CELULITIS

Sławomir Gromadzki

 

Celulitis jest degradacją włókien kolagenowych i elastycznych tkanki łącznej. Jest to defekt kosmetyczny przypominający wygląd skórki pomarańczy.

Pierwsze oznaki występują najczęściej na zewnętrznej stronie ud i na pośladkach, ale zmiany te mogą obejmować brzuch, ramiona i piersi.

Ostatnie badania wykazały, że głównym powodem celulitis jest nieprawidłowe spalanie cukru w organizmie. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby unikać słodyczy i cukru rafinowanego pod każdą postacią, białego pieczywa, używek oraz nadmiaru tłuszczu, gdyż to również ma wpływ na funkcjonowanie trzustki i wydzielanie insuliny. Oczywiście, aby cukier był lepiej spalany konieczne są ćwiczenia fizyczne lub energiczne spacery i to każdego dnia.

Celulitisem dotknięte są głównie kobiety. Wynika to z różnicy w rozmieszczeniu włókien, które w skórze mężczyzny tworzą siatkę ujmującą zarazem komórki tłuszczowe, jak i naczynia krwionośne. W przeciwieństwie do budowy skóry kobiet, gdzie włókna bywają ułożone bardziej równolegle, dzięki czemu mogą wykazywać większą rozciągliwość, co związane jest ściśle z rolą biologiczną kobiet.

Oprócz różnicy w budowie tkanki podskórnej, niemałe znaczenie odgrywa gospodarka hormonalna. Estrogeny czyli hormony żeńskie powodują bowiem zatrzymywanie wody w organizmie, prowadzi to do obrzęków i upośledzenia krążenia w drobnych naczyniach w obrębie tkanki podskórnej, co wiąże się z kolei z zastojem krwi i chłonki, powodując powiększenie komórek tłuszczowych. Jeśli do tego dołączymy jeszcze przyjmowaną dodatkowo przez wiele kobiet porcje hormonów, chociażby w postaci pigułek antykoncepcyjnych, proces odkładania lipidów czyli tłuszczów przebiega ze wzmożoną mocą.

Jeśli do tego dodamy jeszcze błędy w codziennej diecie, polegające na przyjmowaniu zwiększonej ilości węglowodanów i tłuszczy oraz niezbyt aktywny tryb życia to obraz powstawania skórki pomarańczowej będzie nam już znany.

Czasami zdarza się również, że celulitis dotyka osobę nie mającą nadwagi. Najczęstszą przyczyną jest wówczas zakłócenie krążenia (patrz: CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA).

Niekorzystny wpływ na wygląd skóry ze skłonnościami do skórki pomarańczowej, mają leki nie tylko hormonalne, ale również i inne przyjmowane przez dłuższy czas.

Fatalny wpływ mają używki – alkohol i papierosy, kawa, cola, czekolada czy herbata.

Aby skutecznie leczyć celulitis należy:

– Poprawić spalanie cukru.

– Obniżyć nadmiar estrogenu w organizmie poprzez unikanie lub ograniczenie spożycia pokarmów mięsnych oraz ćwiczenia fizyczne.

– Poprawić krążenie krwi poprzez codzienne energiczne ćwiczenia, gorące i chłodne naprzemienne prysznice, zażywanie nalewki ziołowej Venoforton.

– Unikać używek, leków hormonalnych, pokarmów mięsnych i nabiałowych, cukru, słodyczy, białego pieczywa, tłuszczów, frytek, hamburgerów, chipsów.

– Spożywać pokarmy o dużej zawartości błonnika (warzywa, owoce, razowy chleb, kasze, rośliny strączkowe, otręby żytnie, pszenne, owsiane). Najlepiej jest zupełnie zmienic dietę na wegańską i nie spożywać żadnych zwierzęcych pokarmów.

– Najlepszym, sprawdzonym przez wiele osób sposobem na wyzbycie się celulitis są intensywne ćwiczenia fizyczne albo energiczne spacery (basen lub jazda na rowerze dają też bardzo dobre wyniki), ale nie kremy, bo to na pewno nie pomoże, nie da się zlikwidować takich zmian skórnych poprzez smarowanie nawet najlepszym kremem.

– Innym skutecznym sposobem jest polewanie miejsc objętych celulitis gorącą (ok. 2 min.) i lodowatą (ok. 2 min.) wodą. Razem należy zrobić ok. 5-6 zmian.

Jeśli celulitis ma związek z nadwagą, wówczas należy zastosować zalecenia zawarte w materiale NADWAGA i OTYŁOŚĆ.

Sławomir Gromadzki

zielarz@nadzieja.pl

UWAGA!

Informacje o wymienionych w opracowaniu ziołolekach oraz sposób ich zażywania znajdują się w dziale ARTYKUŁY w temacie ZIOLOŁEKI.

Środki te można nabyć w niektórych sklepach zielarskich bądź zamówić za pobraniem pocztowym (płatne przy odbiorze) w sklepie zielarsko-medycznym “Leki z Bożej Apteki” (Szczecin):

EMAIL: sklep.zielarski@onet.eu

TEL: 091 433 85 38

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7

KORESPONDENCYJNA SZKOŁA „KSB” POLECA

BEZPŁATNY KURS „ZDROWIE i RODZINA”

Bezpłatne lekcje KSB otrzymasz podając swój adres na stronie:

http://www.kursybiblijne.pl/index.php?ot=ksboff