AUTYZM

Sławomir Gromadzki

 

Zespół upośledzenia rozwoju, w którym istotną rolę odgrywa funkcjonowanie mózgu. W typowych przypadkach pojawia się w pierwszych trzech latach życia.

Wśród wielu specjalistów rozpowszechnione jest błędne przekonanie jakoby autyzm dotyczył jedynie wieku dziecięcego, tak więc nie biorą oni pod uwagę tej diagnozy gdy mają do czynienia z dorosłymi. Należy pamiętać, że nazwa “dziecięcy”, nie odnosi się do tego że autyzm dotyka tylko dzieci, tylko odnosi się do okresu życia kiedy obserwujemy pierwsze objawy. Określenie to powstało dla zróżnicowania tego zaburzenia od wcześniej znanych i też określanych jako autyzm podobnych objawów z jakimi mamy do czynienia w schizofrenii.

Prawdopodobnie, u podłoża autyzmu leżą defekty neurologiczne o szczegółowo nieznanej etiologii. Naukowcy odkryli 20-30 genów odpowiedzialnych za powstanie autyzmu i wyróżniają geny odpowiedzialne za powstanie wczesnej i późnej odmiany autyzmu. Geny znajdujące się na chromosomie 11 są odpowiedzialne za powstanie autyzmu u mężczyzn a geny znajdujące się na chromosomie 4 są odpowiedzialne za powstanie autyzmu u kobiet.

Niektórzy rodzice twierdzą, że pierwsze objawy autyzmu u swojego dziecka zauważyli po wykonaniu pierwszych rutynowych szczepień. Jak dotąd jednak nie ma dowodów naukowych wskazujących na związek pomiędzy stosowaniem szczepionki przeciwko odrze, śwince czy różyczce, a występowaniem autyzmu, a także nie ma dowodów na to, że Thiomersal (Thimerosal) występujący w szczepionkach może przyczynić się do wystąpienia autyzmu. ZALECENIA

Należy usunąć z diety białko pochodzenia zwierzęcego (pokarmy mięsne, nabiałowe oraz produkty zawierające w składzie mięso lub nabiał) lub przynajmniej mocno ograniczyć jego spożycie! Spożycie nadmiernych ilości białka zwierzęcego (szczególnie pokarmów mięsnych oraz nabiałowych), nie tylko prowadzi do odwapnienia kości, raka, kamicy nerkowej i wątrobowej ale także do upośledzenia pracy mózgu. Niestety przeciętny mieszkaniec krajów rozwiniętych spożywa o wiele za dużo pokarmów bogatych w białko. Jest to niebezpieczne, dlatego że nadmiar białka w przeciwieństwie do nadmiaru węglowodanów czy tłuszczu nie może być magazynowany w organizmie człowieka. Z tego powodu nadwyżka białka musi być zamieniona na węglowodany lub tłuszcze. W wyniku jednak tej przemiany, powstają w ustroju niebezpieczne ilości bardzo toksycznego amoniaku, który jak wykazały badania powoduje szybszy wzrost komórek oraz zmiany w strukturze DNA komórek m.in. nerwowych prowadząc do wadliwego funkcjonowania komórek nerwowych. Zatem, im mniejsze spożycie białka tym lepsza praca mózgu. Niektórzy ludzie spożywają tak duże ilości białka, głównie w formie pokarmów mięsnych i nabiałowych, że nie zostaje ono strawione w układzie pokarmowym. Gdy potem białko to dostaje się do jelita grubego zajmują się nim bakterie, które zwykle nie używają białka jako źródła energii. Skoro jednak białko to znalazło się tam, bakterie te żywią się nim, w wyniku czego znów powstają ogromne ilości bardzo toksycznego i silnie rakotwórczego amoniaku, który może przyczyniać się do upośledzenia pracy mózgu.

Białko zwierzęce należy zastąpić roślinnym, np. zamiast mleka krowiego można spożywać mleko sojowe lub ryżowe czy owsiane. Zamiast kotletów mięsnych można spożywać kotlety sojowe itp.

Również po zastosowaniu samego postu niejednokrotnie stwierdzono poprawę u osób z autyzmem.

W przypadku autyzmu należy unikać zbyt niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii). Postępowanie w przypadku hipoglikemii omówione zostały szczegółowo w temacie Hipoglikemia.

