STRUNY GŁOSOWE

Sławomir Gromadzki

 

Przyczyną problemów ze strunami głosowymi i krtanią może być: picie alkoholu, nieżyty krtani, nieodpowiednie używanie głosu, palenie tytoniu, przebywanie w niedotlenionych, zanieczyszczonych i przegrzanych pomieszczeniach, picie zbyt machach ilości wody, polipy (łagodne guzki krtani), guzki głosowe – tworzą się na skutek przewlekłego stanu zapalnego, najczęściej w wyniku przeciążenia fałdów głosowych u śpiewaków, nauczycieli, mówców, brodawczaki na strunach głosowych.

W wyniku podrażnienia krtani dochodzi zwykle do zmian na strunach głosowych.

Objawy: chrypka nasilająca się w miarę mówienia, suchy kaszel, drapanie lub pieczenie w gardle. Czasami może dochodzić nawet do zaniku głosu.

LECZENIE

Należy oszczędzać głos,

Nauczyć się oddychać przeponą i zadbać o drożność nosa.

Ulgę przynoszą syropy i zioła wykrztuśne.

Warto też płukać gardło odwarem z mieszanki ziołowej z dodatkiem witaminy A oraz E.

Inhalacje z dodatkiem olejków (np. eukaliptusowego lub sosnowego).

Unikaj alkoholu, kawy i herbaty, przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Wszystko to drażni i wysuszają śluzówkę.

Unikaj ostrych przypraw.

Nigdy nie spożywaj zimnych napojów i potraw. Jeśli musisz jeść np. lody najpierw dobrze rozgrzej gardło pijąc gorącą wodę lub herbatę ziołową.

Pij codziennie ok. 10 szklanek gorącej wody (może być z dodatkiem soku z cytryny). Czytałem kiedyś o pewnym aktorze, który tą metodą skutecznie leczył swoje struny głosowe.

Często płukaj gardło wysokiej jakości oliwą z oliwek tłoczoną na zimno (musi być w ciemnej butelce) zmieszaną z ciepłą wodą lub herbatą ziołową.

Unikaj infekcji górnych dróg oddechowych (patrz: CHOROBY GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH)

Pij dużo płynów, szczególnie gorącej wody i świeżych soków z marchii (ciepłych).

Pic trzeba tyle wody żeby mocz był bezbarwny (3 x dziennie po ok. 3 szklanki lekko gorącej wody każdego dnia miedzy posiłkami).

Mieszanka ziołowa: liść babki lancetowatej, skrzyp, nagietek, kozieradka (otarta z Herbapolu Lublin), lukrecja, owoc róży, kwiat bzu, melisa.

Wszystkie zioła po 50 gr. (tylko kozieradka 100 gr.) dokładnie wymieszać razem. Codziennie rano 3 duże łyżki tej mieszanki zalać litrem wrzątku w termosie. Pić z tego 3 razy dziennie po 1 szklance ciepłego i przecedzonego odwaru bardzo powoli miedzy posiłkami i 3 x dziennie po ok. 1/5 szklanki zaraz po posiłkach.

Oprócz ziół dodatkowo polecam następujące środki:

Boracelle (500 mg) – 1 x dziennie 1 kaps. po śniadaniu.

Special Two – 2 x dziennie 1 po jedzeniu.

Fenomen Natury (miód potrójnie uszlachetniony) – 1 x dziennie zjeść 1 małą łyżeczkę na początku posiłków.

Po 2 miesiącach samo Mumio lub sok z aloesu wewnętrznie i do płukania.

Można też np. raz w miesiącu zastosować post, spożywając same świeże soki z warzyw na zmianę ze świeżymi owocami. Np. rano spożyć same owoce a zamiast obiadu ciepły sok z warzyw i tak przez tydzień, ale kontrolując samopoczucie.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.