MENOPAUZA

Sławomir Gromadzki

 

Nieprzyjemne objawy okresu przekwitania u kobiet występują w czasie, gdy następuje zanik cyklów menstruacyjnych (pomiędzy 40 a nawet 60 rokiem życia). Najczęściej występującymi symptomami są: nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, suchość pochwy, kołatanie serca, bóle stawów i głowy, odwapnienie kości i osteoporoza (występuje u ok. 20% kobiet w wieku pomenopauzalnym), drażliwość, depresja, stany lękowe, osłabienie koncentracji oraz bezsenność.

Ponieważ głównym powodem tych objawów jest niedobór wytwarzanego przez jajniki estrogenu, z tego powodu paniom, które cierpią z powodu przykrych objawów menopauzy przepisuje się ten hormon pod postacią tabletek. Obecnie jednak wiadomo, ze może to pociągać za sobą wiele niebezpiecznych skutków ubocznych pod postacią zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe i choroby układu krążenia.

Na szczęście istnieje możliwość uwolnienia się od przykrych objawów okresu przekwitania wyłącznie dzięki stosowaniu nieszkodliwych naturalnych metod i bez zażywania leków hormonalnych.

Niezwykle interesujące i zastanawiające jest to, że ok. 25% kobiet nie zauważa podczas menopauzy żadnych zmian poza ustaniem miesiączkowania. Wynika z tego, że objawy te, nie powinny być traktowane jako coś, co stanowi „naturalna fazę życia”, ale raczej objaw, który jest skutkiem niewłaściwego stylu życia. Fakt, iż spora część kobiet w ogóle nie zauważa u siebie objawów okresu przekwitania dowodzi jasno, że są one czymś czego tak naprawdę w ogóle nie powinno być, i to bez względu na wiek danej osoby, czy nawet pomimo ustania cyklów menstruacyjnych!

Wiele wskazuje na to, że symptomy okresu przekwitania pojawiają się głównie dlatego, że niezdrowy tryb życia, stosowanie używek, niedostateczna aktywność fizyczna i psychiczna, a nade wszystko pesymizm prowadzi do tego, że jajniki przestają wytwarzać odpowiednie ilości estrogenu. Nie ulega wątpliwości, że nieprzyjemne objawy menopauzy mają związek z tym, że zwykle okres ten traktowany jest jako ostatni etap życia. A jeśli umysł takiej osoby skoncentrowany jest bardziej na śmierci niż życiu, to dlaczego jajniki maiłyby wytwarzać odpowiednie ilości hormonu życia, którym jest estrogen! Dlatego też ogromną rolę odgrywa tu właściwa kontrola stresu i odpowiednie nastawienie psychiczne. Nie wolno traktować menopauzy jako np. końca młodości i płciowości, ale jako kolejną naturalną fazę życia. Najważniejsze wydaje się zatem być pozytywne nastawienie do życia, ciągłe stawianie przed sobą pewnych celów oraz dążenie do ich realizacji. Geny w komórkach jajników będą dzięki temu tak samo aktywne, jak w okresie przedmenopauzalnym i żadne nieprzyjemne objawy nie powinny się pojawić, a jeśli już istnieją, to z czasem ustąpią.

Wiadomo też, że energiczne ćwiczenia fizyczne (najlepiej na świeżym powietrzu) i właściwa wegetariańska dieta znacznie zmniejszają lub całkowicie likwidują objawy okresu przekwitania. Jeść należy też dużo owoców i warzyw, kaszę jaglaną, soję, fasolę, soczewicę, brokuły, przetwory z malin, gdyż pokarmy te pobudzają wytwarzanie estrogenu. Spośród przypraw właściwości takie mają: anyż, koper i lukrecja.

Bardzo ważne jest, aby całkowicie wykluczyć z diety wszelkie tłuszcze zwierzęce i przynajmniej ograniczyć spożycie pokarmów mięsnych i nabiałowych.

Zamiast mleka krowiego najlepiej jest spożywać mleko sojowe, gdyż zawiera ono duże ilości fitoestrogenów.

Japonki maja znacznie mniejsze objawy menopauzy, bo spożywają dużo takich produktów jak: soja, „Tofu” (ser z soi), daktyle czy siemię lniane. Są to pokarmy szczególnie bogate w fitoestrogeny (roślinne estrogenów), które działają w organizmie tak jak estrogen, ale w przeciwieństwie do syntetycznego estrogenu nie powodują skutków ubocznych.

Kiełki z ryżu zawierają substancje, która w 60% okazała się skuteczna w łagodzeniu symptomów menopauzy.

Unikanie używek i czekolady jest także niezwykle istotne.

Regularne ćwiczenia fizyczne są nieodzownym czynnikiem warunkującym kontrolę objawów.

