzechy. Zamiast orzechów można użyć nasion słonecznika. Wszystkie składniki wymieszać. Dodać oliwy, wody lub wywaru z gotowanych warzyw, tak aby masa miała konsystencję ciasta. Włożyć do foremki żaroodpornej, posmarowanej oliwą i zapiec około 45 minut. Można podawać z sosem pomidorowym lub grzybowym.
1 marchewka, 1 mały seler,
1 pietruszka, 1 por, 1 czerwona
papryka, 10 dag fasoli mung,
4 kromki razowego chleba,
1 szklanka pokrojonych
orzechów włoskich, 2 łyżki oliwy

Krokiety z ziemniaków i orzechów
Ziemniaki ugotować w łupinach. Obrać i przekręcić przez maszynkę. Posiekać drobno orzechy i pokroić natkę. Pokroić cebulkę w drobną kostkę i przyrumienić na patelni. Połączyć ziemniaki z cebulką, natką i z orzechami. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Wszystkie składniki wyrabiać łyżką na jednolitą masę. Formować
podłużne krokieciki, obtaczać w tartej bułce i smażyć na rozgrzanej oliwie.
30 dag ziemniaków,
15 dag wyłuskanych orzechów
włoskich, 1 średnia cebula,
3-4 łyżki oliwy, pół szklanki tartej
razowej bułki, sól, pieprz,
natka z pietruszki

Tempeh duszony z glonami
Tempeh pokroić w kostkę. Glony namoczyć około 10-15 minut. Cebule obrać z łusek i pokroić w plastry. Poddusić ją na oleju sezamowym. Gdy będzie miękka, po około 5-8 minutach nie przerywając duszenia dodać pokrojony w kostkę tempeh, pokrojone po namoczeniu glony, sól i dusić razem mieszając jeszcze około 10 minut. Przyprawić do smaku pieprzem i ewentualnie ziołami. Danie można podawać do kasz, makaronu, można także nakładać na kanapki.
tempeh około 20 dag, 3 cebule,
3 łyżki oleju sezamowego,
kilka nitek glonów;
przyprawy: sól, pieprz

“Jajecznica” z tofu
Cebulę oczyścić, pokroić w drobną kostkę. Tofu rozkruszyć widelcem lub pokroić w drobne kawałki. Na patelni rozgrzać oliwę i wrzucić na nią cebulę. Gdy się trochę zeszkli dorzucić pokruszony tofu. Pokropić sosem sojowym. Można także dodać świeżych ziół. Stale mieszając smażyć na niewielkim ogniu 3-6 minut.
25 dag tofu, 2 małe cebule,
2 łyżki oliwy;
przyprawy: sos sojowy