Bardzo ważne jest aby dostarczyć organizmowi odpowiednich ilości magnezu oraz wit. B3 (niacyny) oraz szczególnie wit. B6. Dlatego, należy spożywać przetwory z razowej mąki a nie białej, jeść brązowy ryż zamiast rafinowanego, spożywać orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i unikać słodyczy, nadmiaru cukru rafinowanego i kontrolować stres.

Obecnie uważa się też, że objawy autyzmu nasilają się wraz z wysokim poziomem miedzi. Nadmiar zaś miedzi ma związek z niedoborem cynku oraz witaminy C.

Brak cynku zaś może także spowodować uszkodzenie szyszynki, której do właściwego funkcjonowania potrzebne są duże ilości cynku.

Skoro cynk odgrywa tak ważną rolę w przypadku autyzmu, musimy wyjaśnić główne czynniki mogące powodować jego niedobór. Najważniejsze przyczyny braku cynku w organizmie to niewątpliwie niewłaściwa dieta (spożywanie przetworów z białej mąki, cukru, słodyczy i unikanie orzechów, nasion, przetworów z razowej mąki czy kasz). Według dr-a P. Holforda „do niedoboru cynku prowadzi stres, picie alkoholu, palenie papierosów i zbyt częste uprawianie seksu (szczególnie zagrożeni są mężczyźni, gdyż duża ilość tego pierwiastka występuje w spermie)” (Dr P. Holford, SMAK ZDROWIA, 71). Okazuje się, że “ilość cynku w spermie jest tak duża, że jeden orgazm może pochłonąć całą dzienną dawkę cynku, jaka zostaje dostarczona organizmowi wraz z pożywieniem. I jeśli ta utracona ilość nie zostanie potem uzupełniona odpowiednią dietą i suplementami, wówczas częste uprawianie seksu (np. masturbacja) może doprowadzić do bardzo dużych niedoborów cynku, i co z tego wynika różnych poważnych problemów zdrowotnych, włącznie z impotencją” (David F. Horrobin, M.D., Ph.D., „Zinc”, p. 8).

Niedobór zatem cynku spowodowany nie tylko stosowaniem używek, nadmiernym stresem, niewłaściwą dietą, ale i zbyt częstym uprawianiem seksu może stanowić jedną z głównych powodów różnych problemów emocjonalnych i osłabienia pracy mózgu: “Biorąc pod uwagę znaczenie cynku dla mózgu, możliwe jest, że 19-wieczni moraliści mieli rację twierdząc, że masturbacja może wywołać nawet problemy natury umysłowej” (Carl C. Pfeiffer, Ph.D., M.D., „Zinc and Other Micro-Nutrients”, p. 45).

Postępowanie w przypadku autyzmu powinno polegać na wytrwałym dążeniu do usunięcia ewentualnych przyczyn niewłaściwego funkcjonowania sytemu nerwowego. Koniecznie trzeba unikać pobudzających używek (kawa, herbata, cola, czekolada itp.) i spożywać nierafinowane produkty zbożowe, rośliny strączkowe, trochę orzechów, słonecznika, a mniej pokarmów pochodzenia zwierzęcego i oczywiście słodyczy, które ograbiają organizm z tak bardzo potrzebnych w tym przypadku witamin i minerałów.

Uważa się też, że nasilenie się objawów autyzmu może stanowić wynik uczulenia na mleko (kazeina, laktoza itp.) czy np. gluten.

Aby usprawnić funkcjonowanie mózgu oraz systemu nerwowego, dodatkowo należy stosować następujące środki (w przypadku dzieci niżej podane dawki powinny być 2-3 razy mniejsze):

Lecytyna w kapsułkach (1200 mg) 2 x dziennie 1 po jedzeniu.

Magnez z wit. B6 – 3 x dziennie ok. 100 mg po jedzeniu.

Special Two (bardzo ważne!) – 2 razy dziennie 1 po jedzeniu tabletkę popijając wodą. Tabletki można rozgnieść i podać z dodatkiem np. miodu, soku itp.

Cynk (b. ważny) – nie więcej niż 50 mg dziennie, najlepiej ok. 50 do 80 mg dziennie.