Dodatkowo, aby jeszcze szybciej uwolnić się od objawów menopauzy, należy stosować następujące środki:

„DON QUAI” (zwykle najskuteczniejszy w likwidowaniu objawów menopauzy ziołowy środek) – 3 razy dziennie 2 kaps. między posiłkami; Lecytyna (1200 mg) – 2 x 1 po jedzeniu;

„Boracelle” (tłoczony na zimno olej z nasion ogórecznika lekarskiego. Stosować należy wyłącznie „Boracelle” o stężeniu 500 mg) 2 x dziennie 1 kaps. po jedzeniu;

„Special Two” (wszystkie witaminy i aminokwasy niezbędne w przypadku menopauzy) – 2 x dziennie 1 po jedzeniu. Cynk (glukonian) – nie więcej niż 50 mg dziennie po jedzeniu.

Wit. E (najlepiej w kroplach) – zacząć od np. 300 – 500 jednostek dziennie i codziennie trochę zwiększać dawkę aż do ok. 1500 – 2000 mg dziennie. Wit. E bardzo dobrze zmniejsza objawy, np. wypieki na twarzy oraz wiele innych symptomów;

Melatonina (nie więcej niż 3 mg) – jedna dziennie (wyłącznie wieczorem ok. 1 godzinę przed snem);

Krzemionka jest ważna, bo jest potrzebna kościom i do wchłaniania wapnia. Najlepszym źródłem rozpuszczalnych w wodzie związków krzemu jest glinka lecznicza “Huma”.

Można też pić zioła uspokajające (melisa, chmiel, kozłek) lub zażywać tabletki ziołowe uspokajające;

Żen-szen syberyjski pomaga łagodzić depresje i wzmaga produkcje estrogenu, jednak nie powinno się zażywać go w przypadku nadciśnienia i bezsenności.

Kobiety w okresie przekwitania lub po usunięciu jajników udają się do lekarza, który zaleca im zażywanie estrogenu. Ale, ponieważ estrogen powoduje raka (głównie piersi), boją się go zażywać. Z kolei, jeśli nie zażyją estrogenu będą cierpieć z powodu objawów menopauzy, które związane są m.in. z osteoporozą. W takiej sytuacji, kobiety te często nie wiedzą, co mają robić, gdyż i jedno i drugie rozwiązanie wzbudza poważne wątpliwości. Czasami jednak lekarze odkrywają coś zdumiewającego. Otóż, kiedy badania wykażą obecność guza na jajnikach lekarz może zalecić usuniecie obu jajników. A są one jedynym miejscem wytwarzania estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego. Dlatego po usunięciu obu jajników kobiety takie doświadczają nagłych ataków menopauzy. Dochodzi do tego oczywiście w wyniku braku estrogenu. Jednak niektórzy lekarze zauważają pewne zdumiewające zjawisko u niektórych kobiet, którym usunięto oba jajniki. Otóż, pomimo tego, że nie mają one jajników i estrogen nie powinien być wytwarzany w ich organizmie, i pomimo tego, że nie zażywają one tabletek z estrogenem, to jednak jakimś cudem stwierdza się u nich normalny poziom tego hormonu!

Odkrycia tego dokonano zupełnie przypadkowo. Pewnej kobiecie, której usunięto oba jajniki polecono zażywać estrogen w tabletkach. Ta kobieta jednak myślała, że przepisano jej tabletki przeciwbólowe, więc ich nie zażywała. Sześć miesięcy później udała się do lekarza, który po przeprowadzeniu badań zapytał ją czy zażywała estrogen. Wówczas ta pacjentka zdziwiona odparła, że nie wie, o co chodzi. Lekarz był zdumiony, gdyż okazało się, że pomimo tego, iż usunięto jej oba jajniki i organizm nie powinien był wytwarzać estrogenu, i pomimo tego, że nie zażywała estrogenu w postaci tabletek, miała normalny poziom tego hormonu! Kiedy lekarz ten opowiedział o tym zdarzeniu podczas pewnego sympozjum, wówczas okazało się, że wielu innych lekarzy spotkało się z podobnymi przypadkami. Incydent ten sprawił, że przeprowadzono związane z tym badania naukowe. I w ich wyniku okazało się, że u niektórych kobiet, po usunięciu jajników ich funkcje przejmują komórki tłuszczowe i one zaczynają wytwarzać estrogen! W normalnych warunkach komórki tłuszczowe nie produkują estrogenu. Poza jajnikami, niewielkie ilości estrogenu czasami wytwarzane są przez komórki nadnerczy.

