MOCZENIE NOCNE (CZĘSTOMOCZ)

Sławomir Gromadzki

 

Na podstawie wyników badań prowadzonych w ostatnich latach w wielu ośrodkach na całym świecie można przyjąć, że najczęstszą przyczyną moczenia nocnego są zaburzenia czynnościowe układu moczowego będące powodem nieodpowiedniej proporcji dwóch parametrów: pojemności pęcherza moczowego i objętości moczu nocnego.

W związku z tym można wydzielić dwie grupy dzieci. W pierwszej grupie pęcherz o prawidłowej pojemności nie jest w stanie utrzymać do rana zbyt dużej ilości moczu nocnego. Natomiast w drugiej grupie dzieci ilość moczu nocnego jest wyraźnie mniejsza w porównaniu do ilości moczu dziennego, a przyczyną przepełnienia pęcherza moczowego i moczenia nocnego jest jego zmniejszona pojemność.

Badania wykazały, że u pacjentów z tak zwanym pierwotnym izolowanym moczeniem nocnym, czyli moczeniem tylko w nocy bez współistnienia innych schorzeń układu moczowego oraz bez dłuższej przerwy w moczeniu, stwierdza się w godzinach nocnych niedobór substancji o nazwie wazopresyna. Wazopresyna jest uwalniana z tylnego płata przysadki do krwi w cyklu dobowym – w nocy następuje zwiększone uwalnianie wazopresyny. Zadaniem wazopresyny jest pobudzanie receptorów znajdujących się w nerkach i zwiększone wchłanianie wody z moczu.

Dzieci z moczeniem nocnym nie zagęszczają odpowiednio moczu i produkują nadmierną ilość moczu, gdyż nie dochodzi do wzrostu wydzielania wazopresyny w godzinach nocnych. W efekcie do pęcherza spływa zwiększona ilość niedostatecznie zagęszczonego moczu i pęcherz moczowy przepełnia się w kilka godzin po zaśnięciu.

Jeżeli moczenie nocne pojawiło się u dziecka po okresie, kiedy w nocy nie moczyło się, np. dopiero w wieku 8-10 (moczenie wtórne), to można brać pod uwagę zaburzenia emocjonalne. Zwłaszcza, gdy wystąpienie niepokojących objawów wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia rodziny (następne dziecko w rodzinie, śmierć bliskiej osoby, rozwód rodziców, zmiana miejsca zamieszkania, szkoły itp.). Jednak nawet w takich przypadkach muszą być koniecznie wykluczone w pierwszej kolejności inne wyżej wymienione przyczyny moczenia i dopiero wtedy można zgłosić się z dzieckiem na konsultację do psychologa lub psychiatry.

LECZENIE

Gdy na podstawie obserwacji rodziców stwierdzamy u dziecka zmniejszoną pojemność pęcherza moczowego można zastosować tak zwany trening pęcherza. Polega on na próbach wydłużania przerw miedzy oddawaniem moczu w dzień. Tego typu ćwiczenia są bodźcem do zwiększania pojemności pęcherza. Czasami rodzice stosują u moczącego się w nocy dziecka ćwiczenia przerywania oddawania moczu. Takie postępowanie nie powinno być zalecane, gdyż może to prowadzić do rozkojarzenia prawidłowej koordynacji pracy dolnych dróg moczowych i nasilać zaburzenia czynności pęcherza moczowego i cewki moczowej. Bardzo ważne jest wyrobienie nawyku opróżniania pęcherza moczowego przed spaniem, aby zaczynać noc z pustym pęcherzem. Jeżeli przed zaśnięciem znajduje się mocz w pęcherzu, to szybciej dojdzie do jego przepełnienia moczem spływającym z nerek w czasie snu.

Pieluchy u dzieci powyżej 4 roku życia nie powinny być stosowane. Takie postępowanie hamuje motywacje i powoduje, że dziecko nie wstaje w nocy, nawet gdy poczuje potrzebę oddania moczu – bo jest zabezpieczone. Lepiej założyć dziecku pod piżamę dodatkowo luźną bawełnianą bieliznę (nawet 2 pary majtek). Wchłonie ona większość moczu i ”oszczędzi” prześcieradło.

W pomieszczeniu, gdzie znajduje się materac lub tapczan nasiąknięty moczem pojawia się nieprzyjemny zapach. Dlatego też powinno się podkładać pod prześcieradło nieprzemakalną folię, dającą się łatwo umyć.