Boracelle (olej z ogórecznika lekarskiego) – 2 razy dziennie 1 po jedzeniu. Zawartość kapsułek można wycisnąć i podać z posiłkiem lub płynem.

Gingko Biloba – poprawia krążenie krwi w mózgu.

Dodatkowo: kompleks wolnych aminokwasów (niezbędne dla właściwego funkcjonowania mózgu), wit. z gr. B, wit. B 12, wit. C, spirulina lub kelp, wit. E, lit, mangan.

UWAGA: Wszystkie w/w witaminy, minerały oraz aminokwasy, spirulina itp. występują w preparacie Special Two, ale w niektórych przypadkach ich ilość może być niewystarczająca, dlatego należy to sprawdzić.

Niacyna (wit. B3) i B6 – po ok. 100 mg dziennie.

Można też zażywać ziołowe tabletki uspokajające, które dostępne są w sklepach zielarskich pod różnymi nazwami. W ciągu dnia, oprócz tych tabletek, miedzy posiłkami można pić herbaty z melisy i chmielu.

Indyjscy uczeni odkryli w owsie pewien związek o właściwościach uspokajających, dlatego warto spożywać w ciągu dnia przynajmniej jedno danie z płatków owsianych, ewentualnie dodawać do posiłków otręby z owsa.

Wieczorem wskazana jest kąpiel w letniej wodzie.

Niezwykle ważny również w tym przypadku jest oczywiście wybitnie zdrowy styl życia, a przede wszystkim energiczne spacery lub codzienne ćwiczenia fizyczne, które powinny trwać przynajmniej 1 godzinę dziennie. Może to być lekki bieg, szybki spacer, aerobik itp. Jest to jedna z najważniejszych zasad, gdyż intensywne i regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne wspaniale zwiększają w organizmie ilość endorfiny i serotoniny – najważniejszych hormonów uspokajających i antydepresyjnych.

Tak samo ważny jest kontakt z przyroda, odpowiedni dobór programów w telewizji oraz muzyki.

Oddzielnie dobrze jest zażywać wit. B6 i B3 (Niacyna, kwas nikotynowy) po 100 mg dziennie. Te dwie witaminy są bardzo ważne ponieważ (wraz z magnezem) biorą udział w wytwarzaniu w mózgu neurotransmitera serotoniny. Najlepsza jednak metoda pobudzająca produkcje serotoniny jest kontakt z przyroda, ponieważ wykazano, że widok niebieskiego koloru nieba i zieleni roślin najskuteczniej wzmaga wydzielanie tego hormonu. Nie mniej ważny w produkcji serotoniny jest tryptofan (aminokwas wchodzący w skład białka). Pokarmy roślinne bogate w ten aminokwas to: banany, suszone daktyle, orzeszki ziemne oraz rośliny strączkowe.

Sporo mówi się też o melatoninie – hormonie produkowanym przez szyszynkę, którego niedobór też może przyczyniać się do nasilenia objawów autyzmu, ale dotyczy to raczej osób starszych, u których często występuje niedobór tego hormonu.

Melatoninę w przypadku bezsenności i depresji można zażyć 1 kaps. (3 – 5 mg) przed snem. Melatoniny nie wolno zażywać w ciągu dnia, ale tylko przed snem!

Uwaga: Szczegółowa informacja o naturalnych sposobach pozwalających zwiększyć w organizmie ilość melatoniny i serotoniny znajduje się w temacie DEPRESJA.

 

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7

 

KORESPONDENCYJNA SZKOŁA „KSB” POLECA BEZPŁATNY KURS „ZDROWIE i RODZINA” Bezpłatne lekcje KSB otrzymasz podając swój adres na stronie:

http://www.kursybiblijne.pl/index.php?ot=ksboff

 

UWAGA!

Informacje o wymienionych w opracowaniu ziołolekach oraz sposób ich zażywania znajdują się w dziale ARTYKUŁY w temacie ZIOLOŁEKI.

Środki te można nabyć w niektórych sklepach zielarskich bądź zamówić za pobraniem pocztowym (płatne przy odbiorze) w sklepie zielarsko-medycznym “Leki z Bożej Apteki” (Szczecin):

EMAIL: sklep.zielarski@onet.eu

TEL: 091 433 85 38