Gdy naukowcy to odkryli, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że komórki tłuszczowe nagle po usunięciu jajników przejmują ich funkcje i zaczynają wytwarzać estrogen? I znaleźli proste wyjaśnienie: Wiadomo, że wszystkie komórki w naszym organizmie pochodzą od komórki macierzystej, i dzięki temu posiadają te same geny. Z tego właśnie powodu, w komórkach tłuszczowych może znajdować się gen odpowiedzialny za wytwarzanie estrogenu, a np. w jajnikach gen odpowiedzialny za wytwarzanie leptyny. Jednak w komórce tłuszczowej gen estrogenu „śpi”, aktywny zaś jest gen leptyny. Natomiast w komórkach jajników odwrotnie, śpi gen leptyny, a aktywny jest gen estrogenu. Dlaczego więc, gdy usunięte zostają oba jajniki, nagle komórki tłuszczowe zaczynają wytwarzać estrogen? Jest tak, ponieważ geny reagują na potrzeby, i gdy w organizmie brakuje estrogenu, wówczas gen estrogenu w komórkach tłuszczowych budzi się i zaczyna wytwarzać ten hormon! Ale czy to komórki tłuszczowe są tak mądre, że wiedza o tym, iż brakuje estrogenu, więc należy obudzić geny estrogenu? Albo czy kobieta jest w stanie dokonać tego siłą własnej woli? Okazało się, że tamta kobieta nie wiedziała nawet, czym jest estrogen, nie miała tez żadnego pojęcia na temat genów! Wiec jej psychika nie mogła mieć wpływu na to, że komórki tłuszczowe zaczęły wytwarzać estrogen. Jak zatem doszło do tego, że ten gen się “ożywił”? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w Biblii: “Nakazuję ci przed obliczem Boga, który wszystko ożywia” (1 Tym. 6:13). Ponieważ ta energia, która „obudziła” ten gen musiała pochodzić z zewnątrz i musiała kryć się za nią jakaś inteligencja, możemy śmiało dojść do wniosku, że stało się tak za sprawą Stwórcy. Naukowcy wiedzą o tym, że istnieje jakaś zewnętrzna energia, która „budzi” (ożywia) ten gen, naukowcy mówią, że “coś powoduje dekondensację tego genu”. Jednak nie chcą przyznać, że czyni to Bóg, bo to jest nie popularne i nie byłoby to naukowym stwierdzeniem. Skoro zatem ten gen sam się nie ożywił, i skoro kobieta siłą woli nie jest w stanie tego dokonać, i skoro musiał uczynić to ktoś, kto posiada inteligencje, bo wie, że z organizmu usunięto jajniki i nie ma estrogenu, to musiała dokonać tego Istota, która nas stworzyła w tak niezwykły sposób i doskonale zna anatomię i fizjologię naszego organizmu oraz jego potrzeby, jest to Istota, której winni jesteśmy za to wdzięczność, tak jak wdzięczny był np. król Dawid, kiedy w jednym z psalmów napisał: “Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś! Cudowne są dzieła twoje I duszę moją znasz dokładnie” (Ps. 139:14).

Musimy jednak odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno ważne pytanie: Dlaczego w takim razie nie u wszystkich kobiet, które tracą jajniki, w komórkach tłuszczowych budzi się gen estrogenu? Dlaczego, nawet jeśli jajniki nie zostały usunięte, nadal 75% kobiet doświadcza objawów menopauzy, których głównym powodem jest niedobór estrogenu? Dlaczego więc te kobiety cierpią z powodu różnych objawów z tym związanych, a mniej więcej 25% kobiet nie zauważa podczas menopauzy żadnych zmian poza ustaniem miesiączkowania?

Nikt jeszcze tego dostatecznie nie udowodnił, ale można przynajmniej pokusić się o próbę wyjaśnienia tego fenomenu. Otóż wiemy, że każdy gen reaguje na pewne potrzeby. I jeśli po usunięciu jajników, czy w czasie menopauzy kobieta traktuje to jako coś bardzo negatywnego, np. objaw zbliżającej się śmierci, jeżeli pojawia się depresja, ponure myśli nawiązujące do śmierci, lęk i niechęć do życia, wówczas gen w komórkach tłuszczowych „nie widzi potrzeby”, aby wytwarzać estrogen, gdyż rola estrogenu polega m.in. na stymulacji rozwoju zapłodnionego jajeczka, czyli stymulacji do życia a nie umierania! Stymulują odbudowę komórek. Dlatego też, kiedy kobieta myśli o śmierci, wówczas nie ma potrzeby, aby budzić gen i wytwarzać coś, co ma pobudzać do życia i regenerować komórki.

To dlatego, Jezus Chrystus powiedział: “Nie stroszcie się”. I jest to zalecenie ściśle medyczne, wynikające z potrzeb człowieka, gdyż jeśli się martwimy, wpadamy w depresje, boimy się, wówczas wyrządza to nam wiele zła.

Dlatego Chrystus mówi do kobiet w okresie przekwitania, a nawet do tych, którym usunięto jajniki: “Nie martw się, a jeśli mi zaufasz – o czym świadczyć będzie to, że przestaniesz się martwić – to ja obudzę geny estrogenu w komórkach tłuszczowych i poziom estrogenu będzie znów w normie i ustąpią objawy związane z jego niedoborem”. To właśnie dlatego niesamowicie ważne jest, aby w okresie menopauzy nie gubić sensu i radości życia, ale nadal cieszyć się życiem, ćwiczyć fizycznie, jeść dużo owoców, czytać Biblię i często rozmawiać z Tym, który jest Źródłem Życia.

UWAGA

Ponieważ menopauza ma ogromny związek z systemem nerwowym niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią opracowania pt. STRES oraz zastosowanie podanych tam zasad oraz zaleceń.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7