Z dzieckiem należy ustalić jak postępować, gdy po obudzeniu okaże się, że znowu jest mokro. Dziecko powinno wiedzieć, co zrobić z mokrą piżamą i mokrym prześcieradłem. Rano rodzice muszą dopilnować, aby dziecko dokładnie się umyło. Rówieśnicy w szkole nie powinni czuć od dziecka przykrego zapachu moczu.

Nie wolno karać dziecka spaniem w nieświeżej pościeli lub piżamie. Dziecko musi mieć zapewnioną zwiększoną liczbę prześcieradeł i piżam.

Dodatkowo należy jednocześnie stosować następujące środki:

Sedomix (nalewka ziolowa 100 ml) – 3 x dzienni 1 małą łyżeczkę z 1 szklanką mocnej herbaty z melisy (np. 4 duże łyżki zalać litrem wrzątku w termosie i pic z tego 3 razy dziennie po szklance).

Pic więcej wody – 3 x 2 szklanki miedzy posiłkami, ale tylko do godziny 17. Po godzinie 17 nie powinno się już nie pić.

Codziennie wieczorem nasiadówka w gorącej wodzie, lub moczenie stop w gorącej wodzie.

Boracelle – 2 x dziennie 1 po jedzeniu.

Lecytyna – 1 dziennie po jedzeniu (1200 mg)

Cynk – nie więcej niż 50 mg dziennie po jedzeniu

Wit E – 3 razy dziennie 1 po jedzeniu

Jakiś dobry preparat witaminowy (najlepiej Special Two)

Jeśli stwierdzono, ze problem ten ma związek z systemem nerwowym i dlatego należy go wzmocnić i kontrolować stres zgodnie z opisem podanym w opracowaniu STRES.

Obowiązuje zakaz spożywania: kawy, herbaty, mięsa, nabiału, słodyczy, białego pieczywa, ostrych przypraw, orzeszków solonych, rafinowanej soli, szpinaku, oraz stosowania używek (alkohol, papierosy, kawa, czekolada, cola itp.)

Jeść dużo owoców i warzyw, a szczególnie czosnek, cebula, wiśnie, czereśnie, żurawiny, jagody, maliny, truskawki, seler, kalafior, marchew, czarne i czerwone porzeczki itp.

Tabletki Urosept – 3 x 2 miedzy posiłkami popijając wodą.

Aby leczenie opisanej tutaj dolegliwości było kompletne należy koniecznie dodatkowo przeczytać treść wszystkich opracowań na temat zdrowia (znajdujących się w dziale ARTYKUŁY) a przynajmniej artykuł pt. ZASADY ZDROWIA, gdyż realizując podane tam zalecenia oraz odżywiając się wyłącznie według zawartych tam przepisów kulinarnych z czasem usunięta zostanie prawdziwa przyczyna dolegliwości a nie jedynie jej objawy.

Nie mniej istotne jest uważne wysłuchanie znajdujących się również na tej stronie cyklu wszystkich wykładów (audio) na temat zdrowia, gdyż w wyniku ich wysłuchania oraz zastosowania podanych podczas tych prelekcji zaleceń wiele osób uwolniło się od rożnych – często opornych na wcześniejsze próby leczenia – dolegliwości. Zachęcam do uważnego wysłuchania wszystkich tych wykładów bez względu na temat, gdyż w każdym z nich znajduje się wiele cennych informacji dotyczących zdrowia.

Niezwykle ważne jest codziennie powierzanie swojego życia i zdrowia Bogu, który jest w stanie dokonać o wiele więcej niż jakiekolwiek kuracje. Szczegóły na ten temat wyjaśnia we wspaniały sposób książeczka Droga do Chrystusa, którą gorąco polecam, i którą można znaleźć pod niżej podanym adresem internetowym: http://nadzieja.pl/ksiazki/droga/01_bezwarunkowa_milosc.html Serdecznie zachęcam do uważnej lektury tej książki, gdyż właściwe zrozumienie i akceptacja przedstawionych tam prawd doprowadzi do nowonarodzenia, a tym samym do uzyskania odpowiedniej motywacji oraz sił niezbędnych do przeprowadzenia radykalnych zmian w stylu życia, co jest podstawą, bez której nie ma mowy o trwałym uwolnieniu się od chorób.

Serdecznie zachęcam także do zapoznania się z lekturą książki Wielki Bój, po przeczytaniu której w moim życiu doszło do nowonarodzenia i przemian, których wcześniej o własnych silach nie byłem w stanie osiągnąć: http://www.czasdecyzji.pl/viewpage.php?page_id=7