GORĄCZKA

Sławomir Gromadzki

 

Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w granicach 36 do 37 stopni Celsjusza. Stan między gorączką a temperaturą prawidłową (od 37 do 38o Celsjusza) nazywamy stanem podgorączkowym.

Gorączka zwykle jest objawem stanu zapalnego, ale może też sygnalizować lekkie zaburzenia czynności organizmu (jak przeziębienie, przegrzanie, reakcję alergiczną, zaburzenia trawienia) albo poważniejsze choroby któregoś z narządów czy zakażenia ogólnoustrojowe.

Gorączka jest wyrazem sprawnie działających naturalnych mechanizmów obronnych przeciwko czynnikom powodującym stany zapalne. Najczęściej są nimi wirusy, a rzadziej bakterie. Gorączka może jednocześnie potęgować inne objawy zakażenia, takie jak osłabienie, uczucie rozbicia, brak apetytu czy nadwrażliwość na światło lub inne bodźce.

Nie zawsze gorączka jest tylko objawem zwykłego przeziębienia. Podwyższona temperatura może być reakcją na szczepienia ochronne, kiedy do organizmu świadomie wprowadzamy zmodyfikowane wirusy, bakterie lub ich toksyny, aby pobudzić nasz układ odpornościowy i przygotować się do zwalczania ewentualnego zakażenia.

Gorączka może być także objawem reakcji zapalenia stawów, chorób krwi, chorób nowotworowych, reakcji alergicznych, odwodnienia czy chorób układu nerwowego, w tym zapalenia opon mózgowych i mózgu.

Wysoka, a zwłaszcza szybko narastająca gorączka może powodować dreszcze, obfite poty oraz zaburzenia świadomości. Wysoka gorączka może być szczególnie niekorzystna dla osób z chorobami serca – zwłaszcza w podeszłym wieku.

Poważnym powikłaniem gorączki są również drgawki występujące głównie u małych dzieci. U niektórych dzieci przy wysokiej gorączce może dojść do napadu drgawkowego podobnego do padaczkowego.

LECZENIE

W celu usunięcia gorączki należy skoncentrować się na usunięciu jej przyczyny.

Tak jak pożar gasi się wodą tak samo gorączkę likwiduje się wewnętrznym i zewnętrznym zastosowaniem wody. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę jest szczególnie wysokie podczas chorób, którym towarzyszy wysoka gorączka. W takiej sytuacji koniecznością jest picie tak dużej ilości wody (czasami nawet do kilku litrów dziennie), tak aby mocz był bezbarwny. Spowoduje to spadek niebezpiecznie wysokiej temperatury i może nawet ocalić życie chorego.

W przypadku niebezpiecznie wysokiej temperatury ciała, oprócz picia bardzo dużych ilości wody oraz naparów z lipy, malin, bzu czy mieszanki Pyrosan, koniecznie należy zastosować długą kąpiel całego ciała w letniej wodzie (ok. 30 do 36°C), co jakiś czas podnosząc nieco jej temperaturę, aby nie dopuścić do zbytniego ochłodzenia organizmu. Zamiast kąpieli można robić chłodne lub zimne okłady na całe ciało oraz głowę. Zabiegi te powinny trwać tak długo aż temperatura zostanie obniżona. Żeby chory mógł lepiej znieść ten zabieg można też rozpocząć go od ciepłej kąpieli lub okładów stopniowo obniżając temperaturę. Jeśli pojawią się dreszcze można znów zastosować ciepły zabieg.

UWAGA: Nie wolno u dzieci (poniżej 12 roku życia) stosować kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna) i metamizolu (np. Pyralgina). Stosowanie tych leków u dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, może wywołać ciężkie działania niepożądane i powikłania. Najpoważniejszym, ale na szczęście rzadkim powikłaniem, które może wystąpić po zastosowania u małego dziecka kwasu acetylosalicylowego (Aspiryny) w czasie infekcji wirusowej jest tzw. zespół Reye’a, który wynika z niedojrzałości układu enzymów wątrobowych oraz mózgu (w zespole Reye’a dochodzi do uszkodzenia wątroby i mózgu, co może doprowadzić nawet do śmierci). Używanie kwasu acetylosalicylowego może wywołać również drgawki, obrzęk warg i języka, duszność i zaburzenia oddychania. Nie wolno go stosować u dzieci z infekcjami wirusowymi grypy i ospy wietrznej. Te choroby zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań. Nie należy również stosować metamizolu (Pyralginy) w zwalczaniu gorączki u dzieci.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

 

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7